خانه سیاسی ولایت فقیه چرا کسی که ولی فقیه را قبول ندارد …

چرا کسی که ولی فقیه را قبول ندارد …

2 دقیقه خوانده شده
0
0
240
پیدایش نظریه ‏ی جدایی دین از سیاست

هزاران نفر در كشور و دنيا وجود دارند كه خدا و پیامبر و امامان مارا قبول ندارند اما كشور ما با انها رابطه دارد و در كشور نيز از حق شهروندي برخوردارند و رهبري و مسئولين نيز با انها مراوده دارند و حتي در مجلس شوراي اسلامي نيز نماينده دارند
سوال من این هست که چرا منكران خداو پيامبر و امامان ميتوانند حتي نماينده شوند. ولي منتقد و يا حتي كسي كه ولايت فقيه را قبول ندارد نه تنها حق ندارد نماينده شود ، حتي در استخدام هم به او گير ميدهند ؟

 

سلام
رابطه با دیگران حتی کسانی که دین ما را قبول نداشته باشند، به تصریح قران کریم اگر به مقدسات اسلامی توهین نکنند، قصد تخریب و جنگ و توطئه چینی بر علیه مسلمانان را نداشتن باشند، جایز شمرده است.
نماینده داشتن کشورهای دیگر در مجلس را متوجه نشدم اما اگر منظور نمایندگان اقلیت های دینی است، به جهت کثرت پیروان ایشان و رسیدگی به مسائل آنها، قانون اساسی اجازه داده است هر کدام یک نماینده درمجلس داشته باشند، ضمن این که التزام عملی به قوانین کشور و من جمله ولایت فقیه جزء شروط کاندیداتوری ایشان است. ( التزام عملی یعنی جایگاه ولایت فقیه که در قانون اساسی آمده است و احکام احتمالی که ولی فقیه در حوزه اجتماعی و سیاسی ممکن است صادر کند را پذیرفته اند)
اما عدم قبول ولایت فقیه در داخل کشور:
اگر عدم قبول، به جهت اجتماعی و سیاسی است، که طبیعتا مخالفت با قانون اساسی کشور هست و این عدم قبول، اگر به عرصه عمومی کشیده شود قطعا فرد را از صلاحیت احراز مسئولیت سیاسی می اندازد. ( یعنی از تریبون های رسمی و نشریات و روزنامه ها و سخنرانی ها علنا مخالفتش با ولایت فقیه را اعلام کند)
اما اگر صرفا یک عقیده شخصی است و بعد اجتماعی و سیاسی ندارد، هیچ کس شرعا، قانونا و عرفا حق دخالت در افکار و حریم شخصی او را ندارد.
انتقاد از ولی فقیه هم کانال خودش را دارد، اگر علمی بود و مستدل، می تواند از طریق مجلس خبرگان رهبری اقدام نماید. یکی از وظایف مجلس خبرگان رهبری رسیدگی به انتقادات موکلینشان در خصوص عملکرد رهبری است.

 • پیدایش نظریه ‏ی جدایی دین از سیاست

  فلسفه ولایت فقیه چیست؟

  جامعه انسانی به جهت مشتمل بودنش افراد آن با منافع، علایق و سلیقه های متعارض، به طور ضروری …
 • پیدایش نظریه ‏ی جدایی دین از سیاست

  حكومت اسلامى و اهداف آن

  قانون و حكومت دين، هرگز از حكومت و سياست جدا نمى‏باشد; زيرا همان‏گونه كه گفته شد، دين، موع…
 • پیدایش نظریه ‏ی جدایی دین از سیاست

  انسان، آزادى، عبوديت، قانون

  انسان و آزادى از آنجا كه آزادى، وصفى او اوصاف نفسانى انسان است، با تعدد و تفاوت انسان‏شناس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در ولایت فقیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

دليل عشق و محبّت‏

دليل خوف، فرار از شياطين جنى و انسى و گناهان و دليل اميد، طلب اتّصال با اوليا و عاشقان خدا…