خانه مدیریت زمان هدفگذاری تنظیم اهداف از آخر

تنظیم اهداف از آخر

1 دقیقه خوانده شده
۲
0
1,488

اگر هدف شما‏ در پنج سال آینده حسابدار شدن است‏‏‎‏‏، برنامه ریزی خود را از کجا آغاز خواهید کرد؟ یا اگر گروه شما قصد بازسازی ساختار سازمانی شرکت را دارد‏، از کجا شروع می کنید؟‏
اکثر ما، برنامه های خود را از اول شروع و به پایان ختم می کنیم. اول، دوم و بعد از آن، چه کارهایی باید انجام دهید؟ قبل از رفتن به مرحله بعدی، چه مراحل مهمی را باید پشت سر بگذارید؟ هر مرحله، در چه تاریخی باید به اتمام برسد؟
این یک مدل سه بعدی از هدفگذاری شخصی است که به خوبی جواب می دهد. زمانی هم که با قوانین طلایی تنظیم هدف ترکیب شود، فرمولی به دست خواهید آورد که با ایجاد انگیزه‏ به شما در پیشرفت هرچه سریع تر، کمک می کند.
این روش، برنامه ریزی از انتها، یا طراحی از آخر نام دارد، و معمولا برای تحصیلات و تمرینات به کار می رود. به این صورت است که شما با هدف نهایی خود شروع می کنید، و بعد از آن جا برای تکمیل برنامه خود به عقب بر می گردید. با شروع برنامه ریزی از آخر و نگاه به عقب، شما می توانید از لحاظ روحی آماده پیروزی شوید. مراحل مهمی که باید به آنها دست پیدا کنید و جاهایی از برنامه که نیاز به انرژی و خلاقیت بیشتری دارند را شناسایی کنید.
این فرایند بیشتر شبیه به یک ارایه خوب است. زمانی که فرد ارایه کننده در آغاز، راه خود را مشخص می کند، همین طور که رایه به جلو می رود، فهم مطلب و دنبال کردن جریان، برای شما آسان می شود. اگر باید مطالب عمده را در همان زمانی که ارایه می شوند درک کنید، همه انرژی شما صرف هوشیار بودن می شود.

فرایند برنامه ریزی از آخر:
۱٫    هدف نهایی خود را مکتوب کنید. دقیقا یادداشت کنید که می خواهید در چه تاریخی به چه چیزی دست پیدا کنید؟ مثلا در ابتدای سال ۱۴۰۸، من رئیس دانشگاه اصفهان خواهم بود.
۲٫    از خود بپرسید که قبل از رسیدن به هدف اصلی، چه مراحل مهمی را باید پشت سر بگذارید و در واقع لازمه رسیدن به هدف نهایی شما چیست. دقیقا برای رسیدن به هدف نهایی خود، در چه تاریخی چه کارهایی باید انجام دهید؟
۳٫    مثلا تا آخر مهر سال ۱۴۰۷ دوره مدیریت استراتژیک را با موفقیت به پایان رسانده ام.
۴٫    کمی بیشتر به عقب برگردید. برای انجام موفقیت آمیز هدف دو تا مانده به آخر، چه کارهایی لازم است؟ مثلا تا اول فروردین سال ۱۴۰۶ درخواست خود را برای شرکت در دوره مدیریت استراتژیک ارایه می کنم و با خلاصه ای که از کارهای موفق مدیریتی خود ارسال می کنم در برنامه کارآموزی قبول می شوم.
۵٫    باز هم به عقب برگردید. برای اطمینان از دستیابی به مورد سوم، چه کارهایی باید انجام دهید؟ مثلا تا آخر اسفند سال ۱۴۰۴ خود را برای مدیریت دانشکده علوم انسانی دانشگاه اصفهان کاندید خواهم نمود.
۶٫    با همان روش، باز هم به عقب تر بروید تا اولین و نزدیک ترین مرحله مهم زندگی خود را پیدا کنید. مثلا در آزمون دکتری سال ۱۴۰۰ در رشته مدیریت قبول خواهم شد.
وقتی برنامه ای که از آخر نوشته شده را می خوانید، خیلی با روش های قبلی تفاوتی نمی بینید، اگرچه که نوشتن برنامه ای از آخر بسیار متفاوت است. شما باید خود را مجبور کنید تا با نگاهی کلی، برنامه کامل را ببینید و کاستی هایی که ممکن بود یک برنامه سنتی و با ترتیب زمانی داشته باشد را در آن جبران کنید.
این روش به شما کمک می کند تا در طول راه، وقت خود را صرف فعالیت های غیر ضروری و بی فایده نکنید. علاوه بر این، نقاط سخت و پرفشار برنامه را نشان می دهد و به شما کمک می کند تا بدانید کجای کار باید برای رسیدن به مرحله بعدی، خلاقیت خود را به کار بگیرید.

 

 

 

 

 •  The Comparative Rights and Duties of Husband and Wife

  According to Islam, family is a small society. And large societies come into existence fro…
 • Women and Hijab

  The meaning of Hijab is to cover. Hijab means a dress that covers the body of a woman. Isl…
 • Marriage and its benefits

  The family is a small society that starts with the union of man and woman, and by the birt…
مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
بارگذاری بیشتر در هدفگذاری

۲ دیدگاه ها

 1. مجمع طلاب وبلاگ نویس

  اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۱ ب.ظ

  […] منبع: کلرجی […]

  پاسخ دادن

 2. طلبه آنلاین

  اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۴ در ۱۰:۳۱ ب.ظ

  سلام علیکم
  با احترام مطلب شما در مجمع طلاب وبلاگ نویس (Talabeh.net) بازنشر داده شد.
  باتشکر

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

 The Comparative Rights and Duties of Husband and Wife

According to Islam, family is a small society. And large societies come into existence fro…