علل مسامحه کاری

2 دقیقه خوانده شده
0
0
809

مهم ترین و اوّلین قدم برای مبارزه با امروز و فردا کردن را خودتان باید بردارید و آن بررسی و مطالعه روی کارها و انگیزه های انجام دادن یا انجام ندادن کارهاست که می تواند نتایج مطلوب بسیاری را به همراه داشته باشد. همچنین نحوه برخورد با این عادت نیز بسیار مهم است. باید همزمان با بررسی علت های آن، با درگیر کردن خود، سعی کنید به طور مستقیم نیز به جنگ آن بروید تا افزون بر پیدا کردن شناخت بهتر از علل تأخیر در کار، روحیه مضاعفی برای ادامه راه به دست آورید.

توجه داشته باشید که هر تأخیر می تواند زاییده یک یا چند مورد از موارد پیش گفته باشد ؛ اما بررسی تمام موارد در این نوشتار، علاوه بر خسته کننده بودن، چندان هم مفید نیست. از این رو، تنها به چند عامل کلّی تر و شایع تر، که هر کدام دربرگیرنده چندین علت است، به اختصار اشاره می کنیم.

 

۱٫ بی برنامگی
یکی از شایع ترین عوامل امروز و فردا کردن، نداشتن برنامه است. برنامه، نشان دهنده مسیر انسان در زندگی است و تنها معیاری است که برای انجام دادن و ارزیابی امور در دست داریم و نبود آن، نشانه عدم شناخت فرد از خود، انتظارات و اهدافش است. همچنین مشخص است که بدون هدف و برنامه نباید انتظار داشت که کارها به درستی و در زمان معین انجام گیرد و اصلاً معیاری نخواهیم داشت تا بدانیم که چه کارهایی را باید انجام می دادیم و چه کارهایی را باید به تأخیر می انداخته ایم.

۲ . تنبلی
تنبلی مهم ترین عامل امروز و فردا کردن در افراد است. بسیاری از افراد که می دانند برای زندگی احتیاج به برنامه دارند و می دانند که بدون برنامه، هیچ تسلّطی به اداره کردن خود نخواهند داشت، به علت تنبلی و سستی از نوشتن برنامه طفره می روند و در واقع، امروز و فردا کردن در امور، نشانه وجود تنبلی در این افراد است. امام علی(ع) می فرماید: «به تأخیر انداختن کار، نشانه تنبلی است».

۳ . بی علاقگی
انسان به طور طبیعی و فطری به سوی اموری گرایش دارد که برایش جالب است و از امور کسالت بار و ناراحت کننده می گریزد. از این رو کارهایی که به نوعی برایمان خوشایند نیستند در معرض به تعویق افتادن اند. بی علاقگی و انزجار از کار، یکی از دلایلی است که موجب به تأخیر انداختن کارها می شود.
برای بسیاری از کارهای مهم و ضروری آن طور که باید انگیزه و علاقه وجود ندارد و سختی انجام دادن این امور، خود مزید بر علت شده و تشویقی در جهت به تعویق انداختنشان هستند.

۴ . ترس
یکی از عللی که به طور ناخواسته در درون ضمیر افراد، موجب به تعویق انداختن کارها می شود، ترس است. ترس در شکل های مختلف وجود دارد. ترس از شکست، ترس از موفقیت، ترس از خطر، ترس از خجالت کشیدن و… و معمولاً کارهایی که به علت ترس به تعویق می افتند، کارهایی مهم هستند، نه کارهایی پیش پا افتاده (مانند دوختن دکمه لباس).

۵ . امید بستن به فرصت های پایانی
معمولاً ذهن، مراحل انجام یافتن کار را در مدتْ زمانی که در اختیار دارد، تنظیم می کند. معمولاً اگر برای پایان کاری مهلتی تعیین نشده باشد، آن کار، آن قدر طول می یابد که در نهایت، یا انجام نمی شود یا به حکم اجبار انجام می شود. مثلاً دانش آموزان و دانشجویان، معمولاً مطالب ترم را در شب امتحان می خوانند ؛ زیرا این شب به عنوان آخرین مهلت برای مطالعه درس هایشان تعیین شده است. با این توصیف، کاری که اصلاً زمانی برای انجام دادن آن در نظر گرفته نشده باشد و اجباری هم در انجام یافتن آن نباشد، معمولاً آن قدر به تعویق می افتد که دیگر انجام نمی شود. مثلاً یکی از کارهایی که اغلب دانش آموزان ایرانی قصد انجام دادن آن را دارند، آموزش زبان انگلیسی است که اگر بدون برنامه و فقط به صرف دوست داشتن باشد، احتمال انجام شدن آن بعید به نظر می رسد.

۶ . کمال طلبی
یکی از موانعی که موجب به تأخیر انداختن کارها می شود، روحیه کمال طلبی است.
امام صادق(ع) فرموده است: «به هر کس فرصتی دست دهد و او به انتظار دست دادن فرصت کامل (و رسیدن به مطلوب به نحو کامل) آن را به تأخیر اندازد، روزگار همان فرصت را نیز از او می رباید؛ زیرا کار ایام، بردن است و روش زمان، از دست رفتن».

 

 

 

  • پس چرا خدا ما را به گناهانمان عذاب مى‏ كند؟

    قرآن كريم انسانى را كه به پاك كردن خود از گناهان و شستشوى باطن از آلودگيها اقدام كند محبوب…
  • یاد بگیر که بگویی «نه»

    « زمانیکه تصمیم گرفتید باید مطالعه کنید اما دوستان یا هم اتاقی های شما در خواست می کنند که…
  • حواس تمرکز چیست؟

    مهمترین علت عدم دستیابی به یک تمرکز فکر عالی، تعاریف نادرستی است که در ذهن شما برای تمرکز …
مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
بارگذاری بیشتر در راه های غلبه بر مسامحه کاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

پس چرا خدا ما را به گناهانمان عذاب مى‏ كند؟

قرآن كريم انسانى را كه به پاك كردن خود از گناهان و شستشوى باطن از آلودگيها اقدام كند محبوب…