آیا تا به حال شده وقتی واقعاً می خواهید به چیزی برسید، چشمان خود را ببندید و خودتان را در آن شرایط تصور کنید؟ آن را لمس کنید و به وضوح حسش کنید. تمام جزئیات را با چشم ذهن خود ببینید.
این یک روش مفید و مهم برای ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس لازم برای رسیدن به اهداف است. وقتی چشمتان را باز می کنید، تصویر مبهم، شروع به محو شدن می کند. برای تصور دوباره ی همه چیز، یک تمرکز واقعی لازم است.  اگر بتوانید همان تصویر مبهم را برای زمانی که نیاز به انگیزه و یاد آوری درباره هدف دارید، نگه دارید، چه می شود؟
نقشه گنج، وسیله ساده ای برای انجام این کار است. البته خود تکنیک تصور، بسیار قدرتمند است و “نقشه گنج” می تواند تزیین و نمای روی کیک “تصور” باشد.
ایده ساده اما مؤثری است: نقشه گنج، شامل ساخت بدنه و یا کلاژ چیزی می شود که می خواهید به آن برسید. مانند یک نمایش‌گر و یادآور دائمی در باره ی اهداف شما، عمل می کند. همچنین تاثیر تصورات شما را، که موجب ایجاد انگیزه در ضمیر ناخودآگاه شما، برای رسیدن به هدف می شود را، تقویت می کند.
مثال: اگر آرزوی شما، اجرای ماراتن است: نقشه گنج شما می تواند شامل موارد زیر باشد: تصویر دونده ها، کسانی که خط پایان را رد می کنند، قهرمانانی که به سختی مشغول تمرین اند، غذاهایی که باید بخورید و چیزهایی که نباید بخورید و …
این نقشه، نحوه تصور شما از موفقیت ها، رسیدن به اهداف و راهی که برای رسیدن به آنها در پیش دارید را نشان خواهد داد.
اولین قدم به سمت کشیدن نقشه گنج، واضح کردن هدف، تصور اتفاقاتی که قرار است بیفتند و تصور چیزهایی است که اگر به هدف برسید در اختیار خواهید داشت.
وقتی اهدافی که می خواهید به آنها برسید، واضح شدند، آنها را با جزئیات هر چه بیشتر، مکتوب کنید و بعد، شروع به تصور دستاوردها کنید: از خود سوالات اینچنینی بپرسید:
•    وقتی به اهدافم برسم، چه چیزی می بینم؟
•    چه چیزهایی خواهم داشت؟ چه کسی خواهم بود؟
•    چگونه موفقیتم را جشن خواهم گرفت؟
•    افراد دیگر به من و موفقیت هایم چگونه نگاه خواهند کرد؟
حال، از جمع آوری عکس هایی که نمایشگر تصورات شما هستند، لذت ببرید و آنها را مانند کلاژ روی یک کاغذ بچینید. این تصاویر اهداف نهایی، در بهترین و حساس ترین جای نقشه – بالا یا وسط آن – قرار می گیرند.
مرحله بعدی تصور کردن راهی است که برای رسیدن به هدف در پیش دارید. چه کارهایی باید انجام دهید؟ برای رسیدن به هدف، چه کارهایی نباید انجام دهید؟ ممکن است در راه شما، مراحل مهم و فداکاری های ضروری وجود داشته باشد. این ها را نیز تصور کنید و تصاویری پیدا کنید که آنها را نمایش دهد. حالا این ها را به کلاژ خود اضافه کنید.
حالا، عکس اهداف، راه آنها، و فداکاری های راه را به کلاژ بچسبانید. آنها را طوری بچسبانید که میل و علاقه شما نسبت به رسیدن به آنها را نشان دهد.
نمودار خود را در جای حساسی قرار دهید که هر روز آن را ببینید: این کار، به شما برای رسیدن به اهداف، انگیزه و اشتیاق می دهد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
  • هدفگذاری چیست؟

    “هدف‌گذاري عبارت است از تبيين اهداف فردی و سازماني بطور ساده و قابل فهم كه قابليت تصمیم گی…
  • راهنمای هدفگذاری شخصی

    اولین قدم در تنظیم اهداف شخصی، این است که بدانید در زندگی، می خواهید به چه چیزی دست پیدا ک…
  • چرا اولویت گذاری در زندگی ضروری است؟

    اولویت گذاری انجام کارها و وظائف پیش رو ، یک ضرورت اجتناب ناپذیر در مسیر رشد و تعالی و پیش…
بارگذاری بیشتر در هدفگذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

THE PHILOSOPHY BEHIND THE EXISTENCE OF THE IMAMS

The reasons we advanced for the necessity of prophethood will make us familiar to a large …