خانه مدیریت زمان موانع برنامه ریزی اشتباهات فنی در مدیریت زمان

اشتباهات فنی در مدیریت زمان

1 دقیقه خوانده شده
۴
0
1,765

وقتی اشخاص تلاش می کنند تا زمان خود را مدیریت کنند، اغلب اوقات شتابزده عمل کرده و نتیجه می گیرند که اشکالی در آنهاست و در این زمینه از زندگی فاقد صلاحیت لازم هستند. یا دست و پایشان را بلند می کنند و تسلیم می شوند. این هر دو تصور به طور کلی نادرست است که حاصلی جز شکست و ناکامی ندارد.
وقتی مهارت تشخیص مسایل مدیریت بر زمان را می آموزید از اتلاف وقت و انرژی خود نجات پیدا می کنید. می توانید به علل مشکلات پی ببرید و برای آنها تدارک ببینید.

موانع برنامه ریزی در سه سطح کلی قابل تقسیم بندی هستند:
اشتباهات فنی
اینها مشکلات ناشی از اشتباهات مکانیکی هستند. مهارت یا فنی احتیاج دارید که فاقد آن هستید. وقتی به این خطاها پی ببرید، اصلاحات مورد نیاز را انجام می دهید و به آمادگی لازم می رسید. و مسئله حل می شود.
عمده اشتباهات فنی در برنامه ریزی عبارتند از:

در نظر نگرفتن زمان برای کار
یکی از متداول ترین دلایل این که به کار مورد علاقه تان نمی رسید و آن را انجام نمی دهید این است که زمان ویژه ای برای انجام دادن آن در نظر نگرفته اید. اغلب اوقات، اشخاص فهرستی از کارهایی که باید انجام دهند تهیه می کنند، اما در این میان سوال مهمی جواب داده نمی شود: کی قرار است این کار را انجام دهم؟

در نظر نگرفتن زمان مناسب
اگر برای انجام دادن کاری زمانی را در نظر گرفته اید و با این حال می بینید که به آن کار نمی پردازید، امکانش هست که زمان بدی را برای آن کار به خصوص در نظر گرفته باشید. همه ما دارای چرخه های انرژی و تمرکزی به خصوص هستیم. بعضی از ما آدم های صبح هستیم و بعضی دیگر در شب ها بیشترین انرژی خود را دارا می باشیم. بعضی از ما ترجیح می دهیم پروژه های بزرگ را در مواقع بخصوصی از سال شروع کنیم.اگر شما بر خلاف چرخه تمرکز یا انرژی خود کار کنید، بعید است بتوانید فعالیت مورد نظر را به خوبی و درستی انجام دهید.

اشتباه در محاسبه میزان زمان مورد نیاز
اغلب اشخاص به درستی نمی دانند که در مدت یک روز چه کارهایی را می توانند انجام دهند. اگر زمان لازم برای انجام کار مورد نظر بیش از مدت زمانی باشد که در اختیار دارید، نمی توانید آن کار را به پایان ببرید و در نتیجه احساس ناراحتی و دلگیری می کنید. اگر بتوانید مدت زمان لازم برای انجام کار را بهتر برآورد کنید، می توانید بار کاری قابل انجام شدند را بهتر و دقیق تر مشخص کنید.

شما شخص مناسب برای این کار نیستید
بسیاری از ما تصور می کنیم که باید همه کارها را خودمان انجام دهیم. گمان می کنیم اگر از دیگران کمک بگیریم نشانه های ضعف خود را به نمایش گذاشته ایم. ممکن است برای شما اذعان به این مطلب دشوار باشد که بپذیرید شما برای انجام دادن این کار مناسب نیستید. همه ما دارای توانمندی های خاص خود هستیم. قبول کردن این که شخص دیگری می تواند کار مورد نظر را بهتر و سریعتر از شما انجام دهد، موجب صرفه جویی در وقت و کم شدن دردسر و دلشکستگی می شود.

کار مورد نظر بیش از اندازه پیچیده است.
اگر به آنچه برایتان مهم است دست پیدا نمی کنید، امکانش هست که روش برخورد شما با آن بسیار پیچیده است. اگر کار به خصوص بیش از اندازه پیچیده باشد، امکانش وجود دارد که به کلی از آن صرفنظر کنید. اگر می خواهید موفق شوید باید آن کار را ساده کنید.

نمی توانید کارتان را به یاد بیاورید
اگر فهرست قابل اعتمادی از کارهایی که باید انجام دهید در اختیار نداشته باشید، امکانش وجود دارد که بسیاری از کارهای مهم را فراموش کنید. دلیل ساده ای دارد. نمی توانید همه کارهایی را که باید انجام دهید به خاطر بسپارید. در زندگی امروز در بهترین شرایط هم حتی ممکن است حواسمان پرت شود و فراموش کنیم که چه می خواستیم و چه برنامه ای در سر داشتیم.

فضای کارتان نامنظم است
حتی اگر در کار مدیریت زمان از تبحر فراوانی برخوردار باشید، اگر محیط کارتان نامرتب و سازمان نیافته باشد فرصت فراوان و انرژی زیادی از روز شما را تباه می کند. ممکن است ساعت ها به دنبال دسته کلید، عینک و یا برخی از اسناد مهم بگردید. در این شرایط کارآیی از دست می رود، یک کار را دوباره و چند باره انجام می دهید و گاه مجبور می شوید اقلامی را که پیدا نمی کنید را دوباره از نو تامین و تهیه کنید.

 

 •  The Comparative Rights and Duties of Husband and Wife

  According to Islam, family is a small society. And large societies come into existence fro…
 • Women and Hijab

  The meaning of Hijab is to cover. Hijab means a dress that covers the body of a woman. Isl…
 • Marriage and its benefits

  The family is a small society that starts with the union of man and woman, and by the birt…
مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
بارگذاری بیشتر در موانع برنامه ریزی

۴ دیدگاه ها

 1. هانی

  خرداد ۲۵, ۱۳۹۲ در ۱۱:۵۲ ب.ظ

  سلام
  چند اشتباه دیگه هم مونده اونا رو قرار بدید
  یکی روانی بود یکی دیگه یادم نمیاد توی فایل صوتی خودتون گفتید

  پاسخ دادن

  • clergy

   خرداد ۲۶, ۱۳۹۲ در ۹:۰۶ ق.ظ

   سلام. واقعیات بیرونی – موانع روانی – موانع فیزیکی.

   پاسخ دادن

 2. طلبه آنلاین

  خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در ۸:۲۷ ب.ظ

  سلام علیکم
  با احترام مطلب شما در مجمع طلاب وبلاگ نویس (Talabeh.net) بازنشر داده شد.
  باتشکر

  پاسخ دادن

 3. مجمع طلاب وبلاگ نویس

  خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در ۸:۲۹ ب.ظ

  […] منبع: کلرجی […]

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

 The Comparative Rights and Duties of Husband and Wife

According to Islam, family is a small society. And large societies come into existence fro…