خانه مدیریت ذهن نقشه های ذهنی هفت قدم برای نوشتن نقشه ذهنی

هفت قدم برای نوشتن نقشه ذهنی

2 دقیقه خوانده شده
0
0
1,640

نقشه ذهنی، نموداری درختی است که برای بیان کردن کلمات، ایده‌ها، فعالیت‌ها یا موارد دیگر مربوط به یک کلید واژه یا ایده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نمودار برای تولید، سازماندهی و ساختار دهی ایده‌ها و افکار به کار بسته می‌شود و در حل مسئله، فرایند تصمیم‌گیری و نوشتن می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
عناصر یک نقشه ذهنی به صورت ادراکی و بر اساس اهمیت مطالب در قالب گروه‌ها، شاخه‌ها و قسمت‌های متفاوت قرار می‌گیرند. نقشه‌های ذهنی را می‌توان برای مرور حافظه نیز به کار بست.

 

برای نوشتن نقشه ذهنی این اقدامات را انجام دهید:

۱٫       از یک کاغذ خالی شروع کنید و به جهات مختلف بروید
چرا؟ چون شروع کار در مرکز به مغز شما این آزادی را می دهد تا در جهات مختلف گسترش پیدا کند و آزادانه تر قابلیت های خود را نشان دهد.

 

۲٫       برای فکر مرکزی و اصلی خود یک تصویر یا عکس انتخاب کنید چرا؟ چون یک تصویر به اندازه هزار کلمه ارزش دارد و به شما کمک می کند از تخیل خود استفاده کنید. وجود یک تصویر در وسط کاغذ هم جالب تر است، هم باعث می شود تمرکز شما بیشتر باشد و روی موضوع احاطه کامل داشته باشید و خیلی بیشتر از کلمات به درد مغز شما می خورد.

 

۳٫       در تمام کاغذ از رنگ ها استفاده کنید چرا؟ چون رنگ ها هم به اندازه تصاویر برای مغز شما جالب و تحریک کننده هستند . رنگ ها به نقشه ذهن شما طراوت و زندگی می دهند و انرژی بی پایانی را برای فکرهای خلاق ایجاد می کنند و خوشگل تر هم هستند.۴٫       شاخه های اصلی را به شکل مرکزی وصل کنید و شاخه هایی را که دردرجه دوم اهمیت قرار دارند به شاخه های اصلی وصل کنید و شاخه هایی که در درجه سوم اهمیت قرار دارند به شاخه های دوم وصل کنید و الی ‌آخر
چرا؟ چون مغز شما با تداعی و ربط دادن مطالب کار می کند. اگر شما شاخه ها را به هم وصل کنید، خیلی خیلی راحت تر یاد می گیرید و به خاطر می سپارید.

وصل کردن این شاخه ها ساختار و زیربنای اصلی افکار شما را به وجود می آورد. در طبیعت این کار مانند وصل شدن شاخه های درخت به تنه اصلی آن است. اگر در تنه اصلی یا بین شاخه ها و زیرشاخه ها شکاف وجود داشت،‌طبیعت نمی توانست به این خوبی کار کند! بدون وجود این ارتباطات در نقشه ذهن، همه چیز( به خصوص حافظه و یادگیری شما) از هم گسسته خواهد شد. پس به هم وصلشان کنید.

 

۵٫       اجازه بدهید شاه ها به جای این که مانند یک خط صاف باشند، انحنا داشته باشند.

چون هیچ چیز مثل خط های صاف برای مغز شما خسته کننده نیست. برای چشم های شما شاخه های انحنادار، مانند شاخه های درختان، خیلی جذاب تر و قابل توجه تر است.

 

۶٫       در هر خط از یک کلمه کلیدی استفاده کنید

چرا؟چون این کلمه های کلیدی به نقشه ذهن شما قدرت و انعطاف بیشتری می دهد. هر کلمه یا تصویر مانند یک دستگاه همه مطالبی را که تداعی کننده آن هستند و به آن مربوطند،‌تولید می کند. وقتی این تک کلمات کلیدی را استفاده می کنید، هر کدامشان جداگانه می توانند جرقه فکرها و ایده های جدیدی را در ذهن شما ایجاد کنند. عبارت ها و جمله های طولانی این جرقه را از بین می برند. نقشه ای که کلمات کلیدی بیشتری داشته باشد مانند دستی می ماند که همه انگشتانش را برای کار کردن در اختیار دارد اما نقشه ای که پر از عبارات و جمله های طولانی باشد مانند دستی است که همه انگشتان آن آتل بندی شده اند.

 

۷٫       در همه جا از تصاویر استفاده کنید .

چرا؟ چون مانند تصویر مرکزی، هر تصویر دیگر هم به اندازه هزار کلمه ارزش دارد. پس وقتی ۱۰ تا تصویر در ذهن خود داشته باشید انگار به اندازه ۱۰۰۰۰ کلمه، متن دارید.

 

چه چیزهایی برای رسم نقشه ذهن احتیاج است؟

چون نقشه های ذهن بسیار ساده هستند، مواردی که در دستور رسم یک نقشه ذهن نیاز داریم خیلی کم است:

۱٫       یک کاغذ بدون خط

۲٫       مدادها و خودکارهای رنگی

۳٫       ذهن شما

۴٫       تخیلات شما

 

 

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در نقشه های ذهنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

گروه های مرجع جامعه امروز ما کیانند؟

یکی از نشانه های توسعه یافتگی جوامع, قدرت مردم بر نظارت و جهت دهی مسئولین و کنترل بازار از…