خانه مدیریت زمان هدفگذاری گام های اولیه هدفگذاری در زندگی

گام های اولیه هدفگذاری در زندگی

1 دقیقه خوانده شده
2
0
2,367

قبل از اینکه واقعا “از زمین بلند شوید” و به سوی مقصدتان حرکت کنید، می توانید یک رشته قدم هایی را برای برنامه ریزی بردارید که احتمال داشتن سفری موفق را در آینده بسیار افزایش می دهد.

 

۱) تصمیم بگیرید که در هر یک از زمینه های زندگی تان واقعا چه می خواهید.
هدفتان را آن قدر روشن بیان کنید که یک بچه هم بتواند آن را بفهمد و برای بچه دیگری شرح دهد. مثلا به جای گفتن ” من می خواهم پول خیلی زیادی بدست آورم” بایستی مقدار “خیلی زیاد ” را واضح بیان کنید که معنی آن مشخص باشد. در به دست آوردن هدفی که نامشخص و مبهم است، نمی توانید با انگیزه و مصمم شوید.

 

۲) هدفتان را نوشته و آن را قابل اندازه‏ گیری کنید.
هدفی را که نمی توان نوشت صرفا یک آرزو است،”هدفی است که انرژی پشت آن وجود ندارد.” وقتی آن را قابل اندازه گیری می کنید، هدفی مشخص را خلق کرده اید که به سوی آن نشانه بگیرید.

 

۳) موعد مقرری را در نظر بگیرید.
باید برایتان کاملا مشخص باشد که چه زمانی می خواهید این هدف را بدست آورید. ضمیر ناخود آگاه شما موعد مقرر را دوست دارد و این مهلت قدرت های ذهنیتان را فعال کرده و آنها را به پیش می راند.

 

۴) تمام موانعی را که بایستی در راه رسیدن به هدف از پیش رویتان بردارید مشخص کنید.
چه چیز بدی ممکن است روی دهد؟
چه چیزی بین شما و هدفتان قرار دارد؟
چرا هم اکنون هدفتان را ندارید؟
چه چیزی شما را به عقب می کشد یا می خواهد بکشاند؟
اهداف را روی کاغذ بیاورید. مشکلات و سختی های گوناگون را که ممکن است تجربه کنید، روشن تر مشخص کنید، در حل مشکلات و از بین بردن آنها اگر اتفاق بیفتد آماده تر خواهید شد.

 

۵) دانش و مهارت های بیشتری را که در کسب هدفتان نیازمند خواهید بود را مشخص کنید.
بدانید که برای رسیدن به چیزی که قبلا هرگز به آن دست نیافته اید، مجبور خواهید بود چیزی را بیاموزید و تمرین کنید که قبلا هرگز آن را انجام نداده اید. هر آنچه شما را به موقعیت امروزتان ترغیب می کند، برای ترغیب فردایتان کافی نخواهد بود. هر هدف جدید نیازمند اکتساب و یادگیری دانشی جدید و یا مهارتی نو است.

 

۶) افرادی را لیست کنید که برای دستیابی به هدفتان به کمک و همکاری آنها احتیاج دارید.
کسب اهداف بزرگ، مستلزم همکاری افراد بسیاری است. هر چه بیشتر و بهتر بدانید که افراد مورد نظرتان واقعا چه کسانی هستند، قدمهایی را که لازم است برای کسب همکاری و حمایت شان بردارید، مناسب تر خواهند بود.

 

۷) فهرستی تهیه کنید و جوابهایتان به موارد فوق را به ترتیب و بر اساس اولویت بنویسید.
لازم است در ابتدا چه کاری انجام دهید؟
مهمترین مورد چیست؟
فهرست فعالیت هایی که به ترتیب و اولویت و به صورت سازمان یافته ای نوشته اید، همان نقشه و کارهای قدم به قدمی است که سرانجام شما را به سوی هدفتان و مقصدتان راهنمایی می کند.

 

۸) طوفان فکری را در مورد اهدافتان تمرین کنید
طوفان فکری شما را مجبور می کند که بر چگونگی کسب هدفتان تمرکز شدیدی داشته باشید. یک کاغذ دیگر بردارید و اهداف شخصی تان را به صورت سوالی در بالای آن بنویسید. مثلا اگر هدفتان مالی است می توانید بنویسید، “چگونه می توانم…….. میلیون تا آخر شهریور سال ……. بدست آورم؟”
سپس جواب هایتان را منظم بنویسید.
برای این سوال بیست جواب در نظر بگیرید. بیشتر از بیست جواب هم می تواند باشد ولی حداقل آن بیست پاسخ است.
سه تا پنج جواب اولتان کاملا ساده خواهد بود. می توانید بنویسید که از این بیشتر یا از آن کمتر می توانید انجام دهید. پنج سوال بعدی کمی دشوارتر خواهد بود و احتیاج به خلاقیت بیشتری دارد . ده پاسخ آخر به نظم و تمرکزی بسیار نیازمند است. شما مجبور خواهید بود برای بیست پاسخ کسب هدفتان، غرق تفکر در ذهن خلاقتان شوید و از نیروهای آن کمک بگیرید.

 

۹)  یک نقشه ذهنی آماده کنید
این هدف را در بالاترین قسمت یک کاغذ سفید بنویسید. اطمینان حاصل کنید که آن به زمان حال ساده، مثبت و شخصی می نویسید و دقیقا همان طوری شرح می دهید که گویا هم اکنون به آن دست یافته اید کامل و دقیق. یک خط هم برای مطالب اضافی جا بگذارید. فهرستی تهیه کنید از مشکلاتی که مجبور خواهید بود بر آنها غلبه کنید، اطلاعات و مهارت هایی را که به آنها احتیاج خواهید داشت و افرادی را که برای رسیدن به هدفتان به همکاریشان احتیاج پیدا خواهید کرد در این فهرست بنویسید. این اطلاعات را به یک نقشه تبدیل کرده و سازماندهی کنید و سپس بلافاصله به سوی مقصدتان حرکت کنید.

 

۱۰)  از روش ده هدفی استفاده کنید.
یک برگه سفید بردارید و کلمه ” اهداف” و تاریخ امروز را بالای آن درج کنید. ده هدفی که آرزوی رسیدن به آن در آینده را دارید یادداشت کنید. تصور کنید هیچ محدودیتی از هیچ نوع وجود ندارد. ده وضعیتی را که دوست دارید در آینده به آن برسید بنویسید. همچنین ده چیزی را بنویسید که دوست دارید در آینده آنها را بدست آورید یا انجام دهید، گویا وقوع آنها در آینده تضمین شده است.

در اینجا لازم است به چند نکته توجه کنید:
۱) جملاتتان را به زمان حال ساده بنویسید گویا هم اکنون به هدفتان رسیده اید. ذهن شما فرامینی را که به زمان حال ساده باشد می تواند ثبت کند. به جای نوشتن ” هر سال……. میلیون تومان به دست خواهم آورد.”بنویسید، “من هر سال…… میلیون تومان به بدست می آورم.”
۲) جملات خود را به صورت مثبت بنویسید. به جای نوشتن ” من سیگار نخواهم کشید” بنویسید “من یک فرد غیر سیگاری خواهم بود.”
۳) به صورت شخصی بنویسید. برای این تمرین و تا آخر عمرتان هر هدفی را با کلمه ی “من” آغاز کنید. شما تنها آدمی در این جهان هستید که می توانید از کلمه “من” استفاده کنید که به خودتان ارجاع یابد. زمانی که یک هدف با جمله مثبت خبری را با “من” آغاز کنید ضمیر نا خودآگاه و ضمیر فرا آگاه ذهنتان آن را به عنوان فرمانی مهم که از مرکز فرماندهی صادر شده فورا می پذیرند. هر یک از ده هدفتان باید با کلمه “من” آغاز شود و به صورت حال ساده، مثبت و شخصی نوشته شود و در آن فاعل هم به کار ببرید.

 

 

 

 

 • امتحانات

  زمان و حالات مناسب مطالعه متمرکز

  در هیچ شرایطی، نیمه شب مطالعه نکنید. با این توجیهات که: “من به مطالعه شبانه عادت دارم”، “س…
 • مراحل حل مسئله

  مسئله یا مشکل هدفی است که انسان هنوز راه رسیدن به آن را نیافته و اثرات زیانباری روی سلامت …
 • مهمترین شرط در ایجاد تمرکز حواس

  علاقه مهمترین شرط در ایجاد تمرکز حواس است. هر چه علاقه شما به یک موضوع بیشتر باشد، تمرکز ف…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده mehdi
بارگذاری بیشتر در هدفگذاری

2 دیدگاه ها

 1. مجمع طلاب وبلاگ نویس

  1394-02-05 در 10:55 ب.ظ

  […] منبع: کلرجی […]

  پاسخ دادن

 2. طلبه آنلاین

  1394-02-05 در 10:55 ب.ظ

  سلام علیکم
  با احترام مطلب شما در مجمع طلاب وبلاگ نویس (Talabeh.net) بازنشر داده شد.
  باتشکر

  پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

برای درسایی که ازادیم برنامه ای دارین؟ بخصوص درسی مثل ریاضی عمومی

برای درسایی که ازادیم برنامه ای دارین؟ بخصوص درسی مثل ریاضی عمومی سلام. برای شروع باید این…