خانه اخلاقی اخلاق عبادی انگیزه های دنیایی برای زندگی اخلاقی

انگیزه های دنیایی برای زندگی اخلاقی

1 دقیقه خوانده شده
0
1
855

یکی از انگیزه‌های زندگی اخلاقی، انگیزه‌های دنیایی و در نظر داشتن فوائد دنيوی فضیلت‌هایی است که مردم آن را مى‌‌ستايند. مانند کنترل خواسته‌های شهوانی، قناعت، قطع طمع از آنچه مردم دارند، به خاطر این که انسان را در چشم مردم بزرگ نموده و محترم جلوه می‌دهد، ارزش اخلاقی شمرده می‌شوند.

اما قرآن زیر بنای زندگی اخلاقی را مدح و ذم مردم نشمرده است و این که چه چیزهایی در جامعه مورد پسند هست یا نیست، مبنای ارزش گذاری رفتار اخلاقی از سوی خداوند نبوده است. اگر هم در برخی از آیات ثمرات اعمال اخلاقی را فوائد دنيائى قرار داده، برگشت آن فوائد به ثواب اخروى و رفتار مخالف آنها، مايه عقاب اخروی است.
علت عدم اتکای ارزش های اخلاقی قرآن به آراء و نظرات اجتماعی این است که چه بسا ممکن است در مواردی تمایلات شخصی مردم، به سمت اباحیگری و فساد رفته باشد؛ همچون سرگذشت بسیاری از امت های پیشین از قوم نوح و لوط و شعیب و موسی که علیرغم تاکید بر فرهنگ رایج اجتماعی، اغلب آنها در مسیر اشتباهی بودند.
چه بسا ممکن است انسان از راه های غیر خدایی بخواهد به خدا نزدیک تر شود، همچون بسیاری از گرایشات و عرفان ها که نه مورد تایید ائمه بوده و نه با مسلمات دین اسلام سازگار است. یا این که به دلیل جو رایج محیط، صرفا با انجام یکی دو عمل از واجبات الهی، و ترک اغلب آن، انتظار سعادت و کمال داشته باشد.
همچون کسانی که بدون این که به نماز و روزه ملتزم باشند، توقع شفاعت داشته باشند؛ یا کسی که اعتقادی به حجاب ندارد اما نمازش را اول وقت می خواند؛ یا اهل نمازی که اخلاق اجتماعی خوبی با دیگران ندارد و… خود را اهل نجات و دیگران را اهل ضلالت بدانند.

در گفتگوی ابلیس با خداوند، وقتی ابلیس می‌گوید : خداوندا مرا از سجده بر آدم معاف بدار در عوض به گونه‌ای تو را عبادت می‌کنم که هیچ بنده ای تاکنون تو را عبادت نکرده است:
خداوند در پاسخ به ابلیس می‌فرماید :
إِنِّی أُحِبُّ أَنْ أُطَاعَ مِنْ حَیْثُ أُرِید [۱]
من محتاج عبادت تو نیستم بلکه می خواهم همان گونه اطاعت شوم که خودم می‌خواهم.

سخت ترین نوع دین همان تواضع در برابر فرمان خداوند است که ممکن است مورد پسند ما نباشد و برای ما سخت باشد . مانند فرمان سجده بر آدم به ابلیس که ابلیس گفت من به تو سجده می کنم ولی خداوند فرمود من می‌خواهم تو فرمان مرا انجام دهی .

۱- بحار الانوار ، ج ۱۱ ، ص ۱۴۱

مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
  • كدام نماز مردود است؟

    امام صادق عليه السلام مى‏ فرمايد: وقتى بنده نماز را به وقت خودش به جاى آورد و بر شرايط و ح…
  • منظور از چله نشيني چيست؟

    چله نشيني، يكي از رسوم اهل سير و سلوك است كه با رعايت آداب و شرايط خاصي، مدتي به رياضات و …
  • برنامه ای کامل برای زندگی دینی

    • نخست اعمال روزانه ۱) اگر امکان داشت شب هنگام دو رکعت به صورت مستمر و دائم بخوان(تَتَجَاف…
بارگذاری بیشتر در اخلاق عبادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید

در دیدار ۳ ساعته عصر دیروز (چهارشنبه) هزاران نفر از دانشجویان با رهبر معظم انقلاب اسلامی، …