خانه مشاوره ازدواج همسر من گاهی به شدت عصبانی میشه

همسر من گاهی به شدت عصبانی میشه

2 دقیقه خوانده شده
0
0
579

همسر بنده کلا از لحاظ اخلاق و رفتار فرد باشخصیت و محترمی هستن ولی بعضی اوقات بخاطر مسائل خیلی بی ارزش عصبانی میشن و در موقع عصبانیت اصلا نمی تونن خودشونو کنترل کنن و اگه اطرافشون کسی باشه اونو زده و بد وبیراه میگن و یا اینکه شدیدا اقدام به خودزنی میکنن. جالب اینه که بعد عصبانیتهای شدیدشون همیشه معذرتخواهی میکنن و میگن دیگه سعی میکنم تکرار نشه ولی دوباره تکرار میکنن این اخلاقشونو.
به نظرتون بنده تو این زمینه چیکار میتونم بکنم تا ایشون بتونن به خشمشون غلبه کنن؟تشکر

 
سلام
در ابتدای امر شما و ایشون باید هر کدام به سهم خود عامل عصبانیت رو کنترل و مهار کنید و در حد توان نگذارید ایشون عصبانی بشن. مثلا اگر غذای سوخته، صدای تلویزیون، صحبت از فرد خاصی، مهمانی خاصی، توقع خاصی، و … باعث عصبانیت ایشون میشه باید این عامل رو از بین بیرد و یا در حد امکان کنترل کرد.
تا اینجا درصد بسیار زیادی از عصبانیت رو میشه از بین برد.
اما قطعا همه موانع عصبانیت رو نمیشه از بین برد و حتی بعضی هاش منشاء روانی و درونی دارند و حتی جسمی از سوی ایشون و یا اطرافیان. و فرد مورد نظر نهایتا باز هم عصبانی ممکنه بشه
در این صورت بایستی عوامل پیرامونی را کنترل کرد. مثلا اگر فردی باعث عصبانیت ایشون شده از اتاق خارج بشه. یا اگر ظرفو وظروف میشکنه اونا از پیش پاش برداشته بشه و …
اگر عصبانیت ایشون منشائی خارج از خانواده داشته و در محیط کار یا روابط اجتماعی و … باعثش هست باید کمکشون کنید – در زمان هایی که در آرامش کامل هستند و فضا مهربانانه است- بدون نصیحت و به قصد تربیت و اصلاح ایشون – کمک کنید مهارت های مورد نظر رو کسب کنند. اعتماد به نفس، مهارت روابط عمومی، مهارت فیزیکی خاص در زمینه کاری و …
اگر این موارد باعث حل مساله نشد باید با یک مشاور حضوری و نهایتا با پزشک متخصص مشورت کنید

ممنون بابت راهنماییتون.

حقیقتش عوامل عصبانیت ایشون بیشتر بیرون از منزل و بیشتر در محیط کار یا در حین راتتدگی هست.در منزل بنده سعی میکنم تا جایی که می تونم باعث عصبانیت ایشون نشم.
بطور مصداقی مثلا ایشون هنگام رانندگی کافیه فقط یکی از ایشون سبقت بگیره یا با سرعت از کنار ایشون رد بشه، ایشون اینجور مواقع سرعت ماشینو بشدت زیاد کرده و میرن جلو اون فردیکه از ایشون سبقت گرفته رو میگیرن و از ماشین پیاده میشن و بهش حمله ور میشن و بدوبیراه میگن.چندین بار از این اتفاقات افتاده که پسرم دو ساله ام ازشدت ترس گریه کرده و من چقدر قسمش دادم ولی متاسفانه گوشش بدهکار نیست و در اون لحظه نمیتونه جلو خشمشو بگیره.جالبه چندساعت بعد عصبانیتشون خودشون به اشتباهشون همیشه پی میبرن و بابت این کارمعذرتخواهی میکنن ولی دوباره وقتی تو اون موقعیت قرار میگیرن همون اش و همون کاسه است.
راستش از عاقبت این کاراش خیلی میترسم روزی سرشو به باد بده ولی نمیدونم چیکار کنم. فکر میکنم یه نوع بیماری اعصاب و روان دارن ولی جرات نمیکنم بهش بگم بریم دکتر…

 

باید اجازه دهید عصبانیت خود را بیرون بریزند.
استرس، ناامیدی و ترس، مردان را عصبانی می كند. می توانید به همسرتان بگویید كه با اینكه می دانید او این روزها چه استرس فراوانی دارد و این مسئله او را عصبی كرده است، اما این موضوع باعث شده كه رابطه زناشویی تان نیز تحت تأثیر قرار گیرد. با همسرتان شفاف و روشن گفت و گو كنید و او را بدون قید و شرط حمایت كنید.
۱ – نگذارید همسرتان درگیر خشم خود شود. اگر دیدید عصبانی است، او را تنها بگذارید.
۲ – عصبانیت به آسیب های فیزیكی و عاطفی می انجامد. با شوهرتان لجبازی نكنید. در عوض سعی كنید راه هایی برای درك و حمایت او بیابید.
۳ – شما باید درون خودتان را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. باید به این فكر كنید كه چرا همسرتان عصبانیت خود را برسر شما خالی كرد. غر نزنید، زیرا نتیجه ای جز انفجار عصبانیت و بدتر شدن شرایط ندارد.
۴ – طوری رفتار كنید كه همسرتان با شما احساس راحتی كند. شما می توانید انفجار خشم همسرتان را با برقراری ارتباطی درست با او، خنثی كنید. گفت و گو با همسرتان به هیچ وجه او را ناراحت نخواهد كرد. پس از اینكه با او گفت و گو كردید، درخواهید یافت كه همه چیز به حالت عادی بازگشته است. این زمان مناسبی است تا با شریك زندگی خود روبه رو شوید.
۵ – شوهرتان را درك كنید. درك شما از او طغیان خشمش را كمتر می كند.
۶ـ اگر همسرتان به دلیلی از شما عصبانی است، بهتر است از تكنیك «تایید مصلحتی» استفاده كنید البته مراقب باشید این كوتاه آمدن شما باعث نشود تا موضوع عصبانیت و تنش در زندگی مشترك شما تكرار شود. منظور ما از كوتاه آمدن این است كه قرار نیست در مواقع عصبانیت به دنبال توجیهات منطقی باشیم بلكه قرار است فقط و فقط عصبانیت را كنترل كنیم و بعد به حل و فصل و تحلیل منطقی موضوع بپردازیم.
۷ – اگر متوجه شده اید كه شوهرتان بیش از اندازه عصبانی می شود، می توانید از یك متخصص كمك بگیرید. از او بخواهید كه خود را متعهد به انجام برنامه های مدیریت خشم نماید.

این که بخشی از حل مساله ایشون به دست شماست معنی اش این نیست که شما مقصر هستید. بلکه به خاطر این که شما یار و همراه ایشون هستید و نیز رفتار و نتیجه رفتار ایشون متوجه زندگی شما هم میشه عرض کردم
عصبانیت مرد در بیرون از خانه می تونه دلایل مختلف داشته باشه
۱- اون جایگاه شغلی و اجتماعی که انتظارش رو داره رو تو جامعه نتونسته باشه به دست بیاره یا بعضی ها مانع رشد اجتماعی و شغلی ایشون شده باشند.
۲- استرس زیادی از بابت شغل ایشون و مسائل مرتبط به ایشون وارد بشه
۳- اعتماد به نفس لازم رو در روابط رو در روابط اجتماعی نداشته باشند.
۴- قوانین زندگی فرد با آنچه در جامعه رایج هست تطابق نداشته باشه و از دید این فرد جامعه به قهقرا یا فساد یا جمود بره
۵- مشکل جسمی داشته باشند مثل این که آلودگی صوتی؛ ، ترافیک، آلودگی هوا و … بر سلامتی جسمی و روحی ایشون تاثیر منفی بگذاره
۶- و البته مساله ارثی که شما بهش اشاره کردید. هر چند در برخی موارد شرایط محیطی می تونه ویِِژگی های ارثی یه آدم رو تحت تاثیر قرار بده.

 

 

 

 

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در ازدواج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آیا ازدواج من با ایشون درسته؟

برام خاستگاری اومده با شرایطی که من میخاستم ...متاسفانه من هر چقدر تلاش میکنم نمیتونم به ط…