برای این که بتوانید زمان خود را به درستی و به صورت کامل مدیریت نمایید، باید بدانید از چه نقاط قوت و ضعفی در خصوص موضوع مورد نظر برخوردار هستید.

آیا تصمیمی که برای کار خاصی می گیرید آن را عملی می کنید؟ آیا میزان زمانی را که برای کار خاص در نظر می گیرید در عمل به آن وفادار هستید؟ آیا توان این را دارید که در زمان واحد بر روی یک کار خاص تمرکز کنید و از این شاخه به آن شاخه پریدن بر حذر باشید؟ آیا به عهدی که با خود می بندید وفادارید؟ آیا می دانید بهترین زمان شما برای هر کدام از کارهای ضروری تان چه زمانی است؟

 

منابع انرژی شما کدامند؟

همه ما برای انجام کارهایمان به انزژی نیازمندیم. بدون داشتن انرژی لازم برای انجام کار امید به انجام درست آن کار کمی دور از ذهن به نظر می رسد. شما باید بدانید منابع انرژی شما کدامند؟ رشته های ورزشی، جمع های دوستانه، تماشای فیلم، مطالعه کتاب و رمان، استراحت و خواب، عهد و پیمان با خود، عهد و پیمان با خدا، و …

باید دریابید چه عاملی باعث انرژی بخشی به شما می شود تا در مواقع لازم بتوانید برای ادامه کارتان انرژی لازم را کسب نمایید.

 

چقدر برای انجام کارها به خود فشار می آورید؟

انجام هر کاری به تعهد و پایبندی و تحمل سختی در راه رسیدن به آن هدف نیازمند است. میزان سختی هایی که می پذیرید در پیش آمدها تحمل کنید، عاملی تعیین کننده در میزان موفقیت شما در کار مورد نظر خواهد بود. آیا حاضرید از تماشای فیلم مورد علاقه تان برای کار مهمترتان بگذرید؟ آیا حاضرید صبح زودتر بیدار شوید؟ آیا حاضرید هزینه کافی شاپ سه شنبه را صرف خرید کتاب مورد نیازتان بکنید؟

 

چشم انداز آینده شما چیست؟

چشم انداز  زندگی، افقی از خواسته های ماست که تمامی تلاشها و اعمال و رفتار ما باید به سمت آن سوق داشته باشد تا به آن دست یابیم و در واقع همان اهداف بلند مدت ماست که می تواند سمت و سوی زندگی هر فردی را مشخص کند.

در نظر بگیرید که اهداف زندگی ما روشن نیست و هر کس از ما می پرسد هدفت از زندگی چیست در پاسخ می گوییم : خوشبختی، سعادتمندی، پولدار بشم و … . در اینصورت تمامی تلاشهای ما بصورت روزمره نتیجه می دهد و حداکثر یک ساله و بیشتر از آن به ندرت ممکن است که به اهداف بلند مدتمان نائل شویم.

شما چطور؟

آیا ماموریتی برای خودتان در زندگی قائل هستید؟

برای آینده خود چه برنامه ای دارید؟

با چه انگیزه ای وارد دانشگاه شدید؟

تا چه مقطعی ادامه تحصیل خواهید داد؟

برای بازار کارتان فکری کرده اید؟

۵ یا ۱۰ یا ۲۰ سال آینده کجا هستید؟

می خواهید به چه درجه ای از بلوغ معنوی دست پیدا کنید؟

 

به چه میزان از خلاقیت خود کمک می گیرید؟

بدون تردید “خلاقیت و نوآوری” یکی از مهم ترین و اساسی ترین ویژگی های انسان است که تقریبا همه ابعاد و جنبه های زندگی و تمدن وی را تحت تاثیر خود قرارمی دهد. خلاقیت و نوآوری همیشه برای انسان مهم بوده است ، از اولین خلاقیت ها و نوآوری ها در عصر حجر تا انبوه خلاقیت ها و نوآوری های علمی ، فنی ، صنعتی و هنری پیشرفته امروزی در عصر فراصنعتی امروز.

تمام علوم و فنون و هنرها و بطور کلی همه تمدن انسان محصول خلاقیت است و در این خصوص نقش تکوینی و تکاملی دارد.انسان با خلاقیت می تواند خود را توانا تر کند، بر طبیعت با عظمت غالب شود، جهان اسرار آمیز را بشناسد و مسائل و مشکلات عدیده حیات خود را حل نماید. از این رو خلاقیت را محور حرکت جهانی قرن حاضر می دانند.

آیا ترجیح می دهید در زندگی خود از قالب های آماده استفاده کنید یا سعی در متفاوت بودن و متفاوت اندیشیدن و متفاوت پوشیدن و … دارید؟ در نوع رفتار و پوشش و گویش و منش زندگی تان تابع قوانین و معیارهای موجود هستید یا در خودتان جرات و جسارت تغییر و مخالفت و خلاقیت در امور مختلف را می دهید؟

 

آیا نسبت به زندگی خود تعهد دارید؟

چه کسی مسئول زندگی شماست؟ مسئول شغل آینده، ازدواج، فارغ التحصیلی، رشد و تعالی معنوی و … آیا از آن دسته کسانی هستید که عالم و آدم را مسئول شکست ها و ناکامی های احتمالی خود می دانید یا خود را مسئول زندگی تان می دانید و در این جهت در تلاش و تکاپو هستید؟ آیا در سایه داشتن احساس حق به جانب و انداختن مشکلات به گردن این و آن و روزگار در آرامش و آسایس کاذب موقتی به سر می برید؟

 

آیا فکر و احساستان را هم مثل جسمتان ورزش می دهید؟

باید در یابید به چه میزان در خصوص شناخت و تقویت و مواظبت از افکار و احساستان تلاش می کنید! آیا کنترل و جهت دهی احساسات و افکارتان دست خودتان است؟ آیا برنامه ای برای تقویت آن دارید؟ آیا در این که از چه چیزی خوشتان بیاید و چه چیزی بدتان؛ چه چیزی و چه کسی را دوست بدارید یا دشمن؛ چه بگویید و چه نگویید؛ چه بخواهید و چه نخواهید؛ معیار و منطق و قانونی برای خود دارید یا خیر؟

 

 بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در ایجاد انگیزه در مدیریت زمان

یک دیدگاه

  1. علی

    دی ۱۲, ۱۳۹۳ در ۹:۲۷ ق.ظ

    جالب بود. ممنون

    پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

دليل عشق و محبّت‏

دليل خوف، فرار از شياطين جنى و انسى و گناهان و دليل اميد، طلب اتّصال با اوليا و عاشقان خدا…