خانه مشاوره ازدواج تفاوت های ازدواج به سبک مدرن و سنتی

تفاوت های ازدواج به سبک مدرن و سنتی

2 دقیقه خوانده شده
۲
0
1,167

هرچند زندگی دو نفر با ازدواج شروع می شود و نه تمام، و این که در طول زندگی دو نفر ممکن است هزار اتفاق بیفتد و مدل و سبک زندگی افراد را دستخوش تغییرات گوناگونی نماید و نمی توان به طور کلی درباره مدرن یا سنتی بودن یک زندگی قضاوت کرد، اما معیارهای زیر از شاخصه های کلی زندگی سنتی و مدرن به حساب می آیند:

۱٫نحوه ی انتخاب همسر
در ازدواج سنتی نقش خانواده ها در انتخاب خیلی پررنگ است. در فامیل ها هم کم نیستند کسانی که دخترها و پسرهای دم بخت را شناسایی می کنند و آن ها را به خانواده های یک دیگر معرفی می کنند.
در انتخاب های مدرن، دخترخانم و آقاپسر قبل از خواستگاری یک دیگر را دیدند و پسندیدند و در مکان هایی مانند: دانشگاه، محیط کار، جمع دوستان، چت روم ها، و… با هم آشنا شده اند. دختر و پسر همه ی سنگ های شان را با هم واکندند و حسابی هم عاشق هم شده اند!

۲٫توقعات زوجین از زندگی
ازدواج سنتی یک مرد نان آور مقتدر در برابر بک زن فرمان بر و کدبانوی خانه دار قرار دارد. در ازدواج سنتی یک قانون همیشه حکم فرماست؛ آن هم این است که یک دختر با لباس سفید به خانه ی شوهر می آید و باید با کفن سفید خانه ی شوهر را ترک گوید.
در ازدواج سنتی هر دو طرف از هم توقع دارند که تا آخر عمر در همه ی سختی و شادی ها در کنار هم باشند و با مشکلات کنار بیایند تا پیر شوند.
در زندگی مدرن دیگر چارچوب از پیش تعیین شده ای وجود ندارد. طرفین به یک دیگر کاملاً حق می دهند که تعریف جدیدی از زندگی برای خودشان داشته باشند. آن ها نمی خواهند تا آخر عمرشان به کم قانع باشند و با مشکلات زندگی کنار بیایند تا پیر شوند.
می خواهند زندگی شان پر از خوشی، تفریح، کلمات رمانتیک و عاشقانه باشد. در این گونه ازدواج ها نقش زن دیگر در چهارچوب فرمان بری، کدبانوگری و غیره تعریف نمی شود. زن ها خواهان یک زندگی کاملاً منصفانه همراه با هم فکری، درک عاطفی و احساسی هستند.

۳٫مرد سالاری در ازدواج سنتی و حقوق دوطرفه در ازدواج مدرن
در اکثر ازدواج های سنتی مردسالاری برقرار است. زندگی باید بر وفق مراد مرد خانه باشد. اگر مرد خانه اجازه بدهد، زن خانه می تواند به تحصیلش ادامه بدهد، سرکار مورد علاقه اش برود؛ وگرنه باید در خانه باشد و دستورهای مرد خانه را تمام و کمال اطاعت کند.
در ازدواج مدرن خانم ها تحصیل کرده تر هستند، شغلی بیرون از خانه دارند. در این نوع ازدواج ها خانم ها می خواهند شخص مقابل شان به علایق و سلایق شان احترام بگذارد، حقوق شان را در نظر بگیرد و در همه ی تصمیمات زندگی با آن ها مشورت کند.

۴٫نقش خانواده ها در ازدواج سنتی و مدرن
در ازدواج های سنتی تأمین منابع مالی آن، برگزاری مراسم ازدواج و حتی روابط زوجین پس از ازدواج تحت نظارت خانواده هاست. درحالی که در ازدواج های مدرن اکثر مسایل اقتصادی به خود زوجین واگذار می شود و روابط هسته ای درون خانواده بیش تر به دختر و پسر محول می شود.

آسیب شناسی ازدواج مدرن و سنتی
در ازدواج های سنتی زوجین همه ی اتفاق های را بر دوش تقدیر می گذارند. اگر خوش بخت شوند، می گویند قسمت بوده؛ و اگر در کنار هم شاد و راضی نباشند، کسی را که مسبب ازدواج شان بوده مقصر می دانند.
در ازدواج مدرن دخترها و پسرها نسبت به رفتارهای اجتماعی یک دیگر شناختی سطحی پیدا می کنند. در این نوع رابطه ها، دختر و پسر با خصوصیات رفتاری و فردی ظاهری یک دیگر آشنا می شوند و زوجین وقتی رفتار واقعی خودشان را نشان می دهند که زیر یک سقف قرار می گیرند.
در ازدواج مدرن که معمولاً با دوستی دختر و پسر با هم آغاز می شود، افراد اغلب با دل بستگی و عشق شدیدی روبه رو هستند. هر قدر هم اطرافیان بگویند که این دختر یا پسر از نظر اعتقادات و باورها، ظاهر، رفتار و غیره مناسب خانواده ی ما نیست، باز دختر و پسر سعی می کنند چشمان شان را روی همه ی واقعیت ها ببندند، زبان عقل را لال کنند، پنبه در گوش بگذارند و عیب های طرف مقابل شان را نه ببینند، نه بشنوند؛
حسن بزرگ ازدواج سنتی آن است که خانواده ها، خانواده ای را انتخاب می کنند که از نظر مذهبی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی با خودشان هم سان باشند و همین باعث می شود که تفاوت زیادی بین دوخانواده وجود نداشته باشد.
اما در ازدواج مدرن چون اکثر دختر و پسرها احساسی تصمیم می گیرند به این موارد توجهی نمی کنند و همین امر موجب می شود که خانواده های طرفین یک دیگر را قبول نداشته باشند و هر طرف خود را از دیگری بالاتر می داند و پس از عقد، تازه اختلاف ها گُل می کند.
در ازدواج سنتی، زن و مرد در برابر سختی ها و مشکلات انعطاف پذیرترند؛ چون اکثراً نقشی شبیه به نقش پدر و مادرشان را در زندگی ایفا می کنند و سعی می کنند با صبر و تحمل مشکلات شان را حل کنند؛
اما در ازدواج مدرن دختر و پسر آرمان گرایانه و با هزار نوع آرزو و رؤیاهای رنگ و وارنگ با هم ازدواج می کنند، دیگر از انعطاف پذیری و تحمل در برابر مشکلات خبری نیست و با اندکی سختی، خیلی زود از زندگی مشترک شان خسته می شوند.

راه حل:
«به باور تمامی کارشناسان، روان شناسان و مشاوران خانواده، در انتخاب همسر باید چهار «میم» در نظر گرفته شود:

مشاهده:
یعنی این که دختر و پسر در هر انتخابی خوب مشاهده کنند، ظاهر و قیافه ی طرف مقابل شان را در ذهن خودشان بررسی کنند. شکل و حرکات، شیوه ی گفتار و رفتار ظاهری او را به عنوان شرط اول بپذیرند.

مصاحبه:
دو نفر باید به طور کامل درباره ی نکات مثبت و منفی یک دیگر و مسایل مهم مانند نحوه ی تربیت فرزندان صحبت کنند.

مکاشفه:
طرفین باید به قصد تحقیق و بررسی از زندگی اجتماعی طرف مقابل پرسش کنند؛ از مدرسه، محل کار، محل سربازی، دانشگاه تا ببینند وجهه ی اجتماعی او چگونه است.

مشاوره:
مشاور می تواند براساس تجربه و تخصص میزان سازگاری و تناسب دو نفر را مورد سنجش قرار دهد تا عاقلانه تر دو نفر، یک دیگر را انتخاب کنند.»
منابع:
-قرآن کریم.
-حرعاملی، محمدبن حسن (۱۴۰۹)، وسایل الشیعه، ج ۱۵، قم، موسسه آل البیت.
-قمی، عباس (۱۳۷۴)، سفینه البحار، ج۱، مشهد، بنیاد پژوهشهای اسلامی.

 • The First Step in Refinement

  How long do you wish to remain in the sleep of negligence, plunged in corruption? Fear God…
 • به همسرتان بگویید که شما دشمن اش نیستید

  اگر درباره موضوعی با همسرتان آرام صحبت می کنید اما او به یکباره از کوره در می رود و صدایش …
 • Knowledge and Faith

  Sometimes you see that one has knowledge of these realities but has no faith. Undertakers …
مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
بارگذاری بیشتر در ازدواج

۲ دیدگاه ها

 1. مجمع طلاب وبلاگ نویس

  فروردین ۲۷, ۱۳۹۵ در ۱۰:۴۹ ب.ظ

  […] منبع: کلرجی […]

  پاسخ دادن

 2. طلبه آنلاین

  فروردین ۲۷, ۱۳۹۵ در ۱۰:۴۹ ب.ظ

  با سلام
  نوشته شما در مجمع طلاب وبلاگ نویس(Talabeh.net) بازنشر داده شد.
  منتظر نوشته های بعدی شما هستیم.
  باتشکر
  طلبه آنلاین

  پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

The First Step in Refinement

How long do you wish to remain in the sleep of negligence, plunged in corruption? Fear God…