خانه مدیریت زمان راه های غلبه بر مسامحه کاری کمال طلبی یکی از بزرگترین موانع مدیریت زمان

کمال طلبی یکی از بزرگترین موانع مدیریت زمان

1 دقیقه خوانده شده
0
0
1,088

یکی از عمده ترین مشکلات عدم موقیت در مدیریت زمان مساله کمال طلبی است.  برخی افراد هستند که وقتی %۹۹ چیزی را به دست می آورند، نگران به دست نیاوردن آن %۱ باقی مانده هستند. این افراد به دنبال رسیدن به %۱۰۰ همه چیز هستند ، درحالیکه اطرافیانشان ممکن است با همان %۹۰ خشنود و راضی باشند. اگر به کاری می پردازند، و می خواهند آن را به نحو احسن انجام دهند، و وقتی فقط قسمت کوچکی از آن با مشکل مواجه می شود و به اشتباه انجام می گیرد، باعث می شود احساس مسئولیت و شکست کنند، این افراد یک کمال طلب هستند، کسی که در جستجوی کمال در هر جنبه از زندگی است.
کمال گرایی، درواقع باوری غیرمنطقی است که اشخاص نسبت به خود و محیط اطراف خود دارند.افرادی که کمال گرا هستند، معتقدند که خود و محیط اطرافشان باید کامل بوده و هرگونه تلاشی در زندگی باید بدون اشتباه و خطا باشد. در واقع کمال گرايي به منزله تمايل پايدار فرد به وضع معيارهای کامل و دست نيافتنی و تلاش برای تحقق آن است که با خود ارزشيابی انتقادی از عملکرد شخصی همراه می باشد تعريف شده است.
این مسئله می تواند چند دلیل داشته باشد. از همان کودکی، اجتماع ما را به انجام کامل و صحیح هر کار تشویق می کند. در مدرسه، از ما انتظار می رود که نمره های خوب بگیریم، و همچنین در ورزش. همین مسئله در دوران دبیرستان و دانشگاه نیز ادامه می یابد. همانطور که بزرگتر می شویم، کاملاً آگاهیم که اطرافیان ما انتظار دارند که کارها را به بهترین نحو انجام دهیم و نتایج خوبی بگیریم. همه ی ما طوری بار آمده ایم که تصور می کنیم اگر چیزی حتی کمی از کمال آن پایین تر باشد، قابل قبول نیست. و وقتی کاری خوب پیش نمی رود یا نادرست انجام می شود، ما تقصیرها را گردن خودمان می اندازیم و از کاه کوه می سازیم. گذران زندگی برطبق خواسته های خود و برآورده کردن انتظارات دیگران بسیار دشوار است و معمولاً با احساس ترس از شکست و دست نیافتن به کمال آن چیز همراه است.

باید به خاطر داشته باشید که مردم اطراف شما دقیقاً مثل خودتان هستند، یعنی هیچکدام کامل نیستند. و اگر شما بتوانید خودِ واقعیتان را به آنها نشان دهید آنها نيز مي توانند با شما کنار بیایند تا اینکه بخواهید خود را پشت نقاب کمال پنهان کنید. ارتکاب یک اشتباه کوچک در چشم دیگران به معنای شکست خوردن نیست. برعکس، آنها کاملاً آگاهند که شما نیز انسانید و انسان ممکن الخطاست.
اشتباه همیشه اتفاق می افتد، اما شما باید به فکر تصحیح آن باشید. ولي یادتان باشد، شما می توانید با درس گرفتن از اشتباهاتتان، پیشرفت کنید. این یکی از مهمترین ارکان پیشرفت در زندگی است.
جستجوی کمال طلبانه و اینکه بخواهید همه چیز به بهترین و کاملترین نحو ممکن باشد، باعث می شود نتوانید به حد کافی از زندگی لذت ببرید. چون شما هیچگاه قادر نخواهید بود به این کمال رویایی زندگیتان برسید، از اینرو همیشه مغموم و شکست خورده خواهید بود. پس سعی کنید آن چیزی باشید که واقعاً هستید، و تا جاییکه می توانید شاد باشید و از این زندگی زیبا لذت ببرید!
امام صادق(ع) فرموده است: « به هر کس فرصتی دست دهد و او به انتظار دست دادن فرصت کامل (و رسیدن به مطلوب به نحو کامل) آن را به تأخیر اندازد، روزگار همان فرصت را نیز از او می رباید؛ زیرا کار ایام، بردن است و روش زمان، از دست رفتن». (میزان الحکمه، حدیث ۱۵۷۹۷)

مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
  • علل مسامحه کاری

    مهم ترین و اوّلین قدم برای مبارزه با امروز و فردا کردن را خودتان باید بردارید و آن بررسی و…
  • چند روش برای از بین بردن اهمال كاری و تنبلی

    ۱ – یك روز تصمیم بگیرید كه فقط به زمان حال بیندیشید، و سعی كنید آن پنج دقیقه را صرف …
  • ریشه های اصلی مسامحه کاری

    امام علی(ع) دوراندیش ترینِ مردم را چنین توصیف می کند: «دوراندیش ترین مردم به حسب رأی و اند…
بارگذاری بیشتر در راه های غلبه بر مسامحه کاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید

در دیدار ۳ ساعته عصر دیروز (چهارشنبه) هزاران نفر از دانشجویان با رهبر معظم انقلاب اسلامی، …