خانه دسته‌بندی نشده چرا و چگونه باید به خداوند امیدوار باشیم!

چرا و چگونه باید به خداوند امیدوار باشیم!

2 دقیقه خوانده شده
0
0
191

هركسى، نمى‏تواند ادّعا كند دارنده اميد است، اميد سرمايه كمى نيست، اميد واقعيّت بزرگى است، اميد يكى از مهمترين علل رشد و حركت انسان است. دليل بودن اميد در دل اميدوار حالت طلب اوست. طلب كردن آنچه مولا به آن علاقه دارد. مولا همه نيكان عالم را كه در قرآن ستوده دوست دارد و علائمى براى پاكان بيان مى‏دارد، تا پاكان به وسيله آن نشانه‏ها در هر دوره‏اى براى هر طلب حقيقتى، قابل شناخت باشد. پس بايد به دنبال پاكان و نيكان برخاست و ارتباط با آنان را در رأس طلب‏ها و خواسته‏ها قرار داد و اين خواسته را به سرعت و با شدّت جامه عمل پوشاند. مگر نه اين است كه قرآن مجيد به عنوان امر، از انسان مى‏خواهد تنها با صادقان عالم نشست و برخاست كند:
[يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ كُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ‏] « توبه (۹): ۱۱۹٫».
اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! از خدا پروا كنيد و با صادقان باشيد [صادقانى كه كامل‏ترينشان پيامبران و اهل بيت رسول بزرگوار اسلام هستند].
حضرت حق طلب آمرزش و مغفرت را دوست دارد، پس بايد يكى از خواسته‏هاى مهم انسان طلب بخشش و عفو باشد، تحقّق بخشيدن به اين خواسته، فقط در سايه بازگشت و توبه ميسّر است.
خداوند متعال تمام عبادات و روشهاى صحيح بندگى را دوست دارد، پس بايد براى به دست آوردن بندگى اقدام كرد و كاسه‏اى از شراب طهور و حيات‏بخشِ عبوديّت را سر كشيد.
وجود مقدسش به تمام برنامه‏هاى خير كه در قرآن و روايات معرّفى شده‏اند، عشق مى‏ورزد؛ پس بايد به طلب كليّه برنامه‏هاى خير برخاست و براى انجام خيرات خود را به آب و آتش زد.
انسانى كه به اين امور بى‏تفاوت است يا كه اين برنامه‏ها جزء خواسته‏هاى او نيست، نمى‏تواند ادّعاى اميد كند. اميد مخصوص كسانى است كه در مزرعه دنيا به پاشيدن بذر نيكى و عبادت اقدام كرده‏اند و به هر كار خيرى آراسته شده‏اند و به اميد برداشت محصول در هر دو دنيا، زندگى مى‏كنند.
اين اميد پس از آن همه طلب و خواسته، اميد صحيحى است و بلكه اصل اميد است و طلب و خواسته واقعى زاييده اين اميد است.
قرآن مى‏فرمايد:
[فَمَنْ كانَ يَرْجُوا لِقاءَ رَبِّهِ فَلْيَعْمَلْ عَمَلًا صالِحاً] « كهف (۱۸): ۱۱۰٫».
پس كسى كه ديدار [پاداش و مقام قرب‏] پروردگارش را اميد دارد، پس بايد كارى شايسته انجام دهد.

مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
بارگذاری بیشتر در دسته‌بندی نشده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

The Importance of the Refinement and Purification of the Soul

Those who have constructed [their own] religions, causing the straying and deviation of ma…