خانه سیاسی باید حق اعتراض مدنی به رسمیت شناخته شود

باید حق اعتراض مدنی به رسمیت شناخته شود

2 دقیقه خوانده شده
0
0
257

در اصل ۲۷ قانون اساسی به صراحت پیش‌بینی شده است که تشکیل اجتماعات بدون حمل سلاح به شرط آن‌که مُخل مبانی اسلام نباشد آزاد است. یعنی اگر مردم در رابطه با مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی بخواهند به عنوان اعتراض، تجمعی برپا کنند هیچ اشکالی ندارد.
در جمهوری اسلامی دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر وظیفه‌ای همگانی است.یعنی اگر مردم احساس کنند که دولت در اموری اشتباه می‌کند و تصمیمات نادرستی می‌گیرد در قالب امر به معروف و نهی از منکر می‌توانند اعتراضات خودشان را نسبت به حاکمیت اعلام کنند.
اما به غیر از این موارد کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی را داریم که اگر بخواهیم به صورت قانونی به تصمیماتی که توسط دولت و حاکمیت گرفته می‌شود، شکایت کنیم. در اصل ۹۰ به صراحت بیان می‌کند که هر کس می‌تواند شکایتش را کتبا به مجلس شورای اسلامی تسلیم کند و مجلس هم طبق قانون موظف است به این شکایات رسیدگی کند و پاسخ کافی دهد و شکایاتی که به قوه مجریه و قضائیه مربوط است از آن دو قوه پاسخ بخواهد و نتیجه را به عموم مردم اعلام کند.
منتها این اعتراضات به دستگاه‌های حاکمیتی، چارچوب‌های خاص خودش را دارد و در بحث اجتماعات و راهپیمایی‌های مردمی وقتی قانون‌گذار اشاره می‌کند که بدون حمل سلاح اعتراضات انجام شود موید این مطلب است که اجتماعات مردم نباید منجر به ارتکاب رفتارهای خشونت آمیز و به کار بردن سلاح و یا ابزارها یا وسایل آتش‌زا باشد که منجر به رعب و وحشت و تخریب و آتش سوزی شود.
مهمترین کاری که مسئولان باید انجام دهند این است که در وهله بعد باید ببینند که منشاء این اعتراضات چیست؟ و کدام یک از تصمیمات دولت و حاکمیت باعث شده که مردم دست به اعتراض بزنند؟
باید مسئولان با مردم صحبت کنند و این تعهد را به مردم بدهند که آن جاهایی که تصمیمات غلط گرفته شده به زودی اصلاح شود. دستگاه حاکمیتی باید ببیند که در بحث اقتصادی چه تصمیمات غلطی گرفته که باعث شده در جامعه فقر و بیکاری و فاصله طبقاتی حاکم شود. این موارد را باید با مردم در میان بگذارند و متعهد شوند که این تصمیمات غلط را اصلاح کنند.
اما اگر خدای ناکرده این اعتراضات مورد سوء استفاده برخی عناصر فرصت طلب قرار بگیرد و به اغتشاشات و آشوب‌های خیابانی تبدیل شود ممکن است حاکمیت واکنش تندی نشان دهد و آن وقت زیاد قابل پیش‌بینی نیست که سرانجام این اعتراض‌ها به کجا ختم شود. نباید حرکت‌ها منجر به سلب آرامش عمومی شود. پس این‌که این اعتراضات به کجا ختم می‌شود بستگی به دو طرف دارد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

عملکرد خوب شما در چه زمینه ای است؟

به زندگی گذشته، به موفقیت های گذشته و به مشاغل گذشته خود نظر کنید و ببینید چه کاری است که …