خانه اخلاقی اخلاق عبادی “نه” گفتن به شیطان را بیاموزیم!

“نه” گفتن به شیطان را بیاموزیم!

2 دقیقه خوانده شده
0
0
214

یکی از اساسی ترین دغدغه ای مومنین و کسانی که می خواهند زندگی دینی داشته باشند,این است که چگونه خود را از دست شیطان و وسوسه های او برهانند. اگر شما نیز چنین دغدغه ای دارید به نکات زیر توجه کنید:

نکته اول : شیطان قدم به قدم انسان را فریب می‌دهد لذا در همان قدم اول باید به او« نه » گفت .

خداوند متعال از برنامه های شیطان تعبیر به « خطوات » نموده و می‌فرماید :یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ وَ مَنْ یَتَّبِعْ خُطُواتِ الشَّیْطانِ فَإِنَّهُ یَأْمُرُ بِالْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ (النور – ۲۱)

ای کسانی که ایمان آورده‌اید! از گامهای شیطان پیروی نکنید! هر کس پیرو شیطان شود(گمراهش می‌سازد، زیرا) او به فحشا و منکر فرمان می‌دهد!

جمله «خطوات الشّیطان» (گامهای شیطان) اشاره به یک مسأله دقیق تربیتی دارد و آن این که انحراف‌ها غالبا به طور تدریج در انسان نفوذ می‌کند. وسوسه‌های شیطان معمولا، انسان را قدم به قدم و تدریجا در پشت سر خود به سوی پرتگاه می‌کشاند، لذا قرآن می‌گوید: از همان گام اول باید به هوش بود و با شیطان همراه نشد!
( برگزیده تفسیر نمونه، ج۱، ص: ۱۵۰)

قرآن مجید در وصف پارسایان می‌فرماید:
«ان الذین اتقوا اذا مسهم طائف من الشیطان تذکروا فاذاهم مبصرون ؛ پرهیزگاران چون گرفتار وسوسه شیطان شوند همان دم متذکر (یاد خدا) شده وبصیرت یابند»، (اعراف، آیه ۲۰۱).

نکته دوم : توکل به خدا را نباید فراموش کرد .

اساتید اخلاق شیطان را به سگ چوپان تشبیه نموده و گفته‌اند : شما با شیطان مانند مرد غریبی که از دست سگ چوپان به صاحب او پناه می‌برد باشید، هر گاه سگ چوپان به مرد غریبی حمله می‌کند و می‌خواهد او را گاز بگیرد مرد غریب به صاحب سگ پناه می‌برد. لذا هر گاه شیطان نزد شما آمد و خواست وسوسه کند و از راه منحرف سازد ، شما هم به خداوند پناه ببرید و از او یاری بجوئید خداوند هم حق را بر باطل نیرو می‌دهد و از مظلوم یاری می‌کند و در قرآن فرموده:
إِنَّهُ لَیْسَ لَهُ سُلْطانٌ عَلَی الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَلی رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ.(نحل: ۹۹)

شیطان تسلط پیدا نمی‌کند بر کسانی که ایمان بیاورند و به او توکل کنند.

اگر بخواهیم به راحتی از دست شیطان خلاصی یابیم باید دستورات اولیه الهی یعنی انجام واجبات(همچون نماز و روزه) و ترک محرمات را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.

نکته سوم : برای نه گفتن به شیطان باید راه های نفوذش را بست.

خوردن مال حرام ، چشم چرانی (اعم از دیدن فیلم و عکس و …)، گوش دادن به موسیقی‌های تحریک کننده و حرام ، مطالعه مطالب تحریک کننده ، عدم رعایت ضوابط شرعی در نوع ارتباط با دیگران (اعم از محل کار ، دوستان و روابط فامیلی) و … همه و همه از مقدمات و راه های نفوذ شیطان به ویژه در امیال جنسی می‌باشند که با بستن این راهها به راحتی می‌توان به شیطان «نه» گفت .

نکته چهارم : مهم‌ترین راهکار نه گفتن به شیطان آری گفتن به خدا است، بنابراین هیچگاه نباید به خداوند متعال و دستوراتش پشت کرد.
حضرت امام صادق علیه السّلام می‌فرماید:
تسلّط نمی‌یابد شیطان بر آدمی و زور نمی‌آورد بر او به وسوسه کردن، مگر در وقت اعراض کردن او از ذکر الهی و سهل‌گرفتن عظمت و بزرگواری خدای تعالی و غافل شدن از مناهی، و خاطر نیاوردن اطّلاع جناب الهی بر ظاهر و باطن وی.
(شرح‌مصباح‌الشریعة ص : ۲۵۷)

برگرفته از بخش قرآن تبیانبارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
  • مسابقه جمله سازی نماز

    مسابقه جمله سازی نماز سلام در این صفحه قصد داریم مسابقه جمله سازی راه بیندازیم. به این شکل…
  • مطالعه موفق چگونه حاصل می شود؟

    یکی از اساسی ترین دغدغه ها برای اهل علم و دانش و مطالعه,فرا گرفتن شیوه درست مطالعه می باشد…
  • مسابقه طراحی مسجد نمونه

    مسابقه بزرگ طراحی مسجد نمونه به نظر شما مسجد نمونه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ شکل و ظا…
مطالب بیشتر از این نویسنده آقا معلم
بارگذاری بیشتر در اخلاق عبادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

مسابقه جمله سازی نماز

مسابقه جمله سازی نماز سلام در این صفحه قصد داریم مسابقه جمله سازی راه بیندازیم. به این شکل…