خانه سیاسی حمله بی سابقه روحانی به ترامپ

حمله بی سابقه روحانی به ترامپ

2 دقیقه خوانده شده
0
0
54

رئيس‌جمهور با بيان اينکه اگر برجام بد و خطرناک بود چرا امضا کرديد، گفت:کاخ سفيد اول بايد بدهي‌هاي گذشته‌اش را جبران کند؛ تصميم جديد پيشکش.

روحاني گفت: آن روزي که افغانستان را ويران کرديد، امنيت آورديد؟ آن وقت که از هوا و زمين به عراق حمله کرديد، امنيت را آورديد؟ آن وقت که تروريست‌ها را بر مردم اين منطقه مسلط کرديد، امنيت آورديد؟ اين همه هواپيما و بمب را که در اختيار عربستان گذاشتيد تا مردم يمن را نابود کند، شما امنيت آورديد؟

ما به عالم نشان داديم که ايران هراسي‌ها دروغ بود
روحاني اضافه کرد: چرا نگاهتان نگاه غلط است و چرا سخنانتان نادرست است؟ امان از ديد و نگاه غلط و امان از زباني که به درستي گردش نمي‌کند و سخناني را مي‌گويد که هر روز براي مردم جهان گرفتاري درست مي‌کند.

رئيس قوه مجريه خاطرنشان کرد: مي‌گويد با فلان رهبر کشور اروپايي مي‌خواهيم براي يک قرارداد ۷ جانبه تصميم بگيريم؛ به چه مناسبت؟، با چه حقي؟، ما حسن نيت خودمان را به دنيا نشان داديم. ما به عالم نشان داديم که ايران هراسي‌ها دروغ بود. ما خواستيم به دنيا ثابت کنيم ايران به دنبال سلاح کشتار جمعي نيست. ما خواستيم به جهان بگوييم پرونده سازي براي ايران تحت عنوان PMD ناصحيح، واهي و دروغ بود.

ما راست گويي ملت ايران را تحت عنوان برجام به اثبات رسانديم
روحاني تصريح کرد: ما خواستيم به دنيا بگوييم بر خلاف عدل و قانون ما را ذيل فصل ۷ سازمان ملل و شوراي امنيت برديد؛ ما با اين پيمان و با اين توافق تهمت‌ها را زدوديم. ما با اين توافق به دنيا ثابت کرديم که آمريکا و اسرائيل در طول دهه‌ها و سال‌ها نسبت به ايران دروغ مي‌گفتند. ما راستگويي ملت ايران را تحت عنوان برجام به اثبات رسانديم.

رئيس جمهور تأکيد کرد: شما مي‌خواهيد نسبت به آينده برجام تصميم بگيريد؟ اول بفرمائيد نسبت به گذشته برجام چه کار کرده‌ايد؟ شما مي‌گوييد در سال‌هاي بعد بايد چگونه باشد؟ لطفاً اول به ما بگوئيد در ۲ سال گذشته چه کرديد؟ آيا توافقي که انجام شد شما به آن عمل کرديد؟ شما اخلاق را نشان داديد؟ شما به دنيا نشان داديد که به عهد خود پايبند هستيد يا ثابت کرديد به عهد خودتان پايبند نيستيد؟

روحاني بيان داشت: اينکه OFAC هر روز دردسر مي‌آفريند و اينکه شما بانک‌هاي دنيا را براي کار با ايران تهديد مي‌کنيد، اينکه مانع سرمايه‌گذاري کارآفرينان جهان در ايران هستيد، اينکه هر روز با يک بيان و کلام نادرست نسبت به رفت و آمد مردم مسلمان و از جمله ايران مانع مي‌تراشيد، همه بر خلاف عهدتان در برجام است.

وي اعلام کرد: شما اول بياييد بگوييد چه کار کرده‌ايد تا بعد بگوييد چه کار خواهيم کرد. اول بيائيد حساب گذشته را تسويه کنيم؛ يک بدهکاري که ميلياردها بدهکار است حالا سر يک وام جديد دارد با ما صحبت مي‌کند؛ شما اول بدهکاري‌هاي گذشته‌تان را به ما پرداخت کنيد. آنچه که امضاء کرديد و تعهد داديد و آنچه که رئيس جمهور سابق شما گفت و وزير سابق امور خارجه شما گفت.

يک برج ساز چطور مي‌خواهد سياست گذار باشد؟
روحاني گفت: مي‌گويند اين قرارداد، قرارداد بسيار بدي بود، خب اگر بد بود چرا امضاء کرديد؟ قراردادي بود بسيار خطرناک؛ خب مگر قبلي‌هاي شما نفهميدند؟ شما کاشف بدي‌ها هستيد؟ شما که نه سر و رشته‌اي در سياست داريد نه سر و رشته‌اي در حقوق داريد، نه سر و رشته‌اي در معاهدات بين‌المللي داريد، يک کاسب، تاجر، ساختمان‌ساز و برج‌ساز چجور مي‌خواهد راجع به مسائل جهاني قضاوت کند.

رئيس قوه مجريه تصريح کرد: شما دنبال چه هستيد؟ دنبال اين هستيد که ملت ايران را تهديد کنيد؟ شما دنبال اين هستيد که ملت‌هاي منطقه را تهديد کنيد؟ از خدا بايد بخواهيم ديد‌ها را در جهان اصلاح کند و زبان‌ها را در مسيير درست بچرخاند.

دنبال تعامل گسترده با جهان هستيم
روحاني تأکيد کرد: مشکل ما در جهان امروز مشکل مواجه شدن با سياست‌مداراني است که متأسفانه ابعاد سخن و تصميم خود را به خوبي درک نمي‌کنند. ما از روز اول و از ۵ سال پيش از ابتداي دولت تدبير و اميد به جهان اعلام کرديم ما به دنبال تعامل سازنده با جهان هستيم و بعداً رهبري معظم ما فرمودند ما دنبال تعامل گسترده با جهان هستيم.

رئيس جمهور افزود: تعامل سازنده و گسترده ما با جهان تنها به خاطر قرارداد هسته‌اي نبود، تعامل سازنده و گسترده ما با جهان به معناي آن است که به دنبال منافع مشترک در منطقه و جهان باشيم. ما همواره گفته‌ايم راه‌حل صحيح برد-برد است. کاري بکنيم به نفع ما و نفع ديگران باشد.

وي ادامه داد: اگر کسي فکر مي‌کند به نفع خود و به ضرر ديگري آن قرارداد و توافق پايدار نمي‌ماند. يکي از مسيرهاي تعامل سازنده با دنيا جهان توريسم و گردشگري است. ما مي‌خواهيم با دنيا در رابطه باشيم، اولين چيزي که همه دوست‌دار آن هستند اين است که همسايه‌ها، جهان، دنيا و ديگران را بهتر بشناسند.

انقلاب اسلامي با زدن در خيابان درست نمي‌شود
وي ادامه داد: بعضي از کشورها وقتي آدرس مي‌خواهيم بپرسيم با اينکه مي‌دانند مي‌گويند نمي‌دانيم. بابا آدرس دهيم! رفتار، اخلاق و برخورد ما تمدن ما را به دنيا معرفي مي‌کند. اينکه مي‌گوييم انقلاب اسلامي چه چيزي است؟ اينکه هي روي خيابان بزنيم انقلاب اسلامي که درست نمي‌شود؟ انقلاب اسلامي در کلام، رفتار ما است. انقلاب اسلامي اين است که چيزي که روي ترازو مي‌کشيد يک گرم بيشتر باشد نه اينکه يک گرم کمتر باشد. انقلاب اسلامي معني‌اش اين است که اگر يک جنسي را رويش نوشتند خالص، واقعاً خالص باشد.

روحاني افزود: الان به اروپا و آمريکا که مي‌رويد در بعضي خانه‌ها يک فرش ايراني افتاده؛ من زياد ديده‌ام. گاهي اين فرش براي ۱۰۰ سال پيش است، گاهي هم اين فرش نخ‌نما شده و به عنوان تابلو آويزان مي‌کنند، شما ايران را در خانه مردم و به داخل اروپا و آمريکا برده‌ايد، حالا هرچه مي‌خواهد آقاي ترامپ بگويد، تأثيري ندارد.

رئيس جمهور اظهارداشت: نمي‌دانم اين جُک است يا واقعيت؛ مي‌گويند يک روز صبح همين آقاي جديد در آمريکا (ترامپ) داشته با خانواده صبحانه مي‌خورده و عليه ايران صحبت مي‌کرده، دامادش گفته که حواست باشد که اين پنيري که داري مي‌خوري پنير ايراني است.

رئيس جمهور اضافه کرد: امروز به منطقه ما در خاورميانه و غرب آسيا در حساس‌ترين نقطه دنيا و جهان اسلام بنگريد و اين همه مصيبت‌ها و مشکلات را مشاهده کنيد. يمن مجروح، عراقي که هنوز داراي آلام و درد است، سوريه ويران، مشکلات فراوان در افغانستان، مشکلات فراوان در شمال آفريقا و در خود آفريقا، ظلم و کشتاري که صهيونيست‌ها نسبت به مردم مظلوم فلسطين روا مي‌دارند از کجاست؟

رئيس قوه مجريه خاطرنشان کرد: به خاطر ديد غلط، به خاطر نگاه نادرست است. فکر مي‌کنند اين سرزمين بايد طبق اراده آنها گردش و حرکت کند. فکر مي‌کنند براي خاورميانه بايد کاخ سفيد تصميم بگيرد، فکر مي‌کنند براي هميشه يک رژيم غاصب ظالم بايد بر مردم برخي از کشورهاي منطقه مسلط باشد. فکر مي‌کنند از اين طريق مي‌توانند همه ذخاير دنياي عرب را به يغما ببرند، چشم طمع شماها به کجاست؟ وي افزود: نگاه شما به طلاي سياه منطقه، نگاه شما به حساب صدها ميلياردي برخي کشورهاي عرب منطقه است. طمع حساب‌هاي پُر پول و طمع ذخاير طلاي سياه در اين منطقه عقل را از شما ربوده است.

شما جيره خوار ديگران هستيد
رئيس جمهور خطاب به آمريکا گفت: هر روز سخني مي‌گوييد که نه با شأن منطقه و نه با شأن مردم و نه با شأن قرن جديد سازگار است. به صراحت مي‌گوييد ما مي‌مانيم يا نمي‌مانيم با پول ديگران. پس شما به عنوان جيره‌خوار ديگران هستيد. پس ارتش شما، نيروي مسلح شما به دنبال يک منبعي است تا بدزدد و ارتزاق کند، اين براي شما حيثيت شد؟ پول بدهيد در سوريه مي‌مانيم، پول ندهيد مي‌رويم. اگر ما نباشيم شما در يک هفته نيستيد، چرا نيستند؟ ما حافظ عراق هستيم، ملت عراق حافظ عراق است.

ما مي خواهيم حافظ ملت عربستان باشيم
وي با تأکيد بر اينکه ما آماده‌ايم حافظ عربستان باشيم، گفت: ملت عربستان حافظ عربستان است، ما حاضريم کمک حال مردم منطقه باشيم. چرا منطقه نابود مي‌شود؟ اتفاقاً شما اگر تشريفتان را براي هميشه ببريد، منطقه امنيت کامل پيدا مي‌کند. شما چه امنيتي براي منطقه آورديد؟


بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده صابر
بارگذاری بیشتر در سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

سعید مرتضوی دستگیر شد

یک منبع آگاه از دستگیری سعید مرتضوی (دادستان سابق تهران) خبر داد. این منبع آگاه تاکید کرد:…