خانه مدیریت زمان هدفگذاری قوانین اصلی برای رسیدن به هدفگذاری موفق

قوانین اصلی برای رسیدن به هدفگذاری موفق

2 دقیقه خوانده شده
0
0
1,175

در یک هدفگذاری علمی و صحیح یک سری از قوانین وجود دارند که پیروی از آنها شما را در انجام یک هدفگذاری صحیح و رسیدن به اهداف مورد نظر یاری خواهد نمود:

۱- قانون وضعیت خنثی
وقتی شما با آخرین سرعت در حال رانندگی  باشید تشخیص درستی  جهت  حرکت یا برنامه ریزی در مورد مسیرتان به راحتی مقدور نیست. اگر مدام در حال تلاش برای دستیابی به هدف های گوناگون باشید ،هیچ فرصتی ندارید تامل کرده و از خود بپرسید آیا این اهداف، همان چیزی است که واقعا می خواهید به آن برسید؟ برای ایجاد هر تغییری در زندگی، گاهی  باید توقف کنید و فقط پس از آن است که می توانید مسیرتان را تغییر دهید.

 

۲ – قانون خط مستقیم
کوتاهترین فاصله بین دو نقطه ،یک خط مستقیم است. برای یافتن کوتاهترین راه رسیدن به اهدافتان ،شما باید مختصات  این دو نقطه را بدانید، موقعیت فعلی و موقعیت  اهداف آینده تان. اگر شما مقصدتان را نشناسید از مسیر منحرف شده  و فرصت ها را از دست می دهید و این چرخه ادامه خواهد یافت.

 

۳- قانون تاکسی
زمانی که سوار تاکسی می شوید در واقع اختیار کنترل ماشین و تعیین مسیر را به راننده می دهید. همین طور اگر اجازه بدهید فرد یا اداره و سازمان دیگری اولویت های  زندگی تان را تعیین کند.آن وقت ناچارید به جای مسیر خودتان، مسیر او را تا پایان ادامه دهید.هر چه بیشتر  در حال پیمودن مسیر دیگران بمانید برای بازگشت به مسیر دلخواه خود باید بهای زیادی پرداخته و زمان زیادی صرف کنید. اگر مسیری را که در زندگی انتخاب کرده اید دوست ندارید، احتمالا زمان آن رسیده که به مسیر خود برگشته و کنترل زندگی خود را بدست بگیرید.

 

۴- قانون خلاء
برای قرار دادن اشیای نو در اتاق باید اثاث کهنه را از آن خارج کرد تا جای کافی  برای اشیای نو فراهم شود. بنابراین ابتدا کمد کهنه و بدرد نخور را از اتاق خارج کرده و سپس اتاق را تمیز نمایید.آنگاه می توانید اشیای نو را در آنجا قرار دهید. همینطور برای ایجاد تغییر  در زندگی تان می بایست باورهای غیر مفید را از خود دور کنید. ( من نمی توانم، من استعداد ندارم، در ایران نمی شود، من اعتماد به نفس ندارم، من هوش و هواس ندارم، و …) آن وقت می توانید باورهای مثبت را جایگزین آنها کنید.

 

۵- قانون عینک بزرگ نما
هیچ کدام از ما درک عینی از واقعیت نداریم. غالبا جزییاتی از زندگی را که فعالانه پیگیری می کنیم برایمان بزرگ جلوه می کنند. حال اگر توجه مان را روی مشکلات متمرکز کنیم آنها بزرگ تر و وحشتناک تر به نظر می رسند. اما اگر توجه  خود  را به سمت نکات  مثبت زندگی هدایت کنیم آنها گسترش می یابند.تنها یک راه برای تغییر واقعیت وجود دارد:کانون تمرکزتان را تغییر دهید.

 

۶- قانون عدم قطیعت
شما نمی توانید همه اتفاقات ممکن را پیش بینی کنید. با اینکه  برنامه  دقیق و گام به گام، بخش مهمی از هدفگذاری موفق است اما این برنامه باید آنقدر انعطاف پذیر باشدتا با مشکلات و پیشامد های غیر منتظره نیز قابل اجرا باشد.

 

۷- قانون محدودیت
خداوند، فرصت ها و انتخابهای نامحدودی را پیش روی ما می گذارد، اما انرژی ما محدود است. به همین دلیل ما باید موضوعاتی را که برایشان هزینه می کنیم، هوشمندانه انتخاب کنیم. ما قادر نیستیم همه چیز را همزمان با هم به دست بیاوریم. ما با انتخاب یک هدف، زمینه رسیدن به اهداف دیگر را از دست می دهیم. بنابراین شما باید اولویت هایتان را تعیین کنید، در غیر اینصورت ممکن است چیز هایی را به دست بیاورید که واقعا به دنبال آن نیستید.

 

۸- قانون حرکت همیشگی
اگر شی ای در حال حرکت باشد، به حرکت خود ادامه خواهد داد مگر اینکه شی دیگری آن را متوقف کند و اگر شی ای حرکت نکند تا زمانیکه شی دیگری آن را به حرکت در نیاورد، همان جا ساکن خواهد ماند. در حقیقت تا وقتی شما برای رسیدن به آنچه که می خواهید حرکتی نکنید هیچ نتیجه ای بدست نخواهید آورد و یک جسم بی تحرک خواهید ماند. به هر طریق حتی یک کار کوچک برای رسیدن به هدفتان کافی است تا عزم حرکت را ایجاد کرده و بر بی تحرکی و تعلل شما غلبه کند.

 • نکات معنوی مطالعه

  برخی از مقدمات و فنون معنوی مطالعه چنین است: ۱٫با وضو مطالعه کنید. ۲٫برای مطالعه اهداف مقد…
 • گام هاي تفويض اختيار

  تفويض اختيار چهار مرحله دارد كه عبارتنداز: تعيين نتايج مورد انتظار: اولين قدم در تفويض اخت…
 • عملکرد خوب شما در چه زمینه ای است؟

  به زندگی گذشته، به موفقیت های گذشته و به مشاغل گذشته خود نظر کنید و ببینید چه کاری است که …
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • نکات معنوی مطالعه

  برخی از مقدمات و فنون معنوی مطالعه چنین است: ۱٫با وضو مطالعه کنید. ۲٫برای مطالعه اهداف مقد…
 • اندیشه و نظریه سیاسی اسلام

  مهارت تفکر انتقادی و قدم های آن

  تفکر انتقادی عبارت از: -توانایی درست قضاوت کردن -پرهیز از پیش داوری در حوادث و رویدادها -ب…
 • کلمات یاد آوری کننده کلیدی

  کلمه یا عبارت یادآوری کننده کلیدی آن کلمه یا عبارتی است که در آن دامنه وسیعی از تصاویر خاص…
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در هدفگذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

نکات معنوی مطالعه

برخی از مقدمات و فنون معنوی مطالعه چنین است: ۱٫با وضو مطالعه کنید. ۲٫برای مطالعه اهداف مقد…