خانه سیاسی نظام سیاسی اسلام قیام امام حسین و بطلان نظریه جدایی دین از سیاست

قیام امام حسین و بطلان نظریه جدایی دین از سیاست

1 min read
0
0
559

يا قيام امام حسين(ع) و فرهنگ عاشورا، مى‏ تواند دليلى بر بطلان طرفداران جدايى دين از سياست (سكولاريسم) باشد؟
امام حسین (ع) با سبک مبارزه ای خود از یک سو به جدال با دشمنان برجسته فکر و عقیده و قوانین اسلامی می پردازد و از سویی دیگر با کسانی مواجه است که به جای یاری دین خدا و اقامه احکام و ارزش های اسلامی به دنبال روحیه راحت طلبی و فسادند.
در چنین شرایطی امام برای احیای سیره و سنت جدش رسول خدا(ص) همه چیزش را فدای راه خدا می کند و در بیانات نورانی خود صراحتاً می فرماید که من به خاطر کرسی و منصب دنیا قیام نکرده ام ، بلکه در چهار گزاره مهم هدف خود را بیان می کند:
نکته اول این که ما اهل بیت(ع) برای این قیام کرده ایم که اسلام را احیا و حقیقت آن را جاری کنیم نه این چیزی که به دروغ به نام اسلام از سوی امویان و یزید فاسق ترویج داده می شود.
نکته دوم این که باید از در و دیوار بلاد اسلامی اصلاح ببارد و این نکته هم اشاره به روش اصلاحی حضرت است و این که قیام ایشان در مسیر احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر با چه هدفی است.
نکته سوم این که ما آمده ایم تا آن هایی که اهل ستیز و مقاومت در برابر ظلم هستند تقویت شده و ظلم ستیز ها بتوانند به احقاق حق بپردازند و از این طریق از مظلومان با ایجاد پناهگاهی حمایت شود.
مساله چهارم هم این که ما قیام کرده ایم تا افرادی مثل یزید که شرب خمر کرده و احکام الهی را اجرا نمی کنند و صحابه ای که پشت سمت های به ظاهر دینی باعث رواج فرهنگ غلطی در جامعه اسلامی شده اند، حاکم نباشند و حدود الهی که معطل مانده و اجرا نمی شود، احیا شود.
در فضای سیاسی و اجتماعی که مردم تا حدود زیادی با ارزش های اسلامی فاصله گرفته و حکومت فاسد شده و علما و گویندگان دین هم بعضاً به سمت دیگری رفته اند، در این فضا معروف، منکر شده و منکر معروف می شود و عملاً برخلاف نص قرآن عمل می شود.
نتیجه این که در منطق امام حسین علیه السلام دین از حکومت و سیاست جدا نیست و کسانی که به سمت اسلام فردی حرکت می کنند و طوری تبلیغ می کنند که اسلام از سیاست و امور دنیوی جداست، گفتار و روش و سیره این ها با سیره و گفتار سیدالشهدا(ع) کاملاً منافات دارد بنابراین هیچ مسلمان واقعی که ادعای تبعیت از سیره حسینی دارد نمی تواند نسبت به انحرافات جامعه بی تفاوت باشد و بگوید که من وارد حوزه سیاست و حاکمیت نمی شوم.

Load More Related Articles
Load More By mehdi
Load More In نظام سیاسی اسلام

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Check Also

روحانیت شیعه و کارکردهای آن در اندیشه امام خمینی (ره)

روحانیت شیعه و کارکردهای آن در اندیشه امام خمینی (ره) نویسندگان: محمد عباسی منبع: معرفت ۱۳…