راههای ایجاد وقت

2 دقیقه خوانده شده
0
0
670

 

 

حتما شما هم از آن دسته کسانی هستید که برای خیلی از کارهای مهم زندگیتان وقت پیدا نمی کنید. حالا یا واقعا روزهای پرکاری دارید یا واقعا از دست وایبر و واتس اپ و لاین و تلگرام و … خلاصی ندارید. شاید هم جزء نادر افرادی هستید که زندگی شلوغ و پرهرج و مرجی دارند. اگر دنبال ایجاد وقت در زندگی تان هستید، چند پیشنهاد برایتان دارم:

 

زنده کردن وقت مرده
زنده کردن وقت مرده یعنی استفاده کردن از زمانهایی که عملا کار خاصی در آن انجام نمی شود،مانند استفاده از زمانی که در انتظار اتوبوس یا نوبت پزشک وامثال آن هستیم؛ برای انجام برخی کارها مانند حفظ لغات زبان خارجی، اشعار ، معانی لغات فارسی، برخی فرمول ها، تعاریف کوتاه و… می توان از این زمان ها بهره برد.

 

انجام کارها به طور همزمان
گاهی می توانیم کارهایی را که انجام همزمان آنها ایجاد مزاحمت و مشکل برای برای هم نمی کند را در یک زمان واحد انجام دهیم،مثل گوش کردن به نوار آموزشی زبان  و کتاب های صوتی در هنگام ورزش یا آشپزی و …

 

تنظیم کردن وقت خواب
برای افزایش بازدهی در امور روزانه نیاز به انرژی کافی دارید. زمان بندی صحیح برای استراحت به ذخیره انرژی در انسان کمک می کند. اگرچه برای افراد بالغ حداقل ۷ ساعت خواب در روز پیشنهاد می شود، اما زمان دقیقی که صبح از خواب بلند می شوید، تعیین کننده سیکل استراحت شماست. اگر استراحت خود را در سیکل های صحیح تنظیم کنید، انرژی بیشتری کسب نموده و در طول روز کمتر دچار خستگی می شوید.
شما می بایست مدت زمانی که طول می کشد تا به خواب بروید را محاسبه کنید و زمان خواب خود را طوری تنظیم کنید که راس ساعت های ذکر شده به خواب بروید. معمولا انسان های عادی پس از حاضر شدن برای خواب و دراز کشیدن در تخت خواب، ۱۵ دقیقه زمان نیاز خواهند داشت تا به خواب بروند. پس ۱۵ دقیقا قبل از زمان های ذکر شده به تخت خواب خود بروید.

 

کنترل بیشتر روی زمان تفریح و استراحت
تفریح به عنوان بخشی از فعالیت زمان فراغت، به منظور فاصله گرفتن و رهایی فرد از ملالت و كرختی زندگی یكنواخت روزمره صورت می گیرد. در واقع آنچه كه تا حدودی دور شدن از چارچوب های زندگی یكنواخت و تكراری و تجویز شده روزمره را ممكن می سازد تفریح بشمار می آید.
تفریح دارای اثراتی همچون اثرات جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است كه به نظر می رسد هر چه میزان تفریح البته از نوع فعال آن در یك جامعه بیشتر باشد، آن جامعه از نیروی انسانی سالم تری برخوردار است.
افراد یك جامعه در كنار تاثیرات مثبت جسمی كه از كنار تفریح به ویژه تفریح فعال می گیرند، افسردگی و اضطراب آنان نیز كاهش می یاید و افزایش یادگیری، كاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس آنها از دیگر اثرات روانی است كه تفریح بر روان افراد باقی می گذارد.

 

نه گفتن به درخواست های غیر مهم
مهارت نه گفتن یکی از مهارت های زندگی موفقیت آمیز است. ما به دنیا نیامدیم تا آرزو و خواسته هر کسی را برآورده کنیم. چرا که گاهی نیاز و خواسته خود ما هم از اهمیت بالایی برخوردار است. ما تنها تا حدی می توانیم با دیگران همراه باشیم و رضایتشان رو به دست بیاوریم که حقوق خودمان پایمال نشود و از زندگی و اهداف خودمان دور نشویم.
نه گفتن به درخواست ها و انتظارات نامعقول اطرافیان نه تنها امری مضر تلقی نمی شود، بلکه نشانه قاطعیت داشتن و تسلط بر اعمال و کردار ماست.

 

انواع نه گفتن
اگر بخواهیم انواع مواردی که ما در آنها ناچار به استفاده از این مهارت هستیم را دسته بندی کنیم، به دو طبقه کلی می‌رسیم؛ نه گفتن به خود و نه گفتن به دیگران.

 

نه گفتن به خود
هر فرد برای خود اهدافی در نظر می‌گیرد و بر این اساس تصمیماتی اتخاذ می‌کند. بر این اساس و برای عملی ساختن تصمیمات خود لازم است با هر آنچه که در ارتباط با خود و مانع عملی شدن تصمیمات او می‌شود، مبارزه کند. در چنین حالتی فرد باید به خواسته‌های خود نه بگوید تا بتواند به اهداف خود برسد. تصور کنید فردی را که تصمیم گرفته است با اجرای یک رژیم غذایی مناسب تعدادی از وزن خود را کاهش دهد. کاهش دادن وزن هدف اساسی اوست که برای رسیدن به آن باید دست از برخی رفتارهای خوردنی بردارد. مثلا از خوردن ، شیرینجات خودداری کنید.
زمانی که فرد در مقابل و وسوسه خوردن یک تکه شیرینی خوشمزه مقاومت می‌کند، در واقع به خواسته‌های خود جواب نه می‌دهد. خواسته‌هایی که با خواسته‌های اساسی‌تر او منافات دارد.
یا دانش آموزی را در نظر بگیرید که قصد دارد نمرات بالایی در امتحان پایان سال بدست آورد. برنامه ریزی می‌کند و تصمیماتی می‌گیرد. طبعا در چنین برنامه ریزی ما زمان کمتری صرف تفریحات و غیره خواهد شد. زمانی که در مقابل وسوسه تماشای یک برنامه تلویزیونی مقاومت می‌کند، در واقع از مهارت خود برای نه گفتن به خود استفاده می‌کند.

 

نه گفتن به دیگران
زمانی که خواسته‌ها و تمایلات فرد با خواسته‌های دیگران منافات پیدا می‌کند. در این حالت فردی که تمایلات و خواسته‌های خود را ترجیح می‌دهد، ناچار است در مقابل خواسته‌های دیگران مقاومت کند. چگونه می‌تواند این کار را انجام دهد؟ تصور کنید دانش آموزی که کتاب درسی خود را برای مطالعه خودش لازم دارد در مقابل درخواست دوستش که کتاب او را شب امتحان به امانت می‌خواهد، چه عکس العملی باید داشته باشد. در چنین مواردی معمولا مهارت نه گفتن احساس می‌شود.

 

تفویض کارها به دیگران
تفویض کارها به دیگران فشارهای روی مدیریت را آزاد کرده، زمان لازم برای رسیدگی به وظایف مهم را در اختیار فرد قرار می دهد؛ همچنین کمک می کند تا از دانش متخصصین استفاده شود.
خيلي از افراد با تفويض كارها مشكل دارند. اين به چند دليل رخ مي‌دهد. گاهي اوقات توضيح انجام يك كار به فرد ديگر بيش از انجام كار توسط خود طول مي‌كشد. اما اگر آينده‌نگر باشيد متوجه مي‌شويد كه اگر يك وقت اضافي صرف كنيد مي‌توانيد در آينده نيز كار مورد نظر را تفويض كنيد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در خودارزیابی زمانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

دليل عشق و محبّت‏

دليل خوف، فرار از شياطين جنى و انسى و گناهان و دليل اميد، طلب اتّصال با اوليا و عاشقان خدا…