خانه سیاسی ولایت فقیه مشروعیت نظام جمهوری اسلامی از نظراسلام چیه؟!

مشروعیت نظام جمهوری اسلامی از نظراسلام چیه؟!

2 دقیقه خوانده شده
0
0
179
پیدایش نظریه ‏ی جدایی دین از سیاست

از نظر اسلام اگر خدا کسی را برای حکومت تعیین کند، حکومت او مشروعیت دارد و او دارای حق حاکمیت است؛ زیرا براساس بینش اسلامی همه ی جهان ملک مطلق خداست و همه چیز از آن اوست. هیچ کس حق تصرف در چیزی را ندارد مگر با اجازه خدایی که مالک حقیقی همه است. حکومت برانسانها هم در اصل حق خداست و از شؤون ربوبیّت اوست. هیچ کس حق حاکمیت بردیگری را ندارد مگر آنکه از طرف خدای متعال مأذون باشد؛ یعنی حکومت کسی که از طرف خدا نصب شده باشد، مشروع است.
یک مصداق از این حکومت حکومت رسول الله (ص) است همه ی مسلمانان اتفّاق نظر دارند حکومت رسول الله (ص) به دلیل نصب الهی، مشروع بوده است.پس از رسول الله (ص) امام معصوم نیز از سوی خدای متعال به حکومت منصوب شده اند.
در معیار مشروعیت حکومت، اگر خدا کسی را برای حکومت تعیین کند، حکومت او مشروعیت دارد و او دارای حق حاکمیت است؛ زیرا براساس بینش اسلامی همه ی جهان ملک مطلق خداست و همه چیز از آن اوست
آنچه از روایات موجود در کتابهای روایی شیعی استفاده می شود این است که در زمان غیبت، فقیهی که واجد شرایط مذکور در روایات باشد، حق حاکمیت دارد و به تعبیر برخی روایات از طرف معصومان به حکومت نصب شده است. مشروعیت حکومت فقهاءزائیده نصب عام آنان از سوی معصومان است که آنان نیز منصوب خاص از جانب خدای متعال هستند.از نظر شیعه به همان معیاری که حکومت رسول الله مشروعیت دارد حکومت امامان معصوم و نیز ولایت فقیه در زمان غیبت مشروعیت خواهد داشت؛ یعنی مشروعیت حکومت هیچ گاه مشروط به رأی انسانها نبوده بلکه امری الهی و با نصب او بوده است.
تفاوت نصب امامان معصوم با نصب فقها در این است که معصومان به صورت معین نصب شده اند، ولی نصب فقها عام بوده و در هر زمانی برخی از آنها مأذون به حکومت هستند.

برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید به:
آیه الله مصباح یزدی – مشکات هدایت – ج۱، ص۲۸-۲۷

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
  • برداشت من از جنبش دانشجویی

      🖋حالا این یک تاریخچه است، تا امروز هم ادامه دارد. در تمام دورانهای مختلف، در طول ان…
  • جنگ مذهبی راه نخواهد افتاد

      🔻رهبر انقلاب: دشمنان امت اسلام، در داخل منطقه‌ی ما این تنش‌ها را راه انداختند به خی…
  • نقش رهبر انقلاب در انتخاب وزراء

    حساسیت اصلی رهبر انقلاب اسلامی در انتخاب مسئولان در همه دولت‌ها معطوف به این منطق بوده است…
بارگذاری بیشتر در ولایت فقیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

خصوصیات منحصربفرد انقلاب اسلامی

انقلاب اسلامى خصوصيات منحصر به فردى دارد كه آن را از ديگر انقلاب‏هاى جهان ممتاز مى‏سازد و …