خانه سیاسی اندیشه های سیاسی تز سياسي مسيحيت، يهود و زرتشت براي سياست چیست؟

تز سياسي مسيحيت، يهود و زرتشت براي سياست چیست؟

2 دقیقه خوانده شده
0
0
551

تز سياسي مسيحيت براي دولت و حكومت چيست ؟ نظريه دو شمشير چه جايگاهي در اين نظريه دارد؟ آيا دين يهود داييه حكومتداري دارد ؟ چه نظريه سياسي از اين دين وجود دارد؟ دين زرتشت درباره حكومت نظري دارد ؟
همه اديان آسماني حتي ادياني كه امروزه به دليل تحريفات رخ داده ادعاي جدايي دين از سياست دارند در اصل داراي آموزه هايي بوده اند كه بر پيوند دين و سياست تاكيد دارد به عنوان مثال خداوند متعال وقتي هدف از ارسال انبياء را بر مي شمارد اهدافي از قبيل اجتناب از طاغوت ، برقراري حكومت عدل و قسط و … را به عنوان هدف آنها بر مي شمارد . همچون اين آيه : (لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَيِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْكِتابَ وَ الْمِيزانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ وَ أَنْزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَ مَنافِعُ لِلنَّاسِ)؛ حديد (۵۷)، آيه ۲۵٫ «به راستى كه پيامبران را با پديده‏هاى روشن‏گر فرستاديم و همراه آنان كتاب و ميزان نازل كرديم، تا مردم به دادگرى برخيزند و آهن را كه در آن نيروى سخت و سودهاى فراوان براى مردم است، پديد آورديم».
و يا آيه ۴۷ سوره يونس كه مي فرمايد : «لكل أُمَّةٍ رَسُولٌ فَإِذا جاءَ رَسُولُهُمْ قُضِيَ بَيْنَهُمْ بِالْقِسْطِ » و يا آيه ۳۶ سوره نحل كه مي فرمايد : « وَ لَقَدْ بَعَثْنا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا منهم أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَ اجْتَنِبُوا الطَّاغُوت » و دهها آيه و روايت ديگر كه اثباتگر اين نكته مي باشد كه در همه اديان آسماني ميان دين و سياست پيوند وثيق وجود دارد ولي متاسفانه به دليل انحرافي كه در اين اديان به وجود آمده است شاهد ارائه ديني هستيم كه يا اساسا با هر گونه سياست و حكومتي بيگانه است و يا اينكه به گونه اي غلط اين پيوند مطرح شده است وباعث بروز فجايعي همچون قرون وسطا گشته است .
آنچه در مورد نگاه اديان مختلف نسبت به سياست و حكومت مطرح مي شود با توجه به اديان موجود يعني اديان تحريف شده مي باشد كه بر اين اساس مي توان به اين سوال به اين صورت پاسخ داد :

۱ – دين مسيحيت و سياست :
رابطه دين مسيحيت و سياست از جمله پيچيده ترين و مشكل آفرين ترين بحث هايي بوده است كه در طول تاريخ دين مسيحيت به ويژه تا پايان قرون وسطا مطرح بوده است به عنوان مثال در آموزه هاي مسيحيت تحريف شده از طرفي تفكيك ميان حوزه ديانت و سياست به رسميت شناخته شده است و مسيحيت صرفا براي تعالي اخلاقي انسان ها و يا آموزه هايي همچون نجات بشريت در اثر فدايي شدن مسيح و اموري از اين دست معرفي شده است . اما از طرف ديگر با رسميت يافتن مسيحيت در آغاز قرون وسطا و دخالت ارباب كليسا در سياست ، دامنه اين دخالت ها به اندازه اي گسترش مي يابد كه در عمل به نزاع و تنش ميان كليسا و حكومت منجر مي گردد .
«مسيح دين را از دولت جدا كرد و هر يك را بر حوزه معيني از زندگي آدمي فرمانروا شناخت بدين سان كه كار دين را رهبري زندگي معنوي و تامين رستگاري آن سرايي انسان و وظيفه دولت را رهبري زندگي مادي و نگاهداري نظم و پاسداري عدل دانست . معني گفته معروف مسيح كه «به مسيح بدهيد آنچه مسيح راست و به قيصر بدهيد آنچه قيصر راست» همين بود كه مومنان مسيحي بايد حساب دين را از دولت جدا كنند بدين گونه دين مسيح جامعيت قدرت سياسي را در جامعه كهن بر هم زد . ولي مشكل بزرگي كه تا نزديك به هزار سال پس از مرگ مسيح در برابر پيروان او قرار داشت اين بود كه كليسا يعني جامعه مومنان بايد چه رابطه اي با دولت داشته باشد . تا زماني كه مسيحيان كم شماره و ناتوان بودند براي آنكه از آزار روميان در امان باشند خود را فرمانبر قيصر و كارگزارانش مي دانستند به ويژه كه مسيح نيز ايشان را از سركشي در برابر دولتها برحذر داشته و گفته بود «هر كس شمشير بركشد كشته خواهد شد» … با اين همه در سال ۳۱۳ ميلادي كنستانتين امپراتور روم مسيحيت را در شمار اديان مجاز اعلام كرد … اگر چه از بركت اين تحولات مسيحيان از بيم آزار و كشتار رهيدند ولي مشكل ديرين رابطه كليسا و دولت پيچيده تر شد و دردسردهاي بزرگتري براي مسيحيان پديد آورد . تا آن زمان كليسا اگر چه از آزادي عمل محروم بود دست كم اين ايمني را داشت كه دولتيان در امور اعتقادي آن دخالت نمي كردند ولي اينك كه امپراتور در سلك مسيحيان در آمده بود به خود حق مي داد كه در كارهاي كليسا دخالت كند و اين امر برخوردهاي فراواني را ميان دولتيان و كشيشان سبب مي شد .»(۱)
از طرفي در شرايط جديد كه زمان قدرت گيري ارباب كليسا بود اوضاع به اندازه اي تغيير كرد كه دانشمندان مسيحي همچون آمبروسيوس قديس اعتقاد پيدا كردند كه همه مسيحيان از جمله حاكمان بايد تابع اراده كليسا باشند و به همين جهت «آمبروسيوس چندين بار در برابر تئودوسيوس امپراتور روم ايستادگي كرد»(همان ، ص۱۳۲)
در اين زمان ديدگاه هاي مختلفي در زمينه رابطه كليسا با دولت مطرح شد كه يكي از آنها نظريه دوشمشير بود . پيشينه تاريخي اين نظريه به رم باستان برمي گردد اما نظريه دو شمشير تحت تأثير پاپ هاي اينوسان سوم (۱۲۱۶ – ۱۱۹۸) و بوينفاس هشتم (۱۳۰۳ – ۱۲۹۴) آموزه رسمي كليسا شد و كاملترين صورت بندي خود را در فرمان مشهور «سلطنت روحاني واحد» در ۱۳۰۲ پيدا كرد در واقع اين فرمان دو قدرت روحاني و دنيوي را متمايز مي ساخت و هر دو قدرت را به كليسا و به پاپ اعطا مي كرد البته قدرت اولي را پاپ به طور مستقيم اِعمال مي كرد و قدرت دوّمي را شهرياران، اما زير ولايت پاپ؛ براساس اين فرمان قلمرو سياسي تابع قدرت روحاني شد و بر تفوق قدرت روحاني تأكيد گرديد(۲)

۲ – يهود ، سياست و حكومت :
بر خلاف آئين مسيحيت كه رابطه دين و سياست در آن تحولات گاه متعارضي را شاهد بوده است ، در مورد پيوند سياست و حكومت با يهوديت مي توان به راحتي اظهار نظر كرد . چرا كه پيامبر اين دين يعني حضرت موسي ع ، بر عليه حاكم زمانه يعني فرعون قيام كرد و بني اسرائيل را از چنگال وي خارج ساخت و آنگاه رهبري قوم را بر عهده گرفت و حكومتي بسان حكومت هاي ديگر برقرار ساخت كه در آن تشكيلاتي همچون قضاوت ، نظامي گري و … وجود داشت كه به پاره اي از آنها در تورات و حتي قرآن اشاره شده است . همچنين «پس از حضرت موسي ع حضرت يوشع بن نون ع به امر خدا به رهبري قوم برخاست . وي از رود اردن كه از شمال به جنوب فلسطين كشيده شده است گذشت و بلاد كنعان و حدود آن را فتح كرد . پس از حضرت يوشع ع مردان بزرگي در بني اسرائيل به رهبري مردم اشتغال داشتند كه داوران بني اسرائيل ناميده مي شدند . آنان عموما سمت پيامبري يا پادشاهي نداشتند . آخرين داور بني اسرائيل حضرت سموئيل ع دو پسر داشت كه شايستگي رهبري قوم را نداشتند . از اين رو مردم از آن حضرت درخواست كردند كه پادشاهي براي آنان برگزيند . درواقع بني اسرائيل در آن زمان پادشاهي نداشتند . سموئيل پس از اصرار زياد مردم از طرف خدا جواني را به پادشاهي آنان نصب كرد . نخستين پادشاه بني اسرائيل حدود ۱۰۳۰ سال قبل از ميلاد انتخاب شد . نام اين پادشاه در عهد عتيق (كتاب اول سموئيل باب ۹ به بعد) شائول و در قرآن كريم طالوت است»(۳)
پس از طالوت نيز پادشاهان بزرگي همچون داوود و سليمان كه در عين حال پيامبران الهي بودند به حكومت رسيدند كه نشان مي دهد بر خلاف آئين مسيحيت كه حوزه دخالت دين و سياست را از هم جدا مي سازد ، در دين يهود ميان اين دو حوزه ارتباط محكمي وجود دارد هر چند اگر مسيحيان كه آموزه هاي عهد عتيق را به عنوان بخشي از اعتقادات خود قبول دارند به همين ديدگاه عمل نمايند قاعدتا بايستي تغييرات جدي در ديدگاه خود در زمينه نظريه جدايي حوزه دين و حكومت داشته باشند.

۳ – دين زرتشتي ، سياست و حكومت :
از آنچه از تاريخ دين زرتشتي به ويژه در خاستگاه و محل بالندگي آن يعني ايران بر مي آيد مي توان متوجه شد كه نه اين دين داعيه اي براي تصاحب قدرت و سياست داشته است و نه اينكه در طول تاريخ ، اقدام به چنين كاري نموده است و عمده وظايفي كه روحانيون زرتشتي در ارتباط با جامعه داشته اند عبارت بوده است از نظارت بر اجراي آيين ها و تشريفات زرتشتي به همان گونه كه امروزه نيز مي توان آن را در ميان جامعه زرتشتيان مشاهده كرد . كريستن سن در فصل دوم كتاب خويش در مورد وظايف اجتماعي روحانيون زرتشتي مي نويسد:
«روحانيون در روابط خود با جامعه وظايف متعدد و مختلف داشته اند، از قبيل اجراي احكام طهارت و اصغاء اعترافات گناهكاران و عفو و بخشايش آنان و تعيين ميزان كفارات و جرائم و انجام دادن تشريفات عادي هنگام ولادت و بستن كستيك (كمربند مقدس) و عروسي و تشييع جنازه و اعياد مذهبي. . . روزي چهار بار بايستي آفتاب را ستايش و آب و ماه را نيايش نمود. هنگام خواب و برخاستن و شستشو و بستن كمربند و خوردن غذا و قضاي حاجت و زدن عطسه و چيدن ناخن و گيسو و افروختن چراغ و امثال آن بايستي هر كسي دعايي مخصوص تلاوت كند.
آتش اجاق هرگز نبايستي خاموش شود و نور آفتاب نبايستي بر آتش بتابد و آب با آتش نبايستي ملاقات نمايد و ظروف فلزي نبايستي زنگ بزند زيرا كه فلزات مقدس بودند. اشخاصي كه به جسد ميت و بدن زن حائض يا زني كه تازه وضع حمل كرده- مخصوصاً اگر طفل مرده از او به وجود آمده باشد- دست مي زدند بايستي در حق آنها تشريفاتي اجرا كنند كه بسي خستگي آور و پرزحمت بود. » (۴)
البته از شواهد و قرائن اينچنين به دست مي آيد كه روحانيت زرتشتي اگر چه اقدامي براي تصاحب قدرت سياسي نداشته اند اما از زمان ساسانيان كه قدرت روحانيون زرتشتي به شدت بالا گرفت روابط ميان دستگاه حكومت و مذهب نيز دچار تحولاتي شد و منازعاتي در اين زمينه به وجود آمد به طوري كه مي توان گفت همان منازعات ميان دستگاه كليسا و قدرت سياسي مسيحيت ، در ايران قبل از اسلام به وجود آمد كه به نظر مي رسد عامل آن تفكيك قدرت سياسي از قدرت مذهبي در ذات اين دو دين و مشكلات تعريف حوزه هاي اختيارات هر كدام از اين دو دستگاه در دوره هايي كه عليرغم حالت اوليه ، دين در سياست دخالت داده مي شد مي باشد .
در مورد وضعيت رابطه ميان قدرت سياسي و قدرت مذهبي سعيد نفيسي چنين مي نويسد :
«پيش از پادشاهي اين خاندان، همه ي مردم ايران پيرو دين زردشت نبودند و اردشير بابكان چون موبدزاده بود و به ياري روحانيان دين زردشت به سلطنت رسيد، به هر وسيله كه بود دين نياكان خود را در ايران انتشار داد و چون پايه ي تخت ساسانيان بر پشتيباني موبدان قرار گرفت، از آغاز روحانيان نيروي بسياري در ايران يافتند و مقتدرترين طبقه ي ايران را تشكيل دادند و حتي بر پادشاهان برتري يافتند، چنانكه پس از مرگ هر پادشاهي تا از ميان كساني كه حق سلطنت داشتند كسي را برنمي گزيدند و به دست خود تاج بر سرش نمي گذاشتند به پادشاهي نمي رسيد. به همين جهت است كه از ميان پادشاهان اين سلسله تنها اردشير بابكان پسرش شاپور را به وليعهدي برگزيده است و ديگران هيچيك جانشين خود را اختيار نكرده و وليعهد نداشته اند، زيرا اگر پس از مرگشان «موبدان موبد» به پادشاهي وي تن در نمي داد به سلطنت نمي رسيد. در تمام اين دوره پادشاهان همه دست نشانده ي «موبدان موبد» بودند و هر يك از ايشان كه فرمانبردار نبود دچار مخالفت موبدان مي شد و او را بدنام مي كردند، چنانكه يزدگرد دوم كه با ترسايان بدرفتاري نكرد و به دستور موبدان به كشتار ايشان تن در نداد، او را «بزهكار» و «بزهگر» ناميدند و همين كلمه است كه تازيان «اثيم» ترجمه كردند و وي پس از هشت سال پادشاهي ناچار شد مانند پدران خود با ترسايان ايران بدرفتاري كند.»(۵)
بر اساس شواهد تاريخي مي توان دريافت كه دين زرتشتي فاقدنظريه سياسي بوده و دستگاه روحانيت زرتشتي نيز خود عهده دار سياست و حكومت نمي شد بلكه عمده تلاش وي بر نفوذ در اين دستگاه به منظور تاثير گذاري در آن و اجرايي كردن منويات خود در جامعه به ويژه در مواردي كه نيازمند قوه قهريه مي باشد بود .

 

 

۱- بنياد فلسفه سياسي در غرب ، سيد حميد عنايت ، ص

۲- موريس، باربيه، دين و سياست در انديشه مدرن، ترجمه امير رضايي، ۱۳۸۴، ص ۲۷٫ نقل از نقل از روحانيت كاتوليك و دكترين ولايت پاپي ، رضا عيسي نيا ، پگاه حوزه ، ۱۱ آبان ۱۳۸۷، شماره ۲۴۲۱۳۱

۳- آشنايي با اديان بزرگ ، حسين توفيقي ، ص ۸۹

۴- ايران در زمان ساسانيان، ص ۱۴۱ نقل از مجموعه آثار شهيد مطهري . ج۱۴، ص: ۱۹۸

۵- تاريخ اجتماعي ايران ، ج /۲ص ۱۹٫نقل از همان ، ص ۱۵۸

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
  • پيام‏هاى انقلاب اسلامى

    برخى از پيام‏هاى انقلاب اسلامى را مى‏توان به صورت زير برشمرد: لزوم خروج انسان از يوغ بردگى…
  • رمز تداوم انقلاب اسلامى‏

    بقا و تداوم انقلاب مهم‏تر و حتى مشكل‏تر از حدوث انقلاب است. تداوم هر انقلابى بسته به شرايط…
  • آرمان‏ها و اهداف انقلاب اسلامى

    از آرمان‏ها و اهداف انقلاب اسلامى از ديدگاه مقام معظم رهبرى عبارتند از: عدالت‏خواهى،[۱] تر…
بارگذاری بیشتر در اندیشه های سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

دليل عشق و محبّت‏

دليل خوف، فرار از شياطين جنى و انسى و گناهان و دليل اميد، طلب اتّصال با اوليا و عاشقان خدا…