بعضی از روزها به سرعت برق و باد می‎گذرد و روزهای دیگر به طور دردناکی طولانی هستند.حتی گاهی فکر می کنید اندازه‎گیری وظایف امکان‎پذیر نیست؛ هم در زمینه مقدار و هم مدت و دوام بی‎پایان و بی‎انتهاست.

تا زمانی که لغزنده و بی‎ثبات، گریز پا و مبهم و مجسم کردنش دشوار باشد، مدیریت بر روزها دشوار خواهد بود. فضا چیزی است که به واقع می‎توانید آن را ببینید، اما زمان به طور کامل نامریی است. نه می‎توانید آن را ببنید و نه آن را در دست بگیرید. زمان چیزی نیست که روی هم انباشته شود و یا آن را به طور فیزیکی جابه‎جا کنید.

برای حل این مساله باید برداشت و تصور خود از زمان را تغییر بدهید و به طرز تلقی ملموس‎تری از آن برسید. باید بیاموزید که زمان را دیداری‎تر، و با قابلیت اندازه‎گیری بیشتر تصور کنید.

سازمان دادن به زمان تفاوتی با سازمان دادن به فضا ندارد. اجازه بدهید با مقایسه یک قفسه نامرتب و یک برنامه نامرتب به وجود تشابه آن‎ها پی ببریم.

قفسه نامرتب

برنامه نامرتب

فضای محدود

ساعت محدود

اشیا بیش از فضای موجود

وظایف بیش از زمان

اشیا به زور در هر جا و گونه ای جای گرفته اند

وظایف بدون برنامه و بدون نظم و ترتیب در اکناف زمان قرار گرفته‎اند

درم برهمی مانع از آن است که ببینید در قفسه چه گذاشته اید

درم برهمی مانع از آن است که بدانید چه باید بکنید

 همان‎طور که یک قفسه فضای محدودی است که درآن باید اقلام معینی را بگذارید، یک برنامه، فضای محدودی است که در آن باید وظایف خاصی را جای بدهید. روزهای شما بی‎نهایت و بی‎انتها نیست. وقتی با این ذهنیت به آن نگاه کنید، دیگر زمان ناملموس و مبهم نخواهد بود.

وقتی برای زمان حد و مرزی قایل می‎شوید، درست همان‎طور که هر فضا حد و مرزی دارد، درباره کاری که می‎توانید انجام دهید واقع‎بین‎تر می‎شوید و انگیزه بسیار بیشتری پیدا می‎کنید که بر ابزارها و روش‎های مختلف مدیرت زمان مسلط شوید تا از زمان به طرز بهتری استفاده نمایید.

استفاده از چک لیست
بعد از پر کردن فرم های هدفگذاری و بازبینی و اصلاح آن، حال نوبت به اقدام عملی می رسد. ابتدایی ترین فرم انجام کار، استفاده از فرم های کاغذی و نرم افزارهای چک لیست می باشد.
بازبینه  یا چک‌لیست یک نوع کمک اطلاعاتی در کارهاست که برای جبران نارسایی‌های بالقوه ناشی از محدودیت حافظه و توجه انسان به کار می‌رود. چک لیست فهرست از پیش تهیه شده سؤالات یا دستوراتی است كه باید برای رسیدن به یك هدف خاص به اجرا درآید. در حقیقت چك لیست راهنما فرم استانداردی است كه افراد را هنگام اتخاذ یك تصمیم یاری می دهد و از مورد توجه قرار گرفتن كلیه اطلاعات یا تلفیق آنها مطمئن می كند. چك لیست های راهنما از طریق كاهش پراكندگی در قضاوت های شما سبب افزایش انطباق رسیدگی ها با ضوابط فردی، مؤسسه و سازمان می شود. از آنجایی كه چك لیست ها باید برای هر فرد یا سازمانی به طور جداگانه تهیه شود. لذا لازم است هر فردی بر اساس اولویت های روزانه و نوع زندگی خود، چك لیست های ویژه تهیه نماید.
در صورتی که چند نوع کار روزانه از قبیل درسی، خانگی، خانوادگی، اداری، فرزندان، پایان نامه و … دارید بهتر است در یک برگه به تعداد انواع مختلف کاری تان فرم را پرینت گرفته و هر باکس را به یک موضوع اختصاص دهید
اما اگر بار کاری زیادی ندارید و در طول روز دو سه نوع کار انجام می دهید، یک باکس برای شما کفایت خواهد کرد
فرق این فرم با فرم های زمانبندی شده روزانه این است که فرم چک لیست یک فرم ابتدایی بوده و جهت یادآوری کارهای روزانه به کار می رود. در این فرم زمان خاصی برای انجام کار در نظر گرفته نشده و صرفا روی انجام کار تاکید می شود. کارهای درج شده در چک لیست در هر ساعتی از روز به اقتضای فرصت، علاقه و توان می تواند انجام شود.
چک لیست ها معمولا به صورت فهرست‌هایی با مربع‌های کوچک (چک‌باکس) در کنار هر مورد هستند که می‌توان با یک تیک (چک‌مارک) آن‌ها را پس از انجام هر مورد نشانه‌گذاری کرد.  • گام هاي تفويض اختيار

    تفويض اختيار چهار مرحله دارد كه عبارتنداز: تعيين نتايج مورد انتظار: اولين قدم در تفويض اخت…
  • عملکرد خوب شما در چه زمینه ای است؟

    به زندگی گذشته، به موفقیت های گذشته و به مشاغل گذشته خود نظر کنید و ببینید چه کاری است که …
  • مزايا و محاسن تفويض اختيار

    تفویض اختیاریا Delegation of Authority یکی از رایج‌ترین واژه‌ها در حوزه مدیریت است. لغت تف…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در راه های ملموس کردن زمان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

مهارت تفکر انتقادی و قدم های آن

تفکر انتقادی عبارت از: -توانایی درست قضاوت کردن -پرهیز از پیش داوری در حوادث و رویدادها -ب…