خانه مدیریت ذهن نقشه های ذهنی کلمات یاد آوری کننده کلیدی

کلمات یاد آوری کننده کلیدی

1 دقیقه خوانده شده
0
0
130

کلمه یا عبارت یادآوری کننده کلیدی آن کلمه یا عبارتی است که در آن دامنه وسیعی از تصاویر خاص ریخته می شود و زمانی که به کار گرفته شود همان تصاویر را انتقال می دهد. در شرایطی که توسط صفت یا قیدهای کلیدی اضافی محاصره شده است، تمایل دارد تا اسم یا فعل بارز و برجسته ای باشد.

کلمه خلاق
کلمه خلاق کلمه ای است که فوق العاده خاطره انگیز و شکل ساز است اما به مراتب کلی تر از صریح ترین کلمات یادآوری کننده کلیدی است. کلماتی مثل گل و لای و عجیب و غریب تا حدودی خاطره انگیز هستند اما ضرورتا شکل خاصی را به یادتان نمی اندازند.

ماهیت چند گانه کلمات
جدا از درک تفاوت بین کلمات خلاقانه و یادآوری کننده، ضروری است ماهیت خود کلمات و ذهنی که آنها را به کار می برد، درک کنیم. معنی چندگانه این است که هر کلمه مثل مرکز کوچکی است که روی آن قلاب های بسیار کوچکی وجود دارند هر قلاب می تواند به کلمات دیگر بچسبد تا دو کلمه به ما بدهد که جفت جدیدی را تشکیل می دهند و تفاوت معنایی جزئی دارند.

علاوه بر ماهیت چند گانه کلمات، مغز هر کسی با دیگران متفاوت است. تعداد پیوندهایی که یک مغز می تواند در خود ایجاد کند تقریبا نامحدود است. همچنین زندگی هر انسانی با دیگران بسیار متفاوت است و حتی اگر دو انسان از تجربه یکسانی بهره ببرند در دو دنیای کاملا متفاوت زندگی می کنند. بنابراین پیوندهایی که هر شخص برای هر کلمه به وجود می آورد متفاوت از دیگری خواهد بود. حتی کلمه ساده ای مثل برگ، مجموعه متفاوتی از تصاویر را برای کسی که این کلمه را می خواند یا می شنود به وجود می آورد. کسی که رنگ مورد علاقه اش سبز است ممکن است سبزی کلی برگ ها را تصور کند و …
نه تنها ذهن از روش منحصر به فردی برای درک تصاویر شخصی استفاده می کند، بلکه هر ذهنی طبیعتا خلاق و سازمان دهنده حسی نیز هست. ذهن تمایل دارد داستان های جالب و سرگرم کننده بگوید همان طوری که به طور مثال در روز و شب رویاپردازی می کند.
کلمات یادآوری کننده کلیدی، ذهن را مجبور می کند تا پیوندهای مناسبی را در جهات صحیح به وجود آورد و آن را قادر می سازد تا بدون توجه به هر دلیل شناخته شده ای که باعث فراموشی مطالب شده است، داستان را دوباره خلق کند.

یادآوری کلمات کلیدی در لابلای جملات
اکثریت فارغ التحصیلان به سبک ادبی معمول یادداشت برداری می کنند که مشابه نمونه یادداشت دانشجویی است. دانش جدید ما از مفاهیم و یادآورنده های کلیدی نشان داده که در این نوع یادداشت ها ۹۰ درصد کلمات به راحتی به یادآورده نمی شوند. این رقم بالای نگران کننده، نگران کننده تر هم می شود وقتی که نگاه دقیق تری به جملات خلاصه شده استاندارد می اندازیم:
۱٫ زمان، صرف ثبت کلماتی می شود که اصلا در حافظه باقی نمی مانند – اتلاف تخمین زده شده ۹۰ درصد است.
۲٫ زمانی که صرف خواندن مجدد همان کلمات غیر ضروری می شود. – اتلاف تخمین زده شده ۹۰ درصد است.
۳٫ زمانی که صرف جستجوی کلماتی می شود که یادآورنده کلیدی هستند چون معمولا با هیچ نشانه ای متمایز نشده اند و بنابراین با کلمات دیگر ترکیب می شوند.
۴٫ پیوند بین کلمات یادآوری کننده کلیدی با کلماتی که آنها را از هم جدا می کنند از بین می رود. حافظه ها با پیوند کار می کند و حضور کلمات دیگر باعث می شود پیوند ها سست تر شوند.
۵٫ کلمات یادآوری کننده کلیدی، توسط کلمات میانی بالاخره از هم جدا می شوند. بعد از خواندن یک کلمه یا عبارت حداقل چند ثانیه طول می کشد تا کلمه یا عبارت بعدی را بخوانیم.هر چقدر زمان بین پیوند ها بیشتر شود، شانس کمتری وجود دارد که پیوند مناسبی ایجاد شود.
۶٫ کلمات یادآوری کننده کلیدی، در فضا با فاصله ای که از هم در صفحه دارند از هم جدا می شوند. فاصله بیشتر بین کلمات باعث می شود شانس کمتری وجود داشته باشد که پیوند مناسبی شکل بگیرد.

مرور کلمات کلیدی
وقتی یادداشت ها به شکل کلمات کلیدی هستند، مرور آنها بسیار آسان تر است چون زمان کمتری صرف مرور مطالب می شود و یادآوری بهتر و کامل تر خواهد بود.

 • چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟

  🔹 چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟ 🔻«عملیات خرابکارانه»؛ این را امارات متحده عربی در توصی…
 • Maintenance and its Philosophy

  According to legal system of Islam, the expenditure of the family is carried by the husban…
 • The Dowry (Mehr) and its Philosophy

  When the sermon of marriage is recited the man gives something to his wife, which in the I…
مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
 • شيوه تصوير سازي ذهني موفق

  ۱-تصميم بگيريد كه چه كاري ميخواهيد انجام دهيد. ۲-به تن آرامي بپردازيد. ۳-پنج تا ده دقيقه ر…
 • نقشه ذهنی چیست؟

  نقشه ذهن اخرین ابزار سازمان دهی شده برای فکر کردن و یادگیری است و خیلی هم ساده است. نقشه ذ…
 • تربیت اخلاقی

  چگونه زندگی شاداب و با نشاطی داشته باشیم؟

  وجود طراوت و نشاط در زندگی نه تنها باعث جوانی می شود بلکه فضای ذهن انسان را برای فراگیری د…
بارگذاری بیشتر در نقشه های ذهنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟

🔹 چه کسی پشت پرده عملیات فجیره است؟ 🔻«عملیات خرابکارانه»؛ این را امارات متحده عربی در توصی…