خانه مدیریت ذهن مهارت های معنوی كارهايي كه در تقويت حافظه مؤثرند

كارهايي كه در تقويت حافظه مؤثرند

1 دقیقه خوانده شده
0
0
136

در منابع دینی و روايي ما به برخي امور اشاره شده كه در تقويت حافظه تاثیر به سزايي دارند به عنوان مثال مي ‌توان به موارد ذيل اشاره كرد:
۱٫ ذكر خداوند و به ياد و همراه معنويت بودن.
۲٫ توكل واقعي، كه اگر تلاش با توكل عجين شود اثر فوق العاده‌اي در بر دارد.
۳٫ توسل به اهل بيت(ع) در هر حال.
۴٫ با وضو بودن در هر حال، خصوصاً هنگام مطالعه.
۵٫ روغن ماليدن.
۶٫ حجامت.
۷٫ مسواك زدن.
۸٫ قرائت قرآن شريف و مداومت در خواندن آيه الكرسي.
۹٫ روزه گرفتن.
۱۰٫ نوشتن. امام صادق(ع) مي ‌فرمايند: بنويسيد زيرا جز با نوشتن حفظ نمي‌ كنيد.
۱۱٫ صلوات فرستادن بر محمد و آل محمد(ص).
۱۲٫ تدريس، از نظر اسلام زكات علم نشر و آموزش آن است، اين كار علاوه بر اين كه باعث باز شدن روزنه ‌هاي دانايي مي‌ شود سبب تثبيت مطالب نيز است.
۱۳- خوردن عسل
۱۴-خوردن کندر
۱۵-خوردن کرفس
۱۶-گرفتن ناخنها در روز دوشنبه
۱۷- زعفران و سعد و عسل را با هم مخلوط و هر روز دو مثقال خوردن

عواملی که موجب زیادی حافظه است
قیلوله
به خواب پیش از ظهر در وقت گرمی هوا و بعدازظهر تا عصر ، قیلوله می گویند . آن طور که در روایات ما آمده است خواب قیلوله نه تنها مضر بلکه بسیار به آن سفارش و تأکید شده است . و جالب این که برای تقویت حافظه هم مفید است .
امام صادق ( علیه السلام ) از پدر بزرگوارش نقل می کنند که : شخص بادیه نشینی به خدمت پیامبر شرفیاب شد و عرض کرد : یا رسول الله من مردی خوش حافظه بودم ولی اکنون فراموش کار شده ام چه کنم ؟
حضرت فرمود : شاید به خواب قیلوله عادت داشتی و سپس آن را ترک کرده ای ؟
پاسخ داد : آری .
حضرت فرمود ند : دوباره به برنامه ی قبلی خود ادامه بده . إن شاءالله حافظه ات بر می گردد .

سحر خیزی
در بسياري از روايات اسلامي، ائمه اطهار(ع) به سحرخيزي توصيه کرده‌اند. امام رضا(ع) در روايتي مي فرمايند که رزق خاصي براي بندگان تقسيم مي شود که زمان آن بين طلوعين است. يعني بين طلوع فجر و طلوع خورشيد و خواب در اين ساعات مکروه است، زيرا انسان را از دريافت اين رزق خاص محروم مي کند.
در مذمت خواب صبح گاه روايات بسياري داريم. در روايتي آمده است که خواب صبح از ناداني انسان سرچشمه مي گيرد. اين روايت بدين معناست که اگر انسان بداند نخوابيدن در اين ساعات از روز چه فوايدي دارد، هرگز نمي خوابد اما نسبت به اين مسئله نادان است.
از طرف ديگر سحرخيزي باعث تقويت اراده فرد مي شود. زيرا خواب صبح که در ادبيات ما به «شکرخواب» معروف است، بسيار شيرين است و مقاومت براي نخوابيدن در اين ساعات فقط کار انسان هاي بااراده است.
در واقع همان زماني که به بيداري و سحرخيزي توصيه شده است، خواب بسيار لذت بخشي دارد و سحرخيزي يعني غلبه بر اين خواب لذت بخش براي رسيدن به دستاوردهاي بهتر و بزرگ تر، مقاومت در برابر خواب صبحگاهي و کسب اين لذت اراده انسان را تقويت مي کند، کسي که بتواند در مقابل اين لذت مقاومت کند در طول زمان قادر خواهد بود با تقويت اراده در برابر لذت گناهان هم مقاومت کند. حتي شايد بتوان گفت قدرت روحي افراد با چنين تمرين هايي افزايش پيدا مي کند. چنان که افرادي که عادت به سحرخيزي دارند، به طور کلي مقاوم ترند و قدرت روحي بالاتري دارند، بسياري از روستاييان که عادت به سحرخيزي دارند، انسان هاي مقاوم و با استقامتي هستند و در برابر مشکلات به زانو در نمي آيند.
يکي از ويژگي هاي اصلي اين افراد همين سحرخيزي است. سحرخيزي و غلبه بر خواب صبح در طول زمان از آن ها انسان هاي با استقامت و مقاومي مي سازد که ديگر افراد ناخودآگاه با حضور در کنار آن ها اين قدرت را احساس مي کنند.

عوامل فراموشي از نگاه روايات
در كتب حديثي توصيه‌ هايي جهت مبتلا نشدن به فراموشي شده است.
الف) خوراكي‌ هايي كه زمينه ساز فراموشي‌اند:
خوردن سيب ترش، خوردن گشنيز (سبز)، پنير زياد، افراط در خوردن گوشت حيوان وحشي و گاو.
ب) اعمالي كه زمينه ساز فراموشي‌اند: خواندن نوشته ها‌ي روي قبر ـ راه رفتن ميان دو زن ـ حجامت گودي پس سر ـ ادرار كردن در آب راكد ـ كوتاه نكردن ناخن ـ اهتمام و تعلق زياد به امور دنيا ـ كثرت گناه ـ ترك خواب قيلوله(خواب قبل از ظهر)، و خنده زياد ـ بي ‌احترامي به استاد.

دعاي دفع فراموشي:
امام صادق(ع) به يكي از ياران خود فرمودند: هرگاه موقع نقل حديثي از ما، شيطان آن را از ذهنت برده باشد دست بر پيشاني ‌ات بگذار و بگو«صل الله علي محمد و آل محمد اللهم اِني اسئلك يا مُذَكِّرَ الخيرِ و فاعله و الآمر به ذكِّرني ما انسانيه الشيطان.» درود خدا بر محمد و خاندان پاك او خدايا من ترا مي‌ خوانم اي يادآور خير و انجام دهنده آن و اي دستور دهنده به كار نيك به يادم آور آن چه را كه شيطان از يادم برده است. بي‌ ترديد در فرهنگ ما مسلمانان كه تعليم و تعلم عبادت است ما نيز مي‌ توانيم هنگام فراموشي مطالب علمي از اين دعا كمك بگيريم.

تاثير نماز بر حافظه و تمركز حواس
عرصه كاربرد تمركز ، نه فقط در فعاليت هاي مادي و محسوس انسان ، بلكه گاهي تا حد مسائل ماورائي و مرموز هستي ، گسترده است . بدين معنا كه حتي عمليات محير العقول مرتاضان هندي ، طريقه هاي پيشرفت و سير و سلوك در مكاتب عرفاني و مذهبي شرق دور، راههاي ديدن حقيقت اشياء در مقابل نگاه كردن معمولي به آنها ، روشهاي كشف و شهود و مراقبه در سلسله هاي تصوف و عرفان اسلامي و ايراني و بسياري ديگر از مسائل معنوي از اين قبيل ، تنها از طريق دست يافتن به درجاتي از “ تمركز ” قابل وصول مي باشد .
بعنوان مثال ، حتي در انواع ورزشهايي كه خاستگاه آنها در ممالك شرق دور مي باشد ( از جمله ورزشهاي رزمي مثل كاراته ، جودو ، ساواته ، كونگ فو و .. ) شرط اصلي براي موفقيت و پيشرفت برخورداري از “ تمركز ” مي باشد . و از اين رو بخش مهمي از تمرينات اين ورزشها به “ تمرين تمركز ” اختصاص يافته است .
اما توصيه هاي مؤكد و متعددي كه در تعاليم اسلامي مبني بر “ حضور قلب ” در نماز و برخورداري از اقبال و توجه كامل به نماز به ما رسيده است ، همگي دلالت بر آن دارد كه نماز ارزشمند در درگاه الهي نمازي است كه با تمركز كامل و توجه دقيق به مضامين آن ، به جاي آورده شود و نمازي است كه با تمركز كامل و توجه دقيق به مضامين آن ، به جاي آورده شود و نمازي كه مسلسل و طوطي وار بدون حضور ذهن و قلب خوانده شود از ارزش بسيار كمي برخوردار است .
امام محمد باقر (ع) فرمود :
در نماز خود توجه و تمركز كامل داشته باش زيرا از نماز تو آن مقدار قبول مي شود كه با توجه خوانده مي شود .
اقامه كننده حقيقي نماز ، با برخورداري از حضور قلب در عبادت هاي يوميه خويش ، در واقع “ تمركز حواس ” را بارها و بارها در طول يك شبانه روز ، تمرين مي كند و از اين جهت اين صفت حسنه را در وجود خود ، ملكه مي سازد تا با بهره بردن از آن در همه عرصه هاي زندگي ، موفقيت را در همه ابعاد ممكن نصيب خويشتن سازد .

 • چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟

  🔹 چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟ 🔻«عملیات خرابکارانه»؛ این را امارات متحده عربی در توصی…
 • Maintenance and its Philosophy

  According to legal system of Islam, the expenditure of the family is carried by the husban…
 • The Dowry (Mehr) and its Philosophy

  When the sermon of marriage is recited the man gives something to his wife, which in the I…
مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
 • نکات معنوی در مطالعه موفق

  این روزها همه از دانش آموز و دانشجو و طلبه، دنبال راهکارهای مطالعه موفق هستند و این که هم …
بارگذاری بیشتر در مهارت های معنوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟

🔹 چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟ 🔻«عملیات خرابکارانه»؛ این را امارات متحده عربی در توصی…