خانه سیاسی حکومت اسلامی منظور از اصول گرایی اصلاح طلبانه چیست؟

منظور از اصول گرایی اصلاح طلبانه چیست؟

2 دقیقه خوانده شده
0
0
295

منظور از اصول گرایی اصلاح طلبانه چیست؟

با سلام

طبق معیارها و شاخص هایی که مقام معظم رهبری در این فرمایش و سایر فرمایشاتشان ارائه فرموده اند سوال شما را اینطور می شود پاسخ گفت:

اصول گرایی اصلاح طلبانه عبارت است از این که انسان به اصول دین،مکتب، فرهنگ و آیین خود باور داشته و در زندگی خود چه در بعد فردی و چه اجتماعی و خانوادگی و سیاسی و فرهنگی، در تصمیمات و رفتار خود لحاظ نماید. در عین حال هر کجا که در رفتار و تصمیمات خود و جامعه، انحرافی از این اصول بود، در صدد اصلاح آن برآید. همچون پیامبران، ائمه و اولیای الهی که بر سر اصول خود می ایستادند و هر کجا در جامعه  انحرافی به وجود می آمد، در صدد اصلاح آن بر می آمدند و چه بسا در این راه، خانواده، ثروت، قدرت، جایگاه اجتماعی و خون خود را تقدیم می کردند.

بر مبنای ملاکی که مقام معظم رهبری فرمودند، انبیای الهی، ائمه، شهدا و صلحا، اصول گرایان اصلاح طلب به شمار می روند.

البته باید توجه داشت که این عبارت در چند سال اخیر در عرصه سیاسی ما مطرح می شود و در صورتی که ملاک های بالا را نداشته باشد معمولا در میان کسانی استفاده و به کار برده می شود که هم می خواهند طرفداری خود را از جریان اصول گرایی نشان دهند و هم در میان اصلاح طلبان جایگاهی داشته باشند ( که در عرف سیاسی محافظه کار خوانده می شوند)، یا کسانی که بخشی از عقاید و عملکرد اصول گرایان را قبول داشته و در برخی موارد نیز معیارهای اصلاح طلبی را طالب هستند، نیز خود را اصول گرای اصلاح طلب می نامند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در حکومت اسلامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آیا ازدواج من با ایشون درسته؟

برام خاستگاری اومده با شرایطی که من میخاستم ...متاسفانه من هر چقدر تلاش میکنم نمیتونم به ط…