خانه سیاسی حکومت اسلامی مبنای این حرف آقای خمینی که گفته اند که 《ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است》 چیست؟

مبنای این حرف آقای خمینی که گفته اند که 《ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است》 چیست؟

2 دقیقه خوانده شده
0
0
161
پیدایش نظریه ‏ی جدایی دین از سیاست

سلام
مبنای این حرف آقای خمینی که گفته اند که 《ولایت فقیه همان ولایت رسول الله است》 چیست؟
لازم به ذکر هست که سوال کننده با مراجعه به فقیه عالم عادل زمان شناس در زمان غیبت مشکلی ندارد.
چطور میشه که ولایت یک فقیه، میشود ولایت رسول الله (ص)!
اصلا فقیه، ولایتش را از کجا دارد؟
خود شخص پیامبر، در ولایت داشتن علی ع دخالتی نداشت و به امر الهی، ولایت به علی ع داده شد.
آیا زمانی که مردم اجازه دارن به فقیه مراجعه کنن، این یعنی اینکه فقیه، ولایت رسول الله رو داره؟ مثلا وقتی بیمار به پزشک مراجعه میکنه این یعنی پزشک، ولایت رسول الله رو داره؟ یا وقتی ما به بقال سر کوچه مراجعه میکنیم یعنی بقال بر ما ولایتی مانند ولایت رسول الله دارد؟

سلام
منظور از این کلام، این است که همه شئون ولایت ( در اینجا حکومت) که در زمان حیات رسول خدا ص برای ایشان ثابت بود، در زمان حکومت و ولایت فقیه، برای فقیه جامع الشرایط ثابت و بر او واجب است.
البته قیدی که در این باب آمده است این است که رسول خدا ص به تصریح قرآن حتی بر مسائل شخصی مومنین نیز بر ایشان ولایت دارد اما غیر ولی فقیه صرفا در مسائل اجتماعی دارای این ولایت می باشد و در خصوص مسائل شخصی مومنین دارای ولایت نمی باشد.
اگر سوال کننده با مراجعه به فقیه عالم عادل زمان شناس مشکلی ندارد باید بداند، دین اسلام مجموعه ای است از احکام اجرایی اسلام که عمدتا هم جنبه اجتماعی دارند. این فقیه عالم باید بداند دین چیست و راه اجرایی آن در جامعه را نیز باید بداند و این یعنی فقیه عالم. باید قدرت تشخیص داشته باشد و در ولایتش از حدود الهی تجاوز نکند، این یعنی فقیه عادل است. باید قدرت تشخیص مصالح جامعه در عصر خود را بداند و نیز آنچه در زمان حاضر دین خدا را تهدید می کند بشناسد، آنچه باعث حاکمیت دین در جامعه می شود بداند و در کل بتواند جامعه تحت ولایت خود را مدیریت نماید و این یعنی زمان شناس بودن.
خلاصه این که نمی توان گفت حکمی از احکام اسلامی هست که رسول خدا موظف به انجام آن و اجرای آن در جامعه بوده و ولی فقیه در عصر خود موظف به انجام و اجرای آن در عصر خود نیست. مگر این که حکمی اختصاصی برای خود رسول خدا نازل شده باشد.
مثل این است که همان وظایفی که رسول خدا برای زندگی شخصی خود به عنوان مسلمان داشته است، تک تک مسلمین در هر عصر و مکانی همان وظایف و بلکه ولایت را در مورد خودشان دارند.
ادله اثبات ولایت فقیه سوال جداگانه ای است که قبلا در همین کانال پاسخ داده شده است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در حکومت اسلامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

THE PHILOSOPHY BEHIND THE EXISTENCE OF THE IMAMS

The reasons we advanced for the necessity of prophethood will make us familiar to a large …