خانه مدیریت زمان راهکارهای خرید زمان ابزارهای صرفه جویی در زمان

ابزارهای صرفه جویی در زمان

2 دقیقه خوانده شده
0
0
133

بسیاری از ابزارها در پیرامون شما هستند که می توانند در جهت صرفه جویی در زمان مورد استفاده شما قرار گیرند. شما با استفاده مناسب از این ابزارها می توانید به میزان زیادی در وقت خود صرفه جویی نموده و این زمان را در بخش های مهم تر زندگی خود به کار بگیرید. در زیر به برخی از این ابزارها اشاره می کنم:

 

تلفن
تلفن هم در فهرست ابزارهای وقت تلف کن آمده و هم تحت عنوان ابزار صرفه جویی در زمان. در واقع تلفن یکی از بهترین اختراعات بشر برای صرفه جویی در زمان است.
فرض کنید قرار است با یک مشتری مهم به منظور گفت و گو بر سر انجام کاری ناهار بخورید. بدیهی است که باید در رستوران مورد علاقه تان میز رزرو کنید. این کار با در نظر گرفتن بعد مسافت و راه بندان و چیزهای دیگر دست کم دو سه ساعت وقت می گیرد. از طرفی، این کار را می توانید خیلی ساده، وقتی در دفترتان راحت و آسوده نشسته اید، به وسیله تلفن انجام دهید.
بنابراین تلفن یکی از بهترین حافظان وقت در جهان است. البته این به طور کامل به نحوه ی استفاده ی شخص از تلفن بستگی دارد.

 

آسانسور
آسانسور به میزان زیادی در وقت صرفه جویی می کند؛ مقدار زمانی که در صورت عدم دسترسی به آسانسور مجبوریم به بالا و پایین رفتن پرزحمت از پله ها و طبقات صرف کنیم را در خاطر داشته باشید. آسانسور نه تنها باعث صرفه جویی در زمان می شود بلکه باعث می شود ما در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کنیم. اما نکته آزار دهنده در مورد آسانسور این است که گاهی حتی اگر بارها دکمه آن را فشار دهیم کلی طول می کشد تا آسانسور به طبقه ما برسد و درش به روی ما باز شود.
در چنین شرایطی اگر می خواهید دو یا سه طبقه بالا یا پایین بروید، بهتر است به جای این که ده تا پانزده دقیقه برای آسانسور صبر کنید، این راه را از طریق راه پله طی کنید. بالا رفتن از چند پله برای سلامتی تان نیز مفید است.

 

بولتن ها، اعلامیه ها و تابلوهای اعلانات
بولتن ها و تابلوهای اعلانات یکی دیگر از ابزارهای صرفه جویی در زمان هستند که برای اطلاع رسانی به تعداد زیادی از افراد که در یک محل حضور دارند یا دسترسی به آنان چندان مشکل نیست، به کار می روند. به جای برگزاری جلساتی که در آن هر کسی برای روده درازی فرصت پیدا می کند، بهتر است پیام ها را با بولتن ها یا تابلو اعلانات که در محلی قابل رویت برای همه نصب می شود، منتقل کنیم.

 

دستگاه تکثیر ( فتوکپی)
اغلب ما اهمیت دستگاه تکثیر را در ادارات و سازمان ها دست کم می گیریم. این دستگاه ها تنها یک جا می نشینند و از هر چه به آنها خورانده می شود، کپی می گیرند. این کار شبیه کارهایی است که به مغز احتیاج ندارد. همین است که ما به این دستگاه ها هیچ اهمیتی نمی دهیم. اما به محض این که از کار می افتد به ارزش آنها پی می بریم.

 

نظام کارآمد بایگانی
درباره این موضوع به اندازه کافی در ادارات و سازمان ها توضیح داده می شود، ولی این نکته را هم باید اضافه کرد که یک نظام بایگانی خوب و کارآمد به طور قطع می تواند به میزان زیادی در زمان صرفه جویی کند.
پیدا کردن یک پرونده یا سند به خصوص نباید بر اساس شانس و اقبال صورت گیرد. بلکه باید برای نگهداری پرونده ها جای مشخصی را در نظر گرفت. چیزی که فایل نامیده می شود.
پرونده ها نیز باید با ترتیبی درست و مناسب چیده شوند و برروی هر کدام باید برچسب نامی بسیار خوانا و قابل فهم نصب شده باشد. و در پرونده ها نیز اسناد و اوراق نباید به صورت درهم و برهم و اتفاقی قرار داده شوند بلکه باید طوری چیده شوند که پیدا کردن یک کاغذ کاری ساده باشد.
در مورد فایل هایی که در حافظه رایانه هستند هم به همین شکل باید عمل شود. همیشه فایل ها را نام گذاری و از درج اختصاراتی که ممکن است هر معنایی را شامل شود پرهیز کنید. عده ای عادت دارند با استفاده از اختصارات در زمان صرفه جویی کنند. اختصاراتی که اگر معنای آن را فراموش کنند، در ظاهر خیلی مضحک و مسخره به نظر می رسد.

 

دستیار قابل و کاردان
امتیاز داشتن دستیار قابل این است که می توانید کارهای زیادی را به ایشان محول کنید. نیازی نیست همه کارها را خودتان به طور شخصی انجام دهید. شما باید قادر باشید کارهای بسیاری را محول کنید. البته در ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که کسانی که کارها را به ایشان محول می کنید به اندازه کافی شایسته و کاردان هستند.

 

 

 

 

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در راهکارهای خرید زمان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

دیدگاه اجتماعی قرآن برای جامعه آرمانی

استنباط و ترسیم جامعه آرمانی قرآن از آیات بسیاری امکان پذیر است. زیرا: اولا: قرآن، دارای…