خانه اخلاقی اخلاق عبادی سه ذکری که حضرت علی (ع) به کمیل یاد داد

سه ذکری که حضرت علی (ع) به کمیل یاد داد

2 دقیقه خوانده شده
0
0
482

یکی از راه هایی که اهالی معنویت و تقوا توسط آن به خدا نزدیک شده و لحظات عاشقانه ای برای خود خلق می کنند، ذکر و یاد خداست. چه آنها که زمانی اختصاصی برای این کار در نظر می گیرند. همچون ساعتی در روز یا شب و چه آنها که لحظات میانه روز همچون وقتی که سوار تاکسی و اتوبوس و مترواند یا در صفی ایستاده یا در حال پیاده روی هستند.هر چند ذکر خداوند به هر لفظی که باشد شیرین و دلنشین و مفید است اما برخی اذکار خاص در زمان یا مکان یا شرایط خاص از سوی معصومین علیهم السلام وارد شده و در برخی از آنها نیز تاثیر خاص آن ذکر نیز بیان شده است.

از سوى معلمى بزرگ مثل حضرت على(علیه‎السلام) براى شاگرد مستعدّى مثل كمیل، سه ذكر بسیار عالى و مهم براى سه هدف بزرگ بیان شده است.

«اى كمیل: در برابر هر مشكلى بگو: «لا حول و لا قوّة الاّ بالله» خداوند كفایت آن مشكل را مى‎كند و هر زمان نعمتى به تو رسید بگو: «الحمدلله» تا باعث فزونى نعمت شود، و هرگاه روزى تو به تأخیر افتاد، «استغفار كن» كه باعث گشایش روزى است!»(۱)

معناى ذكر «لا حول و لاقوّة الا بالله» این است كه تمام قدرت‎ها به دست خداست و حلاّل همه مشكلات اوست. اگر این معنى را باور کرده و با تمام وجود به در خانه او برویم و حالتى شبیه حالت غریق در دریا پیدا كنیم، كه جز قدرت خداوند به هیچ چیز دیگر فكر نكنیم، خداوند ما را كفایت خواهد كرد.
پیام ذكر «الحمدلله» این است كه با رسیدن به نعمتى مغرور نشده و نعمت را از جانب او بدانیم، در این صورت نه تنها نعمت باقى مى‎ماند، بلكه فزونى مى‎یابد.
و ذكر سوم(استغفرالله). معناى استغفار این است كه دیگر به سراغ گناه نرویم؛ چون یكى از عوامل معضلات اقتصادى در جامعه، گناهان هستند، جامعه گناهكار جامعه فقیرى هم خواهد بود. (۲) البتّه بروز این مشكلات در هنگام گناه، زنگ بیدارباشى است براى مؤمنان.

پی‎نوشت‎ها:
۱٫ بحار الانوار، ج ۷۴، ص ۲۷۰٫
۲٫ به كتاب تحقیقى پیرامون نماز باران، ص ۸۱ به بعد، مراجعه كنید.
برگرفته از کتاب ۱۱۰ سرمشق از سخنان حضرت على(علیه‎السلام)، آیة الله مکارم شیرازی .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در اخلاق عبادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

حضرت امام حسین علیه السلام و اصلاحات اجتماعی

مشخصات کتاب عنوان : حضرت امام حسین(ع) و اصلاحات اجتماعی عباسعلی سلطان زاده(پدیدآور) معنای …