خانه مدیریت زمان ایجاد انگیزه در مدیریت زمان نقش هدفگذاری در ایجاد انگیزه

نقش هدفگذاری در ایجاد انگیزه

2 دقیقه خوانده شده
0
0
886

برای شروع هر کاری ابتدا باید در خودتان نسبت به آن کار ایجاد انگیزه نمایید. انگيزه‌ها نيروهايي هستند كه ما را براي خلق يك زندگي بهتر، كار كردن بيشتر و رسيدن به اهدافمان به جلو مي‌رانند. برای این که بتوانید در هر زمینه ای برای خود ایجاد انگیزه کرده و در پیش آمدهای مختلف، این انگیزه را در خود حفظ و تقویت کنید باید هدف های مشخص و منسجم و برنامه ریزی شده ای در زندگی داشته باشید. هدف شما می تواند هر چیزی باشد. خرید ماشین یا خانه، کسب مدرک تحصیلی، خدمت به جامعه، اهداف معنوی و کسب رضایت خداوند، داشتن خانواده شاد و خوشبخت و …

 
برای تقویت هدفداری در زندگی به موارد زیر توجه کنید:

هدف های بزرگی برای خود در نظر بگیرید
در تعیین اهداف خود صرفا به توانمندی ها و امکانات مالی،علمی،ذهنی و معنوی فعلی تان بسنده نکنید. هدف‌های بزرگ و ویژه برای خود در نظر بگیرید. اهداف بزرگ‌تر نسبت به هدف‌های کوچک‌تر، انگیزه بیشتری در فرد به‌وجود می‌آورند. هدف بزرگ اثر بیشتر و عمیق‌تری دارد و می‌تواند منشأ تولید انگیزه‌های قوی شود.

 

برای اهداف خود تصویرسازی کنید
از هدفی که برای خود برگزیده اید تصویر بسازید. این تصویر سازی می تواند از ذهن شما شروع شود. برای منسجم کردن آن می توانید فایل های تصویری از آنچه می خواهد به آن برسید یا نمونه های مشابه موجودش تهیه و جلوی چشم خود قرار دهید. این تصاویر را جایی بگذارید که هر از گاهی بتوانید آن را ببینید. وقتی ناامید می‌شوید، این تصویر هدف شما را به خاطرتان آورده و به شما کمک می‌کند تمرکز داشته باشید.

 

 

هدفتان را از نظر دور نکنید
اگر بیشتر وقتتان را پای کامپیوترتان هستید در گوشه ای از آن جایی برای هدف خود و دیده شدن آن در نظر بگیرید. اگر از افراد کاغذی هستید آن را با حروف درشت روی یک کاغذ بنویسید و روی دیوار نصب کنید. در طول روز زمانی را برای سرکشی به آن اختصاص دهید. مثلا “۱۵ دقیقه مطالعه در روز”. هر جا که در طول روز بیشتر رفت و آمد دارید، یک برگ از این یادداشت بچسبانید. شما باید دائم هدفتان را یادآوری کنید و از یادآوری آن هیجان زده شوید. بر اساس تحقیقات، افرادی که شرح کارهای روزانه خود را می‌نویسند، در دست‌یابی به اهداف مورد نظرشان موفق‌تر از کسانی هستند که این فهرست را فقط در ذهن خود نگه می‌دارند.

 

شيريني هدف نهايي تان را ياد آوري کنید
براي رسيدن به اهداف بزرگ هميشه موانع و مشكلات سر راه شما سبز مي شوند. و گاه اين موانع غير قابل عبور به نظر مي رسند. در چنین زمانی ياد آوري هدف بزرگ و زيباي شماست كه مي تواند به شما در گذشتن از مشكلات كمك كند.

 

هنگام رسیدن به هدفتان به خود جايزه بدهيد
بهتر است هدف اصلي خود را به اهداف كوچكتر تقسيم نماييد. با اين كار هر بار كه يك پله را گذرانديد اميد شما براي رسيدن به مرحله بعد بيشتر مي شود. در عين حال مي توانيد براي خود يك جايزه تعیین کنید. مثلاً بعد از سه هفته كار سخت و گذشتن از يك مرحله به عنوان جايزه آخر هفته را مي توانيد با دوستانتان به گردش برويد.

 

در این زمینه بخوانید:

گام های عملی برای ایجاد انگیزه

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در ایجاد انگیزه در مدیریت زمان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

دليل عشق و محبّت‏

دليل خوف، فرار از شياطين جنى و انسى و گناهان و دليل اميد، طلب اتّصال با اوليا و عاشقان خدا…