خانه مدیریت زمان موانع برنامه ریزی موانع روانی مدیریت زمان

موانع روانی مدیریت زمان

1 دقیقه خوانده شده
۳
0
1,651
امتحانات

این موانع نیروهای درونی پنهانی هستند که مانع از دستیابی شما به آن زندگی می شوند که شایسته آن هستید. اگر به تمامی خطاهای فنی غلبه کرده اید و واقعیات بیرونی را در نظر گرفته اید و با این حال هنوز احساس می کنید در شرایط کنترل نیستید، این احتمال هست که عوامل روانی بازدارنده ای بر سر راه شما باشد. وقتی متوجه شدید کدام عامل روانی مانع کارتان شده، می توانید خود را از کنترل آنها برهانید.

 

نداشتن هدف های روشن و اولویت های مشخص
بدون داشتن هدف های مشخص نمی توانید درباره چگونه و کجا صرف کردن اوقات فراغت خود تصمیم بگیرید. بدون داشتن هدف های مشخص، تعیین اولویت های زمانی هم غیر ممکن می شود. اغلب اشخاص در دل خود می دانند که چه می خواهند و چه خواسته ای دارند. مسئله اینجاست که بسیاری از تجربیات و پیام های دوران کودکی مانع از آن می شوند که هدف های خود را شناسایی کنیم و آن هم به دلیل که جایی در این مدت، هدف هایمان بی اهمیت، بی تناسب و غیر ممکن تعریف و توجیه شده اند.
هرج و مرج طلب هستید
اگر پیوسته بدون توجه به واقعیت ها کارهایتان را انباشت می کنید، اگر همیشه انجام دادن کارها را به دقیقه آخر واگذار می کنید، اگر همواره دوست دارید با صدای تلویزیون کتاب بخوانید یا در پارک شلوغ مطالعه کنید امکانش است که شما شیفته هرج و مرج باشید.

از تعطیلی می ترسید
برای بعضی ها تعطیلی و کاری صورت ندادن به شدت اضطراب آور است. اگر شما هم از شمار این اشخاص هستید فکر اینکه روزی را به استراحت بگذرانید و کاری صورت ندهید می تواند به شدت هول انگیز باشد. ممکن است از استراحت کردن و کاری صورت ندادن احساس گناه بکنید. ممکن است پیوسته سرتان را به کاری گرم کنید زیرا گمانتان بر این است که اگر فعال باشید بیشتر مورد تایید و تحسین دیگران واقع می شوید.در این صورت تمام لحظات و دقایق زندگی تان را در حال کار و فعالیت بگذرانید. این کار می تواند شما را از پای در بیاورد و به خستگی مفرط دچارتان سازد.

 

نیاز به مراقب بودن و توجه داشتن دارید
کمک کردن به دیگران می تواند زندگی شما را سرشار کند. حتی می توانید اگر بخواهید همه عمرتان را در خدمت به دیگران صرف کنید. معمولا این از خودگذشتگی به شدت راضی کننده است، اما اگر این کار از حد تعادل خارج شود می تواند به احساسی از تکدر خاطر، کلافه شدن و مورد قدرشناسی قرار نگرفتن منتهی شود.
ممکن است این کار موقتا احساس خوبی به شما دهد ولی آری گفتن بیش از اندازه، چیزی نیست که بتوانید به آن ادامه دهید. سر انجام ناتوانی شما در نه گفتن بیش از آنکه به اشتهار شما کمک کند، بر علیه شما کار می کند.

 

ناتوانی در نه گفتن
تقریبا همه افراد تجربه قرار گرفتن در موقعیتهایی که “نه” گفتن برایشان مشکل بوده را داشتند.بیشتر افراد می توانند در چنین موقعیتی نه بگویند.ولی عده اندکی به علت ناتوانی در گفتن “نه” با این خواسته ها موافقت می کنند وبدین ترتیب در روابط اجتماعی احساس راحتی نمی کنند. این امر می تواند علت های مختلفی داشته باشد. بعنوان مثال:
– از دست دادن روابط:بیشترافراد می ترسند رابطه با دیگران را از دست بدهند.
– آسیب زدن به رابطه با فرد مقابل:شاید فکر می کنید که دیگران شما را بخاطر کارهایی که برایشان انجام می دهید دوست دارند.پس اگر “نه”بگویید دیگر دوستتان ندارند.
– احساس گناه در مورد نه گفتن و رنجیدن دیگران.
– احساس مسئولیت در مورد راحتی دیگران.
– اعتقادبه اینکه اگر به درخواست دیگران نه بگوییم ,فرد خودخواهی هستیم.
– شاید این کار رابا از خود گذشتگی و ایثار  در تناقض می بینیم.
– احساس مهم و باارزش بودن در زمانی که درخواستی از ما می شود.
و همه اینها یک نتیجه مهم و کاربردی برای شما خواهد داشت:
در مواقع تقاضای دیگران کلیه برنامه ها و زمان بندی خود را از دست خواهید داد.

 

کمال طلب هستید
می خواهید همه کارها را در سطح کمال انجام دهید. مسلما همه کارهای شما از وزنه برابر برخوردار نیستند. اگر برای هر یک از کارهای خود معیارهای به شدت بالا در نظر بگیرید، نمی توانید همه کارهایتان را انجام دهید. میل به کمال طلبی اغلب ناشی از میل به تایید و تحسین شدن است. کمال طلبی می تواند ناشی از ترس از انتقاد، تحقیر و داوری سخت گیرانه باشد. ممکن است تحت تاثیر یک مربی شرطی شده باشید. در نتیجه نیاموختید که کدام یک از وظایف شما اهمیت بیشتر و کدام یک اهمیت کمتری دارند. ممکن است وقتی همه چیز بر وفق مراد شما باشد، احساس کنترل و احاطه بیشتری بکنید.

در اغلب اوقات موانع برنامه ریزی شما ترکیبی از نیروها هستند که مسائل مدیریت زمان را ایجاد می کنند. به هر سه نوع از موانع به هنگام شناسایی مشکل توجه کنید. در غیر این صورت راه حل هایتان نسبی و ناتمام باقی می مانند.وقتی به همه دلایل مسئله خود پی بردید، می توانید تغییرات همه جانبه ای ایجاد کنید. هر بار به یکی از این موانع برخوردید از خود بپرسید: آیا مسئله من فنی است، یا بیرونی یا روانی؟

 

 

 •  The Comparative Rights and Duties of Husband and Wife

  According to Islam, family is a small society. And large societies come into existence fro…
 • Women and Hijab

  The meaning of Hijab is to cover. Hijab means a dress that covers the body of a woman. Isl…
 • Marriage and its benefits

  The family is a small society that starts with the union of man and woman, and by the birt…
مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
بارگذاری بیشتر در موانع برنامه ریزی

۳ دیدگاه ها

 1. طلبه آنلاین

  خرداد ۱۳, ۱۳۹۴ در ۸:۲۲ ب.ظ

  سلام علیکم
  با احترام مطلب شما در مجمع طلاب وبلاگ نویس (Talabeh.net) بازنشر داده شد.
  باتشکر

  پاسخ دادن

 2. حسن

  خرداد ۱۶, ۱۳۹۴ در ۸:۰۳ ب.ظ

  آقا واقعا تشکر, فدایی دارید

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

 The Comparative Rights and Duties of Husband and Wife

According to Islam, family is a small society. And large societies come into existence fro…