خانه مشاوره ازدواج من خدا رو دوستش دارم اما هنوز نتونستم تو قلبم حسش کنم.باید چیکار کنم؟

من خدا رو دوستش دارم اما هنوز نتونستم تو قلبم حسش کنم.باید چیکار کنم؟

1 min read
0
0
544

من از وقتی این قسمت از برنامه یوسف نبی که یعقوب از دوست داشتن زیاد یوسف منع میشه رو دیدم  سر یه دو راهی گیر کردم من یکیو دوست دارم که مثل یه بت می پرستمش طوری که اگه قرار بود با اون حرف بزنم یا اینکه نماز بخونم اول حرف می زدم بعد نمازمو می خوندم از دیشب از خودم بدم اومده دیگه نمی ذارم اینطوری بشه به خودشم گفتم چند وقتی هست دوتایی تلاش می کنیم که به خدا نزدیک بشیم اما تو فیلم می گفت ابراهیم اسماعیل درونشو قربانی کرد از اون گذشت تا بهش رسید من اینو نمی فهمم چطوری کسی رو که دوست دارم ازش بگذرم؟اگه ازش بگذرم که دیگه دوسش ندارم.به نظر شما این گذشتن چطوری تفسیر می شه؟نمی شه از هم نگذریم  وبا هم به خدا نزدیک بشیم؟اخه ما که به اون مرحله از ایمان نرسیدیم که ناخوداگاه از هم بگذریم و فقط عشق خدا تو قلبمون باشه.من خدا رو دوستش دارم اما هنوز نتونستم تو قلبم حسش کنم.باید چیکار کنم؟

سلام

از این که سعی می کنید به خدا برسید خیلی خوشحالم

همیشه قرار نیست برای این که ما به خدا برسیم آنهایی را که دوستشان داریم قربانی کنیم. آن که حضرت ابراهیم انجام داده برای این بوده که قرار بود به امامت امت برسد و برای کسب این جایگاه باید امتحانات زیادی پس می داده که یکی از این ها گذشتن از عزیزانش به خاطر خداوند بوده است. این مساله در مورد همه ما مصداق ندارد. ما تنها زمانی واجب است از افراد یا اشیایی که دوستشان داریم بگذریم که دوست داشته هایمان مانع از بندگی خدا شود یا از اموری باشد که خدا ما را از دوستی با انها نهی کرده است. در فرض مثال شما اگر فرد مورد نظر همجنستان باشد که دوست داشتن او به طور طبیعی مانعی در راه بندگی خدا نیست. در صورتی هم که از جنس مخالف باشد هر چند صرف دوست داشتن بدون این که هیچ گونه صحبت یا نامه نگاری یا پیامک یا ابراز  احساسات به طرف مقابل یا مسائل شهوانی نباشد حرمت شرعی ندارد و تنها در صورتی که از محبت قلبی فراتر رفته و به ابراز احساسات یا گام های بعدی منجر شود گناه بوده و واجب است آن را ترک کنید.البته در صورتی که شما با ایشان در ملاک ها و ارزش های شخصی و خانوادگی و دینی مشترک و هم شان هستید و در صورتی که امکان ازدواج دارید می توانید با ازدواج با هم در مسیر رسیدنتان به رضای خداوند یار و همراه همدیگر باشید چرا که ازدواج یکی از راه های اساسی رسیدن طرفین به رضایت الهی است.

شما خودتان را با انبیای الهی مقایسه نکنید. آن ها وظیفه خود را داشتند و ما وظیفه خودمان را داریم. آنچه بر ما واجب است انجام تکالیف الهی و ترک محرمات است که خیلی وقت ها ضدیتی با دوست داشتنمان ندارد. نکته دیگر این که حضور قلب همیشه به این نیست که آن حال خاص عرفانی داشته باشید هرکس حواسش به وظیفه اش باشد تا نیمه راه را آمده است. مثلاً مادری که کودکی دارد و برای خدا حواسش به نگهداری این کودک است حتی در موقع نماز نیز برای خدا نگران کودکِ خود است این شخص درجاتی از حضور قلب را داراست و اجر نمازگذاران را دارد. اگرچه اگر به مراتب بالاتری از عرفان و توجه و حضور قلب برسد بهتر است اما در همین مقدار هم بسیار رشد کرده است.

امام خمینی به دخترشان فرموده بودند: (حاضرم ثواب تمام نمازهایم را بدهم و اندکی از ثواب نگهداری کودک تو را بگیرم). این نشان می دهد در عرفان شخصی مثل امام خمینی کار مادر هم سنگ نماز و عبادت مستحبی عارفی همچون ایشان است. به همین ترتیب جوانی که در اثر مبارزه با نفس و پرهیز از شهوات خسته شده و در نماز عمده تلاش او صرف فکر نکردن به امور شهوانی می شود همین کار حضور قلب اوست و معادل مراتب بالائی از حضور قلب عارفان است.

آن چیزی است که خدا از شما انتظار دارد و البته همین عمل به وظیفه، شما را جهت رسیدن به حضور قلب به معنای خاص خود نیز کمک می کند. شما قدم های اولیه را بردارید ، در ادامه مسیر خدای متعال شما را یاری خواهد کرد و  متوجهتان می کند که چه باید بکنید.

اما چگونه می توان با خدا و قرآن انس بیشتری پیدا کرد؟

الف ) مطالعات اعتقادی و تأملات عقلانی در مورد خدا، جهان پیرامون و خود انسان

ب ) تهذیب نفس و پالایش دل از زنگار هواهای نفسانی و شهوانی

ج ) مطالعه و تدبر در متون دینی مثل قرآن احادیث و دعاها که عالی ترین و بهترین گنجینه‏ های معرفت الهی هستند و راه‏های ارزشمند و بی نظیری در جهت شناخت و تقرب به حق تعالی به روی انسان می گشایند. امتیاز این راه بر دیگر راه‏ ها چند چیز است:

۱) سهولت و دسترس پذیری

۲) فقدان خطا

۳) ایجاد انس و ارتباط بین فرد و خالق علاوه بر ثمره علمی و معرفتی

Load More Related Articles
Load More By mehdi
Load More In ازدواج

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Check Also

چه جوری میشه عقاید و رفتارهای مذهبی رو در همسر تقویت کرد؟

سلام سوال من این بود که به نظر شما چه جوری میشه عقاید و رفتارهای مذهبی رو در همسر تقویت کر…