خانه مشاوره دینی چرا خیلی ها با اینکه آدمهای مومنی هستند گناه میکنند

چرا خیلی ها با اینکه آدمهای مومنی هستند گناه میکنند

1 دقیقه خوانده شده
0
0
862

چرا خیلی ها با اینکه آدمهای مومنی هستند گناه میکنند؟؟؟ و …..

 

 

 

 

 

بى‏ شك گناه و معصیت مثل دیگر امور ممكن، عللى داردكه تا آنها را نشناسیم و هر یك از آنها را باروشى مناسب از میان نبریم، به ترك گناه موفق نخواهیم شد، لذا باید در مرحله‏ اول همت‏ خود را در شناسایى عوامل گناه مصروف بداریم و بعد با روشى درخور، به رفع هر یك از آنها بپردازیم تا كم كم بتوانیم خود را از چنگال  گناهان برهانیم.

اما چرا شخص مسلمان ومؤمن تن به معصیت مى‏دهد؟

چند امر است كه هر كدام از آنها در صدور گناه دخیل هستند كه عبارتند از:

الف)عدم ایمان یا ضعف آن به مبدا و معاد و تبعات اعمال

ب)غفلت

ج)ضعف اراده در مقابل كوران غرایز و شهوات

گروهى از افراد، از آن رو كه اساسا انسان‏هاى بى‏ ایمانى‏ هستند و یا اگر اعتقادى دارند از قوت لازم برخوردار نیست، تن به گناه مى‏ دهند.بدیهى است كه چنین افرادى هنگامى كه لذت‏ها و خوشى‏هاى زندگى دنیا رابا دستورهاى دینى در تعارض ببینند، نمى ‏توانند اوامر و نواهى اولیاى دین رابر خواسته‏ هاى خود، مقدم بدارند و از لذایذ نفسانى و حیوانى خود چشم ‏بپوشند، بر مراد خود سوار مى‏ شوند و از ارتكاب هیچ معصیتى فرو گذارى ‏نمى‏ كنند.

گروه دیگر از افراد آن طور نیستند كه مانند گروه اول از نظر اعتقادى ‏مشكلى داشته باشند، بلكه بر عكس، انسان‏هاى معتقد و پاىبندى هستند، ولى ‏مشكل آنها غفلت از معتقدات است، بدین معنا كه امور ظاهرى و اشتغالات‏ معمولى و روز مره زندگى دنیا، آنها را طورى از یاد خداوند و معاد و عقوبت‏ هاى‏ اعمال زشت و ناپسند خود غافل نموده كه به چیزى جز خواسته‏ هاى آنى و امورمربوط به زندگى دنیا فكر نمى‏ كنند.

گروه سوم كسانى هستند كه نه مثل دسته اول مشكل عقیدتى دارند كه‏ بى‏ اعتقادى یا ضعف اعتقاد، آنها را به عصیان بكشاند و نه مثل دسته دوم مبتلاى به‏ غفلت هستند كه به واسطه آن به دام گناه بیفتند، بلكه هم معتقدند و هم متوجه، ولى‏ با این همه از آن رو كه انسان‏هاى سست عنصر و بى‏ اراده ‏اى هستند، در صحنه‏ تعارض دین و هواى نفس نمى‏ توانند بر خواسته‏ هاى نفسانى خویش غالب آیند وخود را كنترل كرده و از معصیت‏ بپرهیزند.

اما چگونگى مقابله با عوامل گناه

اگر شخص گنه‏كار از گروه اول باشد(از نظر اعتقادى‏ وضع مطلوبى نداشته باشد)لازم است قبل از هر چیز، خود را به اعتقادات‏صحیح و متقنى كه بر دلایل برهانى و محكم استوار باشند، مجهز كند.بدین معنا كه باید با تفكر و تامل  و مطالعه و تحقیق در كتاب‏هایى كه متفكران و اندیشمندان الهى، در اعتقادات و مسائل‏ عقیدتى نوشته ‏اند به مرحله‏ اى دست‏ یابد كه خداى تبارك و تعالى را بدون‏ هیچ شك و شبهه‏ اى باور كند كه: فمن یعمل مثقال ذرة خیرا یره و من یعمل مثقال ذرة شرا یره .

اما اگر از گروه دوم باشد كه غفلت ازمعتقدات، آنها را به گناه و عصیان مى‏ كشاند، لازم است از دستورى كه اهل‏ سلوك، مراقبه ‏اش مى‏ نامند و آن را مایه سعادت ‏مى‏ دانند، كمك بگیرد، یعنى شخص باید هر روز از آن لحظه‏اى كه بیدار مى‏ شود تا وقتى كه مى‏ خواهد بخوابد، در هر جایى و حالى كه هست، همواره‏ تمام اعتقادات و باورهایى كه بدان‏ها پاى بند است پیش خود مجسم كند و تا جایى ‏كه ممكن است فكر و ذكر و دل خود را به آنها متوجه سازد و بدین ترتیب، ریشه غفلت را-كه زمینه ساز گناهان و تخلفات است-در وجود خویش بخشكاند تا برترك گناه و دورى از معصیت توفیق یابد.

اما دسته سومی که اراده کافی ندارند:

مؤثرترین و كارآمدترین راه تقویت اراده، عبارتست از :

      ۱٫تقویت ایمان مذهبی كه هدف برتر را ارائه می كند، و عقل و اندیشه و اراده (قوه اجرایی عقل) را با تمام توان، در راستای اهداف الهی بسیج خواهد نمود.

      ۲٫ تلقین توانایی و موفقیت، و پرهیز از هرگونه یأس و ناامیدی، و حذف كلمات “نمی توانم، نمی شود، ممكن نیست و امثال آن” از صفحة ذهن.

      ۳٫ دعا و توسل از درگاه خداوند مهربان.

      ۴٫ انجام واجبات.

      ۵٫ پرهیز از كارها و امورات لهو و بیهوده و یا كم فایده.

      ۶٫ پرداختن به عبادتها بویژه روزه گرفتن.

      ۷٫ تمرین صبر و استقامت در برابر مشكلات و ناملایمات.

از عوامل مهم دیگر اینكه توفیق و موفقیت در این امر را از خدا بخواهد، كه این توسل به خدا، انس و ارتباطی بیشتر با محبوب عالمیان برای او ایجاد می كند، كه اساس همة ترقّیات محسوب می شود. از این رو سزاوار است این دعا را با تكرار، بر جان خود حك كند : “اللهم انی اسئلك فیه مما یرضیك و اعوذبك و اسئلك التوفیق فیه لان اطیعك و لا اعصیك” (خداوندا، از تو می طلبم آنچه را كه موجب رضای توست. و به تو پناه می برم از آنچه موجب خشم توست. و از تو توفیق اطاعت و ترك معصیت را خواستارم.)

 

 

 

 

  • چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟

    🔹 چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟ 🔻«عملیات خرابکارانه»؛ این را امارات متحده عربی در توصی…
  • Maintenance and its Philosophy

    According to legal system of Islam, the expenditure of the family is carried by the husban…
  • The Dowry (Mehr) and its Philosophy

    When the sermon of marriage is recited the man gives something to his wife, which in the I…
مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
بارگذاری بیشتر در دینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟

🔹 چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟ 🔻«عملیات خرابکارانه»؛ این را امارات متحده عربی در توصی…