خانه سیاسی اندیشه های سیاسی ولايت فقيه‏ در کلام ولی فقیه

ولايت فقيه‏ در کلام ولی فقیه

2 دقیقه خوانده شده
0
0
252

در این نوشتار در خصوص ولایت فقیه، تعریف و جایگاه آن و دامنه اطاعت از اولوالامر در کلام مقام معظم رهبری مطالبی عرضه شده است. برای مطالعه تفصیلی دیدگاه معظم له در این خصوص، می توانید به منبع ارایه شده در انتهای نوشته مراجعه فرمایید:
معناى ولايت فقيه:
ولايت فقيه، جايگاه مهندسى نظام و حفظ خط و جهت نظام و جلوگيرى از انحراف به چپ و راست است. اين اساسى‏ ترين و محورى‏ ترين مفهوم و معناى ولايت فقيه است. ولايت فقيه عبارت است از حكومت فقيه عادل و دين شناس.
معناى ولايت مطلقه فقيه:
بعضى خيال مى ‏كنند كه اين ولايت مطلقه فقيه كه در قانون اساسى آمده، معنايش اين است كه رهبر مطلق العنان است و هر كار كه دلش بخواهد مى‏ تواند بكند. معناى ولايت مطلقه، اين نيست. رهبرى بايستى مو به مو قوانين را اجرا كند و به آنها احترام بگذارد. منتهى در مواردى اگر مسئولان و دست‏اندركاران امور بخواهند قانونى را كه معتبر است مو به مو عمل كنند، دچار مشكل مى‏ شوند، … رهبرى مرجع است. … رهبرى بررسى و دقت مى‏ كند و اگر احساس كرد كه به ناگزير بايد اين كار را بكند، آن را انجام مى‏ دهد. جاهايى هم كه به صورت معضل مهم كشورى است به مجمع تشخيص مصلحت ارجاع مى‏ شود. اين، معناى ولايت مطلقه است.

 

وجوب اطاعت از اوامر ولى فقيه‏
اطاعت از حكم ولى فقيه بر همگان واجب است و فتواى مرجع تقليد نمى ‏تواند با آن معارضه كند.
براساس مذهب شيعه همه مسلمانان بايد از اوامر ولايى ولايت فقيه اطاعت نموده و تسليم امر و نهى او باشند؛ و اين حكم، شامل فقهاى عظام هم مى‏ شود چه رسد به مقلدين آنان.
اطاعت از دستورات حكومتى ولى امر مسلمين بر هر مكلفى ولو اين كه فقيه باشد، واجب است و براى هيچ‏كس جايز نيست كه با متصدى امور ولايت به اين بهانه كه خودش شايسته‏ تر است مخالفت نمايد.

 

دامنه اطاعت از اوامر ولى فقيه‏

مسائل مربوط به اداره كشور:
در مسايل مربوط به اداره كشور اسلامى و امورى كه به عموم مسلمانان ارتباط دارد، نظر ولى امر مسلمين بايد اطاعت شود. ولى در مسائل فردى محض، هر مكلفى بايد از فتواى مرجع تقليدش پيروى نمايد.

مسائل عمومى جامعه:
در مسايل عمومى جامعه اسلامى كه يكى از آنها دفاع از اسلام و مسلمين بر ضد كفار و مستكبران متجاوز است، اطاعت از حكم ولى امر مسلمين واجب است.

 

تعطيلى احكام شرعى:
حكم به تغيير و تعطيلى احكام شرعى در صورت صلاحديد ولى امر مسلمين به دليل مصالح عمومى مسلمانان به حسب موارد، مختلف است.

 

تعارض با اختيارات و تصميمات آحاد مردم:
تصميمات و اختيارات ولى فقيه در مواردى كه مربوط به مصالح عمومى اسلام و مسلمين است، در صورت تعارض با اراده و اختيار آحاد مردم، بر اختيارات و تصميمات آحاد امّت، مقدم و حاكم است.

 

تخريب مسجد و موقوفات:
خراب كردن مسجد و مدرسه وقفى فى نفسه جايز نيست، مگر در صورتى كه مصلحت اهم غير قابل چشم ‏پوشى اقتضا كند.
خراب كردن تمام مسجد يا قسمتى از آن جايز نيست، مگر در صورت وجود مصلحتى كه اهميت ندادن و بى‏توجهى به آن ممكن نباشد.

 

تعارض با مالكيت و حقوق افراد:
جواز تملك املاك ديگران توسط دولت بر طبق قوانين و مقررات خاص و با استناد به قانون خريد و استملاك زمينهايى كه دولت و شهردارى‏ها براى اجراى طرحهاى عمومى به آنها نياز دارند، با مالكيت فردى و با حقوق شرعى و قانونى مالك منافات ندارد.

 

نقض اوامر توسط ولى امر جديد:
احكام ولايى و انتصابات صادره از طرف ولى امر مسلمين اگر هنگام صدور، موقت نباشد، همچنان استمرار دارد و نافذ خواهد بود، مگر اين كه ولى امر جديد مصلحتى در نقض آنها ببيند و آنها را نقض كند.
اجراى حدود:
ولايت بر اجراى حدود در عصر غيبت اختصاص به ولى امر مسلمين دارد.

 

اختيار سهمين مباركين:
اختيار سهمين مباركين به طور كلى مربوط به ولى امر مسلمين است.

 

 

عدم اعتقاد به ولايت فقيه‏
عدم اعتقاد به ولايت مطلقه فقيه، اعم از اين كه بر اثر اجتهاد باشد يا تقليد، در عصر غيبت حضرت حجت (ارواحنا فداه) موجب ارتداد و خروج از دين اسلام نمی شود.
اگر كسى به نظر خود بر اساس استدلال و برهان به عدم لزوم اعتقاد به ولايت فقيه رسيده باشد، معذور است؛ ولى ترويج اختلاف و تفرقه بين مسلمانان براى او جايز نيست.
كسى كه به نظر خود براساس استدلال و برهان به عدم پذيرش ولايت فقيه رسيده، معذور است.

 

دفاع از ولايت فقيه و التزام به آن‏

دفاع از ولايت فقيه:
من هم مثل يكى از شما، از نظام اسلامى، از رهبرى اسلامى و از ولايت فقيه به عنوان ستون فقرات اين نظام بايد دفاع كنم. وظيفه من است. تكليف شرعى است. مسأله شخصى نيست.

خدشه در التزام به ولايت فقيه:
خدشه در التزام به ولايت فقيه و تبعيت از رهبرى، خدشه در كليت نظام اسلامى است و اين جانب اين را از هيچ كس و هيچ دسته و گروهى تحمل نخواهم كرد.

 

جايگاه ولايت فقيه در فقه و نظام اسلامى‏
التزام به ولايت فقيه قابل تفكيك از التزام به اسلام و ولايت ائمه معصومين (ع) نيست.

 

از مسلّمات فقه شيعه:
ولايت فقيه جزو مسلّمات فقه شيعه است. جزو چيزهاى روشن و واضح در فقه شيعه است. امروز، حكومت اسلامى و ولايت فقيه جزو واضحات فقه اسلامى و اعتبارات عقلايى است، يعنى اگر انسان بخواهد با تكيه به اعتبارات عقلايى حرف بزند، اين نظريه جزو روشن‏ ترين و واضح‏ ترين و قابل دفاع‏ ترين نظريه‏ ها است.

 

جايگاه مهندسى نظام:
ولايت فقيه جايگاه مهندسى نظام و حفظ خط و جهت نظام و جلوگيرى از انحراف به چپ و راست است. پاسدارى و ديده ‏بانى حركت كلى نظام به سمت هدف هاى آرمانى و عالى‏ اش، مهم‏ترين و اساسى‏ ترين نقش ولايت فقيه است.

 

معناى جامعه اسلامى:
اگر اين مسأله معنوى را از جامعه اسلامي مان سلب كنيم و به سمت همان فرم هاى رايج دنيايى برويم، معناى جامعه اسلامى ما از بين خواهد رفت.  ولايت فقيه پايه اصلى اين بناى شامخ و به معناى حاكميت دين و تقوا بر زندگى اجتماعى يك ملّت است.

 

از اركان مذهب شيعه:
ولايت فقيه در رهبرى جامعه اسلامى و اداره امور اجتماعى ملت اسلامى در هر عصر و زمان از اركان مذهب حقّه اثنى عشرى است كه ريشه در اصل امامت دارد.ولايت فقيه از شئون ولايت و امامت است كه از اصول مذهب مى ‏باشد، با اين تفاوت كه احكام مربوط به ولايت فقيه مانند ساير احكام فقهى از ادله شرعى استنباط مى‏ شوند.

منبع:
انديشه سياسى مقام معظم رهبرى، ص: ۱۶۲

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در اندیشه های سیاسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آیا ازدواج من با ایشون درسته؟

برام خاستگاری اومده با شرایطی که من میخاستم ...متاسفانه من هر چقدر تلاش میکنم نمیتونم به ط…