خانه مدیریت ذهن نقشه های ذهنی نقش کلمات یادآوری کننده در ترسیم نقشه های ذهنی

نقش کلمات یادآوری کننده در ترسیم نقشه های ذهنی

2 دقیقه خوانده شده
0
0
374

کلمه یا عبارت یادآوری کننده کلیدی آن کلمه یا عبارتی است که در آن دامنه وسیعی از تصاویر خاص ریخته می شود و زمانی که به کار گرفته شود همان تصاویر را انتقال می دهد. در شرایطی که توسط صفت یا قیدهای کلیدی اضافی محاصره شده است، تمایل دارد تا اسم یا فعل بارز و برجسته ای باشد.

کلمه خلاق

کلمه خلاق کلمه ای است که فوق العاده خاطره انگیز و شکلساز است اما به مراتب کلی تر از صریح ترین کلمات یادآوری کننده کلیدی است. کلماتی مثل گل و لای و عجیب و غریب تا حدودی خاطره انگیز هستند اما ضرورتا شکل خاصی را به یادتان نمی اندازند. جدا از درک تفاوت بین کلمات خلاقانه و یادآوری کننده، ضروری است ماهیت خود کلمات و ذهنی که آنها را به کار می برد، درک کنیم.

ماهیت چند گانه کلمات

معنی چندگانه این است که هر کلمه مثل مرکز کوچکی است که روی آن قلاب های بسیار کوچکی وجود دارند  هر قلاب می تواند به کلمات دیگر بچسبد تا دو کلمه به ما بدهد که جفت جدیدی را تشکیل می دهند و تفاوت معنایی جزئی دارند.

 علاوه بر ماهیت چند گانه کلمات، مغز هر کسی با دیگران متفاوت است. تعداد پیوندهایی که یک مغز می تواند در خود ایجاد کند تقریبا نامحدود است. همچنین زندگی هر انسانی با دیگران بسیار متفاوت است و حتی اگر دو انسان از تجربه یکسانی بهره ببرند در دو دنیای کاملا متفاوت زندگی می کنند. بنابراین پیوندهایی که هر شخص برای هر کلمه به وجود می آورد متفاوت از دیگری خواهد بود. حتی کلمه ساده ای مثل برگ، مجموعه متفاوتی از تصاویر را برای کسی که این کلمه را می خواند یا می شنود به وجود می آورد. کسی که رنگ مورد علاقه اش سبز است ممکن است سبزی کلی برگ ها را تصور کند و …

نه تنها ذهن از روش منحصر به فردی برای درک تصاویر شخصی استفاده می کند، هر ذهنی طبیعتا خلاق و سازمان دهنده حسی نیز هست. ذهن تمایل دارد داستان های جالب و سرگرم کننده بگوید همان طوری که به طور مثال در روز و شب رویاپردازی می کند.

 ذهن در مسیری حرکت می کند که بیشتر حول محور خلاقیت می چرخد.

 کلمات یادآوری کننده کلیدی  ، ذهن را مجبور می کند تا پیوندهای مناسبی را در جهات صحیح به وجود آورد و آن را قادر می سازد تا بدون توجه هر دلیل شناخته شده ای که باعث فراموشی مطالب شده است، داستان را دوباره خلق کند.

یک برنامه ذهنی علمی

 کلمه کلیدی در یادآوری

مردم وقتی کتاب هایی را که خوانده اند یا مکان هایی را که دیده اند توصیف می کنند در واقع شروع به خواندن مجدد حافظه شان نمی کنند. آنها شرح مختصری از مفاهیم کلیدی ارایه می دهند که طرحی از شخصیت، محل و زمان و مکان و حوادث اصلی است و جزئیات توصیفی به داستان اضافه می کنند. به طور مشابه به کلمه یا عبارت کلیدی دامنه وسیعی از تجربه و احساس را به همراه دارد. برای مثال به دامنه تصاویری فکر کنید که وقتی کلمه کودک را می خوانید به ذهنتان خطور می کند.

 یادآوری کلمات کلیدی در لابلای جملات

اکثریت فارغ التحصیلان به سبک ادبی معمول یادداشت برداری می کنند که مشابه نمونه یادداشت دانشجویی است. دانش جدید ما از مفاهیم و یادآورنده های کلیدی نشان داده که در این نوع یادداشت ها ۹۰ درصد کلمات به راحتی به یادآورده نمی شوند. این رقم بالای نگران کننده، نگران کننده تر هم می شود وقتی که نگاه دقیق تری به جملات خلاصه شده استاندارد می اندازیم:

۱٫    زمان، صرف ثبت کلماتی می شود که اصلا در حافظه باقی نمی مانند – اتلاف تخمین زده شده ۹۰ درصد است.

۲٫    زمانی که صرف خواندن مجدد همان کلمات غیر ضروری می شود. – اتلاف تخمین زده شده ۹۰ درصد است.

۳٫    زمانی که صرف جستجوی کلماتی می شود که یادآورنده کلیدی هستند چون معمولا با هیچ نشانه ای متمایز نشده اند و بنابراین با کلمات دیگر ترکیب می شوند.

۴٫    پیوند بین کلمات یادآوری کننده کلیدی با کلماتی که آنها را از هم جدا می کنند از بین می رود. حافظه ها با پیوند کار می کند و حضور کلمات دیگر باعث می شود پیوند ها سست تر شوند.

۵٫    کلمات یادآوری کننده کلیدی، توسط کلمات میانی بالاخره از هم جدا می شوند. بعد از خواندن یک کلمه یا عبارت حداقل چند ثانیه طول می کشد تا کلمه یا عبارت بعدی را بخوانیم.. هر چقدر زمان بین پیوند ها بیشتر شود، شانس کمتری وجود دارد که پیوند مناسبی ایجاد شوند.

۶٫    کلمات یادآوری کننده کلیدی، در فضا با فاصله ای که از هم در صفحه دارند از هم جدا می شوند. فاصله بیشتر بین کلمات باعث می شود شانس کمتری وجود داشته باشد که پیوند مناسبی شکل بگیرد.

با انتخاب کلمه یا عبارت یادآوری کننده کلیدی از یادداشت هایی که قبلا هنگام مطالعه داشته اید تمرین کنید.

مرور کلمات کلیدی

وقتی یادداشت ها به شکل کلمات کلیدی هستند، مرور آنها بسیار آسان تر است چون زمان کمتری صرف مرور مطالب می شود و یادآوری بهتر و کامل تر خواهد بود.بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
 • نقشه ذهنی چیست؟

  نقشه ذهن اخرین ابزار سازمان دهی شده برای فکر کردن و یادگیری است و خیلی هم ساده است. نقشه ذ…
 • تربیت اخلاقی

  چگونه زندگی شاداب و با نشاطی داشته باشیم؟

  وجود طراوت و نشاط در زندگی نه تنها باعث جوانی می شود بلکه فضای ذهن انسان را برای فراگیری د…
 • نقشه های ذهنی چه کمکی به ما می کنند؟

  نقشه ذهنی، نموداری درختی است که برای بیان کردن کلمات، ایده‌ها، فعالیت‌ها یا موارد دیگر مرب…
بارگذاری بیشتر در نقشه های ذهنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آیا ازدواج من با ایشون درسته؟

برام خاستگاری اومده با شرایطی که من میخاستم ...متاسفانه من هر چقدر تلاش میکنم نمیتونم به ط…