توازن بین کار و زندگی

2 دقیقه خوانده شده
0
0
318

زندگی شخصی و کارمان هر کدام به اندازه خود اهمیت دارند. ما می خواهیم از هر دو آنها حداکثر استفاده را ببریم. مشکل ما هنگامی ایجاد می شود که نتوانیم بین آنها توازن برقرار کنیم. در چنین شرایطی، با تضاد درونی یا بیرونی مواجه می شویم.
روشن است که این مسائل همیشه در توازن نیستند. گاهی درگیر پروژه ای خاص و مهم هستیم، که پرداختن به آن، حتی اوقات بیکاری ما را نیز می طلبد. در واقع، این مساله اشکالی ندارد، البته به این شرط که بتوانیم زمان وام گرفته از اوقات شخصی و منزل را جبران کنیم. به همین ترتیب، ممکن است کاری در خانه پیش آید که به صرف زمان و توجه بیشتری نیاز داشته باشد. ممکن است بروز این مسئله باعث شود که هنگام کار به اندازه کافی تمرکز نداشته باشیم. باز هم چندان اشکالی پیش نمی آید؛ به شرط آن که بتوانیم دوباره توجهمان را معطوف اولویت ها نماییم. بیشتر مشکلات زمانی آغاز می شوند که کار بیش از اندازه با زندگی مان عجین می شود. بسیاری از مردم، کار را در اولویت قرار می دهند، احتمالا بدین دلیل که به ازای کارشان مزد می گیرند و به این پول نیاز دارند. پس احساس می کنند کارشان ارزش آن را دارد که تمام توجهشان را بدان معطوف کنند. البته بدیهی است که کار، ارزش توجه فرد را دارد، اما خود فرد و خانواده او نیز ارزش مورد توجه قرار گرفتن و صرف وقت را دارند.
توجه بیش از اندازه به کار یا زندگی (معمولا کار) باعث می شود که احساس گناه کنیم و خود را تحت فشار عصبی بیابیم، و این، خود باعث تنش بیشتر می گردد. بنابراین، فشار عصبی ممکن است باعث شود که ما اولویت ها را در نظر نگیریم و به اندازه لازم به هیچ یک از جنبه های زندگی مان توجه نشان ندهیم.

 

 

 

  • تنظیم اهداف از آخر

    فرایند برنامه ریزی از آخر: 1.    هدف نهایی خود را مکتوب کنید. دقیقا یادداشت کنید که می خو…
  • راه های مقابله با فراموشی و بهسازی حافظه

    3- ساخت سلسله مراتبی مطالب : عناصر یا تکالیف یادگیری را می توان به صورت یک سلسله مراتب …
  • مدیریت زمان در جلسات

    جلسات مانند بعضی از مهمانی ها هستند. هیچ کس تمایلی به رفتن ندارد. اما اگر ما را دعوت نکنند…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در مدیریت کارهای شخصی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آیا ازدواج من با ایشون درسته؟

برام خاستگاری اومده با شرایطی که من میخاستم ...متاسفانه من هر چقدر تلاش میکنم نمیتونم به ط…