خانه سیاسی حکومت اسلامی آیا معصوم بودن برای ولی فقیه الزامی است؟

آیا معصوم بودن برای ولی فقیه الزامی است؟

2 دقیقه خوانده شده
0
0
342

می گویند ولایت فقیه معصوم نیست ،پس ولایت مطلقه و ضرورت اطاعت همه جانبه از ایشان یعنی چه؟

 

 

 

 

سلام

لازمه اطاعت از ولی فقیه عصمت وی نیست. عصمت لازمه امامت و نبوت است اما کسی که از طرف امام، چه با نصب خاص( مانند نصب مستقیم والی از سوی امام در زمان حیات ایشان) یا نصب عام( مانند بیان شرایط لازم برای فقها و واگذاری انتخاب فرد از بین واجدین شرایط و پذیرش وی) الزاما نیاز نیست معصوم باشد تا مورد اطاعت قرار بگیرد.

همان طور که چه بسا فردی در زمان حیات امام و پیامبر علیهم السلام والی جایی شود و حتی خطا یا گناهی هم مرتکب شود، اما لازمه نصب، یقین و اذعان به معصومیت وی نیست. چرا که اگر برای یک نماینده و والی نیز شرط عصمت شود، در این صورت مساله قحط الرجال ممکن است پیش بیاید و اصولا کسی برای این جایگاه یافت نشود.

ضمن این که معصومیت یعنی کسی گناهی مرتکب نشود. و با این تعریف خیلی ها چه ولی فقیه یا هر شهروند عادی ممکن است معصوم باشند. از آنجایی که بسیاری از زوایای زندگی افراد بر ما مخفی است، نمی توانیم در مورد معصوم نبودن افراد نظر قطعی بدهیم. در اسلام نیز اصل بر درستی مسلمان است تا وقتی که خلاف آن ثابت شود. در مورد معصومیت اصل بر معصومیت افراد است مگر این که به گناه فرد علم داشته باشیم. این مساله صرفا در مورد ولی فقیه نیست و شامل هر فردی می شود.

و در نهایت می توان گفت از آنجایی که خداوند متعال به تعطیلی احکام دین خود در جامعه راضی نیست و مسلمانان هر عصری را در صورت بی توجهی به دین و احکام دینی بازخواست خواهد نمود، در شریطی به دسترسی به امام معصوم نداریم، شبیه ترین افراد به امام معصوم در علم و عمل و تقوا و درایت، موظف به مدیریت دینی جامعه هستند و بر عموم مردم واجب است از ایشان اطاعت نمایند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در حکومت اسلامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آیا ازدواج من با ایشون درسته؟

برام خاستگاری اومده با شرایطی که من میخاستم ...متاسفانه من هر چقدر تلاش میکنم نمیتونم به ط…