خانه سیاسی نظام سیاسی اسلام قیام امام حسین و بطلان نظریه جدایی دین از سیاست

قیام امام حسین و بطلان نظریه جدایی دین از سیاست

2 دقیقه خوانده شده
0
0
143

يا قيام امام حسين(ع) و فرهنگ عاشورا، مى‏ تواند دليلى بر بطلان طرفداران جدايى دين از سياست (سكولاريسم) باشد؟
امام حسین (ع) با سبک مبارزه ای خود از یک سو به جدال با دشمنان برجسته فکر و عقیده و قوانین اسلامی می پردازد و از سویی دیگر با کسانی مواجه است که به جای یاری دین خدا و اقامه احکام و ارزش های اسلامی به دنبال روحیه راحت طلبی و فسادند.
در چنین شرایطی امام برای احیای سیره و سنت جدش رسول خدا(ص) همه چیزش را فدای راه خدا می کند و در بیانات نورانی خود صراحتاً می فرماید که من به خاطر کرسی و منصب دنیا قیام نکرده ام ، بلکه در چهار گزاره مهم هدف خود را بیان می کند:
نکته اول این که ما اهل بیت(ع) برای این قیام کرده ایم که اسلام را احیا و حقیقت آن را جاری کنیم نه این چیزی که به دروغ به نام اسلام از سوی امویان و یزید فاسق ترویج داده می شود.
نکته دوم این که باید از در و دیوار بلاد اسلامی اصلاح ببارد و این نکته هم اشاره به روش اصلاحی حضرت است و این که قیام ایشان در مسیر احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر با چه هدفی است.
نکته سوم این که ما آمده ایم تا آن هایی که اهل ستیز و مقاومت در برابر ظلم هستند تقویت شده و ظلم ستیز ها بتوانند به احقاق حق بپردازند و از این طریق از مظلومان با ایجاد پناهگاهی حمایت شود.
مساله چهارم هم این که ما قیام کرده ایم تا افرادی مثل یزید که شرب خمر کرده و احکام الهی را اجرا نمی کنند و صحابه ای که پشت سمت های به ظاهر دینی باعث رواج فرهنگ غلطی در جامعه اسلامی شده اند، حاکم نباشند و حدود الهی که معطل مانده و اجرا نمی شود، احیا شود.
در فضای سیاسی و اجتماعی که مردم تا حدود زیادی با ارزش های اسلامی فاصله گرفته و حکومت فاسد شده و علما و گویندگان دین هم بعضاً به سمت دیگری رفته اند، در این فضا معروف، منکر شده و منکر معروف می شود و عملاً برخلاف نص قرآن عمل می شود.
نتیجه این که در منطق امام حسین علیه السلام دین از حکومت و سیاست جدا نیست و کسانی که به سمت اسلام فردی حرکت می کنند و طوری تبلیغ می کنند که اسلام از سیاست و امور دنیوی جداست، گفتار و روش و سیره این ها با سیره و گفتار سیدالشهدا(ع) کاملاً منافات دارد بنابراین هیچ مسلمان واقعی که ادعای تبعیت از سیره حسینی دارد نمی تواند نسبت به انحرافات جامعه بی تفاوت باشد و بگوید که من وارد حوزه سیاست و حاکمیت نمی شوم.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در نظام سیاسی اسلام

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

مبانی اندیشه های سیاسی در قرآن

مبانی اندیشه های سیاسی در قرآن ۱- خلافت الهی(۳۰ بقره-۲۴ نور) ۲- امت واحده(۹۲ انبیا،۲۱۳ بقر…