خانه مدیریت زمان داشتن زندگی سالم و شاد سود و زیان کارشیفتگی در زندگی روزمره و مدیریت زمان

سود و زیان کارشیفتگی در زندگی روزمره و مدیریت زمان

2 دقیقه خوانده شده
0
0
321

گاهی اشتغال دائم فرد در تمام مدت، او را به کار معتاد می کند. این مطلب شوخی نیست، در اقع فاجعه ای است که به ویژه در میان افرادی که کارهای اجرایی انجام می دهند، بسیار شایع است. شاید شنیده باشید که می گویند:”کار دائم و بدون تفریح آدم را کودن می کند”
انسان موجودی تک بعدی نیست. او سرشار از جنبه ها، استعدادها و علایقی است که همگی باید پرورش یابند. انسان مثل قطعه ای الماس است که وقتی از جهات مختلف به آن نگاه می کنیم می درخشد و برق می زند. کار کردن مستمر و بی وقفه درست مثل این است که تنها انگیزه کسی از کار و فعالیت و زندگی پول باشد.
کارشیفتگی با انجام دادن کارها درموعد مقرر تفاوت دارد. همه ما با کارهایی سروکار داریم که برای آن ها مهلت تعیین شده است. در این مواقع مقدار زیادی کار روی هم انباشته می شود. البته این حالت باید زودگذر باشد، برای مثال وقتی حسابرسی در جریان است یا در هنگام انبارگردانی پایان سال. بنابراین در چنین اوضاعی طبیعی است که همه در حال بال بال زدن باشند.به این حالت کارشیفتگی نمی گویند.
در چنین اوضاع و احوالی هر کسی به گروه می پیوندد و تا جایی که امکان دارد سخت کار می کند تا کار در موعد مقرر به اتمام برسد و آماده تحویل باشد. با وجود این، در این گونه موقعیت ها همه شکایت می کنند و ناسزا می گویند. این حالت اغلب بعد از چند روز یا یک هفته به پایان می رسد و وضع به حال عادی خود باز می گردد. این گونه درگیری بیش از حد با کار، بیمارگونه نیست. در واقع این که دیگران هم در اطراف ما مثل ما سخت مشغول کار هستند نشان می دهد که این وضعیت، اضطراری و در عین حال عمومی است.
کارشیفتگی تعریفی بسیار متفاوت دارد. چنانچه به کار معتاد شوید بسیاری از جنبه های خوب زندگی را به خاطر کار از دست می دهید و قبل از آن که متوجه فاجعه ای شوید که در حال وقوع است، به یک آدم آهنی مبدل شده اید.
کار کردن در زندگی مهم است. ما مجبوریم کار کنیم تا نان در بیاوریم. اما کار تنها جنبه زندگی نیست. آگاهی از ارزش زمان به معنی غرق کردن خود در کار نیست. در واقع اگر از ارزش زمان آگاه باشید و به موقع انجام دادن کارها برای تان به راستی اهمیت داشته باشد، آن گاه کمتر احتمال دارد به کار معتاد شوید.
اساس مدیریت زمان درباره ی چگونگی خوب و مفید و کارآمد کار کردن نیست، بلکه درباره ی درست زندگی کردن است. شما باید برای همه چیز وقت داشته باشید، و همه چیز شامل: کار، بازی، تفریح و حتی لحظاتی بطالت و نشستن و زل زدن به یک نقطه می شود. چرا که در چنین لحظاتی است که اندیشه های خلاق شکوفا می شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در داشتن زندگی سالم و شاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

دليل عشق و محبّت‏

دليل خوف، فرار از شياطين جنى و انسى و گناهان و دليل اميد، طلب اتّصال با اوليا و عاشقان خدا…