خانه مدیریت زمان تفویض کارها نقش تفویض کارها در مدیریت زمان

نقش تفویض کارها در مدیریت زمان

2 دقیقه خوانده شده
0
0
564

یکی از مهم ترین اصول «مدیریت زمان» و «مدیریت اجرایی»، واگذاری کارها به دیگران است. وظایفی که دیگران نیز ـ در صورت دارا بودن ویژگی هایی  ـ به جای شما می توانند انجام دهند.تفویض اختیار، فشارهای روی مدیریت را آزاد می کند و زمان لازم برای رسیدگی به وظایف مهم را در اختیار مدیریت قرار می دهد.
خیلی از افراد با تفویض کارها مشکل دارند این به چند دلیل رخ می دهد گاهی اوقات توضیح انجام یک کار به فرد دیگر بیش از انجام کار توسط خود طول می کشد اما اگر آینده نگر باشید متوجه می شوید که اگر یک وقت اضافی صرف کنید می توانید در آینده نیز کار مورد نظر را تفویض کنید .

دلیل دیگر عدم تفویض کمال گرایی است وقتی تفویض می کنید به افراد اجازه می دهید که اشتباه کنند اگر شما تحمل تصحیح اشتباهات را داشته باشید آنگاه افرادی بیشتری یاد می گیرندکه کار مورد تفویض را به صورت مناسب انجام دهند دلیل آخر عدم تفویض ترس از کاهش قدرت است این وجه از تفویض چیزی  است که ما با آن روبرو خواهیم بود به چیزی که از تفویض بدست می آورید فکر کنید نه به چیزی که از دست می دهید .

تفویض کارها به دیگران کمک می کند تا:

از دانش متخصصین استفاده شود و تجربه کارمندان به کار گرفته شود.
موجب ارتقا و گسترش توانایی ها، ابتکار، اعتماد به نفس و شایستگی کارکنان می گردد.
اغلب اثر مثبتی در انگیزش و رضایت شغلی کارکنان دارد.
تفویض امور به طور مساوی برای مدیریت و کارکنان سودمند است، بدین معنی که: کارهای یکی را کاهش می دهد و وقت لازم برای وظایف نوع الف فراهم می آورد، و در عین حال فرصت رشد و توسعه برای کارکنان ایجاد می کند (انگیزش).

بررسي ها نشان داده است که بيش از هفتاد درصد فعاليتهايي را که مديران انجام مي دهند مي توانند به زير دستان خود تفويض نمايند يا به عبارت ديگر زير دستان قادر به انجام دادن آنها هستند. در اين باره برخي اعتقاد دارند که مديران نبايد تمام کارهايي را که قادر به انجام دادن آن هستند، خود انجام دهند بلکه بايد آنرا به ديگران ياد داده و تفويض نمايند و خود در جستجوي دانستن و ايجاد سوال باشند.

 

 

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در تفویض کارها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

عملکرد خوب شما در چه زمینه ای است؟

به زندگی گذشته، به موفقیت های گذشته و به مشاغل گذشته خود نظر کنید و ببینید چه کاری است که …