خانه سیاسی ولایت فقیه فلسفه ولایت فقیه چیست؟

فلسفه ولایت فقیه چیست؟

2 دقیقه خوانده شده
0
0
256
پیدایش نظریه ‏ی جدایی دین از سیاست

جامعه انسانی به جهت مشتمل بودنش افراد آن با منافع، علایق و سلیقه های متعارض، به طور ضروری نیاز به حکومت دارد. چه یک جامعه کوچک و چه جوامع مدرن و گسترده. چرا که اصطکاک منافع، باعث چالش در میان افراد و اخلال در نظم و امنیت می شود و بدون یک اقتدار سیاسی لازم و قدرت برنامه ریزی، تصمیم گیری، اجرا و امر و نهی، ناقص خواهد بود.
امام علی(ع) در مقابل خوارج که شعار «لا حکم الاّ للّه» می‏دادند و بر نفی وجود حکومت اصرار و مدعی حکومت مستقیم خدا بر خود بودند می‏فرمود: «انّه لابد للناس من أمیر برّ او فاجر یعمل فی إمرته المؤمن»؛ «به ناچار مردم نیازمند وجود حاکم هستند؛ خواه نیکوکار و خواه بدکردار تا در حکومت او مرد با ایمان، کار خویش کند». نهج البلاغه، خطبه ۴۰٫
گفتنی است که اگر جامعه‏ای از افرادی شایسته و حق‏شناس هم فراهم آمده باشد، باز هم نیازمند حکومت و ولایت سیاسی است؛ چرا که اموری وجود دارند که مربوط به جمع می‏شوند و نیاز به تصمیم‏گیری کلی و در سطح عمومی دارند.
اما اینکه در اندیشه سیاسی شیعه، زعامت سیاسی در عصر غیبت به فقیه جامع شرایط واگذار شده به این جهت است که وظیفه حکومت، تطبیق امور مسلمانان با تعالیم شریعت اسلامی است. هدف حکومت دینی، تنها برقراری امنیت و رفاه به هر شکل نیست؛ بلکه باید امور جامعه و روابط و مناسبات آن با احکام، اصول و ارزش‏های دینی مطابق باشد و این امر مهم نیازمند آن است که مدیر جامعه اسلامی در عین برخورداری از توانایی‏های لازم در عرصه مدیریت، آشناترین مردم به حکم خدا در این موارد بوده و از فقاهت لازم در امور اجتماعی و سیاسی برخوردار باشد.
امام علی(ع) می‏فرماید: «أیها الناس ان احق الناس بهذا الامر أقواهم علیه و أعلمهم بأمر الله فیه»؛ «ای مردم! سزاوارترین مردم به امارت و خلافت کسی است که بدان تواناتر و در آن به فرمان خدا داناتر باشد». خطبه ۱۷۳٫
برای آگاهی بیشتر مراجعه کنید به کتاب مبانی حکومت اسلامی/ نوشته حسین جوان آراسته

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در ولایت فقیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

to do lists

Get a clear overview of everything on your plate and never lose track of an important task…