خانه سیاسی جهانگیری احمدی نژاد را تهدید کرد

جهانگیری احمدی نژاد را تهدید کرد

2 دقیقه خوانده شده
0
0
53

معاون اول رئيس جمهور در واکنش به اظهارات ساختار شکنانه اخير احمدي نژاد درخصوص انتخابات، گفت: به من توصيه شد که سکوت کنم اما اگر لازم باشد موتور را مجدد روشن مي کنم.

به گزارش ايسنا، جهانگيري صبح امروز در همايش استانداران، مديران کل سياسي و فرمانداران کل کشور با اشاره به اينکه از سال ۸۷ تا ۹۲ متوسط ايجاد شغل ۷۰ هزار نفر بود، اظهار کرد: پنج سال گذشته به طور متوسط ۴۸۰ هزار شغل درست شده است که مي گويند اين خيلي بد است. در آن دوره که تورم ۳۵ درصد بود مي‌گويند دوره خيلي خوبي بود، اما اکنون که تورم زير ۱۰ درصد مي گويند خيلي بد است.

برادر عزيز مي دانيد رکود يعني چه؟
وي در ادامه افزود: وقتي رشد اقتصادي منفي هفت درصد بود مي گفتند دوره خوبي بود الان که رشد اقتصادي به شش درصد رسيده است مي گويند رکود است . برادر عزيز مي دانيد رکود يعني چه؟ يکبار رکود را براي مردم تعريف کنيد.جهانگيري ادامه داد: اگر گفته شود اين اقدامات توسط دولت انجام شده است، اما به اقدامات بيشتري نياز است ما اين را قبول داريم و درست است ما بيش از ۸۰۰ هزار شغل ايجاد کرده‌ايم، ولي هنوز افراد بيکار زياد داريم کارهاي بزرگي انجام شده که نبايد ‌آنها کوچک جلوه داد. اشتباه مي کنند که دولت را ناکارآمد جلوه مي دهند و به آمريکا که مي خواهد بگويد نظام ناکارامد است هم صحبت مي شوند. شاخص‌هاي اقدامات دولت که مشخص است .

اگر لازم باشد من موتور را مجدد روشن مي کنم
معاون اول با بيان اينکه من راجع به دوره بد کشور خيلي صحبت کرده‌ام، بيان کرد: از مقطعي به من توصيه به سکوت کردند و من هم گفتم چشم، ولي الان سر تا ذيل حکومت را به بحث گرفته و مي گويند انتخابات زودهنگام و بدون مهندسي برگزار شود. وقتي نگذاشتيد اقدامات او گفته شود الان بايد به اين حرف‌ها جواب بدهيد البته اگر لازم باشد من موتور را مجدد روشن مي کنم.

همه به اين نتيجه رسيدند که بايد صحبت مردم را شنيد
جهانگيري ادامه داد: اتفاقات دي ماه ۹۶ هم خسارات و هم منافعي داشت همه شخصيت‌هاي سياسي حتي از کساني که انتظار نمي‌رفت بيان کردند که اعتراض حق مردم است البته در برخي اعتراضات حرفهاي بي ربطي زده شد که براي ما قبل قبول نبود، اما همه به اين نتيجه رسيدند که بايد صحبت مردم را شنيد. آنچه ما را بايدنگران مي‌کند نفرت، خشم و کينه مردم نسبت به مسئولان و نظام است، بنابراين نبايد اجازه دهيم اعتراض مردم به نفرت و خشم تبديل شود . هنر ما بايد اين باشد که به اعتراض مردم پاسخ دهيم. من به دبيرخانه دولت هم ماموريت دادم که کار قانونمندي براي پاسخگويي دولت به اعتراضات قانوني مردم انجام شود و دولت مکلف باشد پاسخ اعتراضات را بدهد.

وي همچنين گفت: ما بايد با جامعه مدني احزاب و جريان‌هاي سياسي قانوني و شناخته شده گفت‌وگو کنيم راه حل مشکلات اقتصادي و اجتماعي ما صرفا راهکاري تکنيکي و فني نيست، راهکار اصلي ما سياسي است اگر مي خواهيم همه مسائل کشور را حل کنيم بايد دنبال راهکار سياسي باشيم، يعني همه با هم باشند و در يک راستا قرار بگيرند. مثلا افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي فقط با تصميم و جلسه گذاشتن اجرايي نمي شود، بلکه همه قوا، دستگاه‌ها و در راس همه رهبري و مردم بايد با گفت‌وگو به اين نتيجه برسند که براي حل مشکل کشور بايد مثلا اين تصميم را گرفت که خوشبختانه وزرات کشور وارد بحث و گفت‌وگو شده و جاي گفت‌وگوهاي سياسي هم در وزارت کشور است، استانداران و فرمانداران نيز بايد با نخبگان و احزاب وارد گفت‌وگو شوند.

جهانگيري با اشاره به اينکه مردم در انتخابات اخير به روش خاصي راي داده‌اند، تصريح کرد: نبايد عده‌اي کاري کنند که مردم چنين احساسي به دست آورند که نمي‌توانند مطالبات خود را از طريق انتخابات پيگيري کنند، اين ظلم به نظام است. دولت هم نمي‌تواند به عهد خود با مردم خيانت کند. دولت، استانداران و فرمانداران بايد نمايندگان خواست ملت باشند. دولت بايد بداند از راي مردم برخواسته است و آنچه اکثريت مي‌خواهند، را بايد اجرا کند. اکثريت مردم هم دنبال اصلاح و بهبود اوضاع کشور هستند. دولت بايد ارتباطش را با مردم قوي‌تر کرده و پاسخگوي جامعه منتقد و مطالبه‌گر هم باشد. مردم هم بايد احساس کنند که دولت مدافع اساسي حقوق آنهاست. ما بايد کاري کنيم که مردم به حقوق خود آشنا شوند و حس دولتداري پيدا کنند زيرا اين حس پيش‌نياز هر اقدام توسعه‌اي و اگر تضعيف شد، آشفتگي و خود رايي مخل هر اقدام اجرايي مي‌شود.

فساد در کشور زياد است و فساد سيستمي وجود دارد
چند ماهي جلسات ستاد مبارزه با فساد به دلايلي تشکيل نشد، ولي از اوايل سال آينده فعال مي‌شود. من اين شيوه که عده‌اي فکر مي‌کنند همه مديران حقوق نجوم‌بگير هستند و آنها را زير سوال مي‌برند قبول ندارم و اينکه بگوييم همه خوب هستند را قبول ندارم. فساد در کشور زياد است و فساد سيستمي وجود دارد. برخي از کساني هم که آلوده هستند سعي مي‌کنند با علامت‌هايي ناصحيح ما را منحرف کنند اما من تاکنون فريب اين علامت‌هاي انحرافي را نخوردم. من معتقدم در حوزه پيشگيري از فساد بايد خيلي کار انجام دهيم و بازرسي‌هاي بيشتري بايد داشته باشيم حتي از مردم اطلاعات بگيريم که در آيا در ادارات از آنها رشوه مي‌خواهند؟

روح حاکم بر برجام براي ما مهم است
معاون اول رييس‌جمهور با اشاره به اينکه کشور در سال ۹۶ دستاوردهاي مهمي به دست آورد، گفت: ترامپ دنبال از بين بردن برجام بود، اما تاکنون موفق نشده است با اين حال آنها ظلم بزرگي در رابطه با برجام انجام مي‌دهند. روح حاکم بر برجام براي ما مهم است که آنها سعي کرده‌اند فضاي کار با ايران را مسموم کنند. البته ما بيش از ۵۰ ميليارد دلار موافقتنامه با دنيا به دست آورده‌ايم که بيش از ۳۰ ميليارد دلار آن به مرحله امضاي قرارداد رسيده است و براي بيش از ۱۲ ميليارد دلار پروژه و ال‌سي تعريف شده است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده صابر
بارگذاری بیشتر در سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

تحریم ایران برای راضی کردن ترامپ؛کمیته نظارت بر برجام چه خواهد کرد؟

از زمان تصويب برجام تاکنون موارد متعددي از تحريم‌هاي جديد، تمديد تحريم‌ها و تمديد وضعيت اض…