خانه اخلاقی اخلاق عبادی چگونه از عبادتمان لذت ببریم؟

چگونه از عبادتمان لذت ببریم؟

2 دقیقه خوانده شده
0
0
855

لذت و علاقه موتور محرک یک انسان است و اگر کسی از کاری که انجام می‌دهد لذت ببرد، فارغ از سختی و مشقت و هزینه‌ای که برایش دارد، حاضر است از خور و خواب و وقت و همه چیزش بگذرد برای انجام آن کار. برای لذت بردن از عبادت، مثل هر کار دیگری باید زمینه‌ها و شرایط آن ایجاد و موانع و مشکلات مسیر از میان برداشته شود.
برای این که از عبادت لذت ببریم اول باید بدانیم عبادت چیست، چه نوع ارتباطی است و نهایتا به ارتباطمان با آن که عبادتش می‌کنیم عمق ببخشیم.
در قدم اول باید معرفت‌مان را از خداوند بالا ببریم. وقتی با شخصیت بزرگی صحبت می‌کنیم، اگر او را نشناسیم، هر قدر هم که فرد دارای مقامات عالی باشد، از هم صحبتی با او لذتی نخواهیم برد. چه بسا ادب حضور را هم در پیش او رعایت نکنیم. تشکیل حلقه‌های مطالعاتی، جلسات پرسش و پاسخ، مکاتبه با کارشناسان و اهل نفس و تقوا، کمک خوبی در این جهت خواهد بود.
خواندن نماز در اول وقت، به مرور زمان، انس ما را با نماز بیشتر می‌کند. وقتی هر کاری را بر نماز ترجیح می‌دهیم و نماز را برای اوقات بی‌کاری مان می‌گذاریم و از خوانندگان “لب طلایی” نماز به شمار می‌رویم، طبیعتا لذتی هم از نماز نخواهیم برد.
پرهیز از وابستگی به دنیا هم، تاثیر مستقیم در میزان لذت بردن ما از امور غیر دنیایی خواهد داشت. وقتی همه توجه، علاقه و معیارهای زندگی‌مان زمینی و دنیایی باشد، طبعا لذتی هم از عبادت که شاکله آن بریدن از دنیاست نخواهیم برد.

منابع:
۱- هنر و زيبايي، محمدتقي جعفري، ص ۸۵
۲- نهج البلاغه، حکمت ۳۷، ۱۰۳و۲۵۱٫
۳- جامع السعادات، مهدي نراقي ج۳، ص۸۴

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در اخلاق عبادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آسیب های اجتماعی جامعه اسلامی در عصر امام حسین (ع)

مشخصات کتاب نویسنده : علی نور آبادی چکیده مقاله آسیبهایی که جامعه نوپای اسلامی را در عصر ا…