رشد اخلاقي

2 دقیقه خوانده شده
0
0
59
تربیت اخلاقی

در مورد رشد اخلاقي گفته شده:«رشد اخلاقي دربرگيرنده آن دسته از قوانين و مقررات اجتماعي است که تعيين مي کند انسانها در رابطه با ديگر مردم چگونه بايد رفتار کنند».
اگرچه در فرهنگ هاي مختلف در مورد خوب و بدهاي اخلاقي که از جهان بيني ها و اهداف مختلف آنها سرچشمه مي گيرد، تفاوتهايي هم پيدا مي شود، اما در هر صورت در بسياري از جوامع يکي از مهمترين وظايف فرهنگي آشنا کردن کودک و نوجوان با قوانين اخلاقي و رفتار خوب و بد است. همه کم و بيش از کودکان و نوجوان انتظار دارند که اين قوانين را فرا بگيرند و به کار بندند. از رعايت آنها خوشنود شوند و هنگام سرپيچي از آنها در خود احساس گناه کنند.
تحقيقات نشان مي دهند ?? درصد رشد شخصيت فرد تا سن ? سالگي شکل مي گيرد. ولي بيشتر خانواده ها تصور مي کنند که فرزندشان تا زماني که در سن کودکي به سر مي برد، چيزي متوجه نمي شود و به اصطلاح «بچه است» و متأسفانه تربيت او را به سنين نوجواني موکول مي کنند که آن زمان بسيار دير است.
در واقع اصلي ترين و اساسي ترين نهادي که در پرورش و رشد اخلاقي، تربيتي و شخصيتي فرد نقش دارد خانواده است که توجه تام والدين به اين موضوع از ضروريات است.
رشد اخلاقي دربرگيرنده آن دسته از قوانين و مقررات اجتماعي است که تعيين مي کند انسانها در رابطه با ديگر مردم چگونه بايد رفتار کنند.
از دوران کودکي چنانچه احساس همانندي با والدين در فرد تقويت شود، هرگاه مرتکب خطايي شود خود را ملامت کرده و مي کوشد از تکرار خطا اجتناب کند. نوع الگويي که والدين به کودک ارائه مي کنند و نوع نظم و انضباطي که توسط والدين اعمال مي شود بر چگونگي شکل گيري هويت و وجدان کودک، نوجوان و جوان مؤثر است. رشد اخلاق در نوجوان و جوان از طريق ارائه الگوهاي بحث و گفت و گوي والدين و مربيان با فرد است. والدين و مربياني که داراي مهارت هاي گفت وگو در مسائل ارزشي و اخلاقي با نوجوان و جوان هستند، تأثيرات شگرفي بر رشد وجدان اخلاق آنان بر جاي مي گذارند.
از سوي ديگر گذشت کردن که يک تمايل غيرخودخواهانه و از سر انسان دوستي نسبت به ديگران است تأثير مثبتي بر رشد اخلاقي نوجوان و جوان مي گذارد.در شرايطي که نوجوان ها عموماً خودمرکزبين و تا اندازه اي خود خواه هستند وقتي که رفتار بزرگسالان همراه با فداکاري باشد، زمينه خوبي براي ايجاد احساس اخلاقي مثبت در آنان فراهم مي کند. بي جهت نيست که همه اديان الهي و تمام عرفا و حکما و مربيان بزرگ، همه را به چنين رفتاري توصيه کرده اند.
به طور کلي براي تقويت اخلاق مثبت در جوان بايستي نگاه صرفاً سنتي به جوان را متحول کرد و با ديدگاهي مدرن به پرورش اخلاق در نوجوان و جوان پرداخت.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • از بلوغ جن سي تا بلوغ اجتماعی

  غريزه جنسي انسان نقش مستقيمي در بعد فردي و اجتماعي و اخلاقي و علمي او دارد. تامين صحيح و ا…
 • زنگ ها براي که به صدا در مي آيند

  من خودم 23 ساله هستم و از همه لحاظ ( فکري - عاطفي - خانوادگي- اقتصادي و .. ) آمادگي کامل ب…
 • نقش صداقت در روابط عاطفي

  بعضى از افراد به طور باورنکردنى در اعتمادکردن به هرکسى حتى همسر خود مشکل دارند. اين افراد …
مطالب بیشتر از این نویسنده آقا معلم
 • انیس

  فضا فضای دلنشینی است. همه دور هم جمعند. هم هوا خوب و دوست داشتنی است و هم زمین زیر پا. در …
 • انتخاب حق شماست!؟

  گاهی آدم از چیزی خوشش می آید اما نمی داند آیا این که دوستش می دارد فایده ای هم به حال او د…
 • صدایم کن

  همانگونه که انسان،نیازهای فیزیولوژیکی مثل آب و غذا و اکسيژن دارد، نیازهای رواني متفاوتی هم…
بارگذاری بیشتر در اخلاق اجتماعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

از بلوغ جن سي تا بلوغ اجتماعی

غريزه جنسي انسان نقش مستقيمي در بعد فردي و اجتماعي و اخلاقي و علمي او دارد. تامين صحيح و ا…