خانه مشاوره ازدواج آیا خانواده ای با زن شاغل موفق ترند یا خانواده ای با زن خانه دار؟

آیا خانواده ای با زن شاغل موفق ترند یا خانواده ای با زن خانه دار؟

1 دقیقه خوانده شده
0
0
637

با سلام سوال من از شما این است که آیا خانواده ای با زن شاغل موفق ترند یا خانواده ای با زن خانه دار؟ متشکرم

 

سلام

در پاسخ چنین سوال هائی نمی توان حكم قطعی ارائه داد و گفت مثلا خانواده با زن خانه دار موفق تر است و خانواده با زن شاغل توفیقات كمتری دارند و بالعكس. زیرا موفقیت و عدم موفقیت خانواده از یك سو بستگی به عوامل گوناگونی دارد كه فقط یكی از آنها اشتغال یا عدم اشتغال زن می باشد و از سوی دیگر وضعیت خانواده ها و افراد همسان نیست. خانواده هائی هستند كه بر خلاف مشكلاتی كه دارند اگر زن شاغل نباشد و شغل سالمی هم داشته باشد، اقتصاد خانواده با بحران مواجه می شود و خانواده به شدت آسیب می بیند. قهرا چنین خانواده ای اشتغال برای زن مفید است و ضررهای آن كمتر است.

در مقابل خانواده هائی هستند كه اصلا نیاز به درآمد زن ندارد. اینگونه خانواده ها چند دسته اند:

۱- بعضی از خانم ها از نظر اقتصادی نیازی ندارند ولی جامعه به آنها نیاز دارد مانند یك زن پزشک كه می تواند خدمات شایسته ای به هم نوعان خود ارائه كند. چنین خانمی باید در حدی كه به زندگی خانوادگی او آسیبی نرسد بخشی از وقت خود صرف خدمت به جامعه باشد و این وظیفه اوست.

۲- دسته ای دیگر از زنان هستند كه نیاز درآمدشان ندارند و شغل آنها نیز خیلی ضروری نیست و دیگران و حتی مردان به راحتی می توانندكار آنها را انجام دهند. به نظر می رسد این دسته از زنان اگر وقت خود را صرف خانه داری و تربیت فرزندانشان بكنند بهتر است تا اینكه فرزندان خود را به مهد برده و بخش زیادی از وقت خود را صرف كار در خارج از منزل نمایند.

۳- عده ای دیگر هستند كه كارشان را می توانند در خانه انجام دهند اینگونه زنان با اولویت دادن به كارهای خانه داری می توانند بخشی از وقتشان را نیز به كارهای دیگر اختصاص دهند.

علاوه بر این شغل مردان نیز در اشتغال و عدم اشتغال زنان تأثیر می گذارد. بعضی از مردان هستند كه به تناسب شغلشان بیشتر وقتشان را باید بیرون از خانه باشند و حضور كمتری در خانه دارند. در چنین خانواده هائی حضور زنان ضروری تر است زیرا اگر زن نیز بخشی از اوقات خود را بیرون خانه باشد فرزندان این خانواده با آسیب های جدی و اخلاقی و روانی مواجه خواهند شد. در مقابل بعضی از مردان ساعات محدودتری را بیرون خانه هستند و وقت بیشتری را در خانه و كنار فرزندان هستند. در چنین خانواده هائی زن و شوهر می توانند با هماهنگ كردن برنامه های زندگی زن نیز ساعاتی را مشغول كار خارج از خانه باشد.

در هر حال ملاك برای اشتغال خانمها وضعیت خانواده آنها است باید خانواده و تربیت فرزندان را اصل قرار دهند و برنامه های خود را به گونه ای تنظیم كنند كه هیچگونه آسیبی به خانواده و اعضای آن نرسد و در صورت ناچار بودن برای اشتغال حداقل كمترین ضرر را برای خانواده داشته باشد.

  • چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟

    🔹 چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟ 🔻«عملیات خرابکارانه»؛ این را امارات متحده عربی در توصی…
  • Maintenance and its Philosophy

    According to legal system of Islam, the expenditure of the family is carried by the husban…
  • The Dowry (Mehr) and its Philosophy

    When the sermon of marriage is recited the man gives something to his wife, which in the I…
مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
بارگذاری بیشتر در ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟

🔹 چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟ 🔻«عملیات خرابکارانه»؛ این را امارات متحده عربی در توصی…