خانه اخلاقی اخلاق فردی شرايط و زمينه‌های خودسازی

شرايط و زمينه‌های خودسازی

2 دقیقه خوانده شده
0
0
334

۱- تفكّر:
تفکر عبارت است از این که انسان هر شب بخشی از زمان خود را به این مساله فکر کند که وقتي خداوند تمامی اسباب راحتی و آسایش انسان را در اختیارش قرار داده است، وظیفه انسان در برابر او چیست؟

۲- عزم:
عزم به این معناست که انسان تصمیم قاطع بگیرد که در صراط مستقیم الهی گام برداشته و بنده خالصی برای خداوند باشد؛ همه برنامه‌های خود را بر اساس رضایت الهی تنظیم  و اعمالش را موافق و مطلوب شرع انجام دهد.

۳- مشارطه:
مشارطه عبارت است از این که در ابتدای روز شرط کند که مرتکب هیچ کار خلافی نشده و هر کار شایسته‌ای که در توان دارد انجام دهد. در این مسیر از هیچ تلاشی دریغ نکرده و با تمام توان با شیطان و نفس اماره خود مبارزه نماید.

۴- مراقبه:
مراقبه عبارت از این است که انسان همواره مراقب افکار و کردار خود بوده و هیچ کاری بر خلاف شروط یاد شده خود انجام ندهد؛ از خود غافل نشده و در دام‌های آشکار و نهان شیطان گرفتار نگردد.

۵- محاسبه:
محاسبه عبارت است از این که در آخر روز، ببیند آیا به شروط خود عمل کرده یا خیر؛ اگر در انجام شروط خود موفق بوده خداوند را شکر کرده و از او ثبات قدم در مسیر بندگی درخواست نماید. اگر هم در بخشی ناموفق بوده ، خود را ملامت کرده؛ افسوس بر فرصت از دست داده خورده و در صدد جبران آن برآید.

۱-    مبدا و معاد ملا صدرا ص ۲۱۲
۲-    تفسیر المیزان جلد ۱۵ ص ۱۹۳
۳-    چهل حدیث امام خمینی ص ۵-۶
۴-    کتاب اخلاق عملی ص ۲۵

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در اخلاق فردی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

THE PHILOSOPHY BEHIND THE EXISTENCE OF THE IMAMS

The reasons we advanced for the necessity of prophethood will make us familiar to a large …