خانه مدیریت زمان ایجاد انگیزه در مدیریت زمان گام های عملی برای ایجاد انگیزه در مدیریت زمان

گام های عملی برای ایجاد انگیزه در مدیریت زمان

1 دقیقه خوانده شده
0
0
1,214

تا به حال فکر کردید چرا برای خیلی از کارهایتان انگیزه ندارید؟ یکی دو روز برای خودتان برنامه ریزی می کنید بعدا به هزار و یک دلیل از دست برنامه ریزی خسته می شوید و کنارش می گذارید؟ یا مثل سیگاری ها که تا حالا بیشتر از صد بار ترک کرده اند شما هم سابقه صد بار برنامه ریزی در زندگی خودتان دارید؟

و اصلا آیا علاقه دارید برای خود انگیزه ای بسازید که بتواند زندگی شما را دگرگون کند و از روزمرگی نجات دهد؟

یکی از اساسی ترین اقدامات برای ایجاد انگیزه خود اقدام است. این که بلند شوید و آستین بالازده و شروع کنید.

یک کار کوچک انجام دهید و برای انجام آن برنامه‌ریزی کنید

یک کار کوچک را آغاز و به پایان برسانید؛ مثلا میز کارتان را تمیز کنید، یک قبض یا رسید را بپردازید و یا ظرف‌ها را بشویید. گاهی فقط نیاز به این دارید که کاری را آغاز کنید. وقتی این کار را تمام کردید احساس می‌کنید که آمادگی انجام کار‌های بعدی را هم پیدا کرده‌اید. بنابراین وقتی حال و حوصله انجام هیچ کاری را ندارید یک کار کوچک را شروع کنید تا خاتمه یافتن آن شما را بر سر شوق آورد.

مشکلات را ریز و تقسیم بندی کنید

تقسیم‌بندی و غلبه‌ کردن کلید حل مشکلات است. فعالیت به ظاهر غیرقابل دست‌یابی را به مراحل کوچک‌تر عملی تقسیم کنید تا نه تنها از عظمت آن کاسته شده بلکه مشاهده موفقیت‌های کوچک اعتماد به نفس شما را تقویت کند.

کار سخت‌تر را اول شروع کنید

اغلب هنگامی که به کارهای روزمره خود فکر می‌کنیم به‌ نوعی دچار نگرانی می‌شویم که کی و چگونه این همه کار را انجام بدهیم. از سخت‌ترین کار شروع کنید. هنگامی که سخت‌ترین کار موجود در فهرست را شروع کرده و به پایان برسانید، احساس می‌کنید که بار سنگینی را از دوش‌تان برداشته‌اید. در این هنگام است که احساس آرامش بیشتری در وجود‌تان پدیدار می‌شود و بقیه روز اعتماد به‌نفس بیشتری خواهید داشت و نگرانی‌های روز‌مره‌تان. کاهش پیدا می‌کند.

کارتان را آهسته آغاز کنید

به جای آنکه کارتان را سریع آغاز کنید، نخستین گام‌ها را آهسته بردارید. هنگامی که کاری را با آرامش و طمأنینه شروع می‌کنید، مغز شما این فرمان را دریافت نمی‌کند که این کار باید باسرعت هرچه تمام‌تر خاتمه یابد. اما اگر مغز انسان احساس کند که باید برنامه کاری‌اش را با سرعت به پایان برساند چه اتفاقی می‌افتد؟ اغلب اوقات ممکن است فرد اصلا کار مورد نظر را آغاز نکند. پس شروع یک کار بدون شتاب بهتر از اصلا شروع نکردن است.

یک تغییر ماهرانه در کار ایجاد نمائید

اگر احساس می‌کنید کارتان بیش از حد یکنواخت است، در جستجوی راه‌هایی برای ایجاد تنوع در کار باشید. برای مثال، می‌توانید از برنامه‌های اطلاعاتی و نرم افزاری جدید بهره بگیرید و در جستجوی راه‌های جدید بهره‌وری در کارتان باشید.

انعطاف پذیر باشید

از سختگیری و نکوهش بیش از حد در مورد کارتان بپرهیزید. اگر می‌دانید که نهایت تلاشتان را کرده‌اید، پس به آن افتخار کنید. اگر فکر می‌کنید راه‌های بهتری برای انجام کارتان وجود دارد، بی‌درنگ آن را دنبال کنید تا سطح کیفی کارتان ارتقاء یابد.

به سازماندهي عادت نمائيد

يك برنده واقعي بايستي اهدافش را شناسائي كند و همواره تدبيري فرا زماني ( روبه جلو ) داشته باشد. اين موضوع در صورتي امكان پذير است كه بخشهاي زيادي از زندگي شما سازماندهي شده باشد.يعني سازماندهي در بخش‌هاي شخصي ، مالي ، حرفه‌اي شما وجود داشته باشد. سازماندهي جهت برنامه‌ريزي بهتر و در بازخورد براي بدست آوردن نتيجه بهتر اجرا مي‌شود .

رهبري كنيد

وقتی رهبری می کنید انگیزه کافی دارید تا تمام انرژی و توان خود را روی کار تمرکز کنید.حال دیگر شما تنها خودتان نیستید. یک گروه دارید که موفقیت آن و رشد و تعالی اش بسته به کار و تصمیم شماست. در چنین موقعیتی احساس مفید بودن کرده و مسئولیت پذیر می شوید.

خود‌تان را با خود‌تان مقایسه کنید نه با دیگران

مقایسه خود با دیگران و اینکه نتیجه تلاشتان چه بوده و در چه جایگاهی قرار گرفته‌اید، کشنده انگیزه و قوه خلاقیت انسان است. همیشه افراد بی‌شماری هستند که از شما تواناترند و معدود افرادی هم هستند که از همه پیشی گرفته‌اند؛ هم از بعد مادی و هم معنوی، بنابراین فقط قوای خود را روی خود، برنامه‌ای که در پیش دارید و البته نتیجه‌ای که عایدتان می‌شود، متمرکز کنید و دریابید که چگونه می‌توانید برنامه‌ریزی ذهنی‌تان را بهبود ببخشید و به مرحله اجرا در آورید.

  •  The Comparative Rights and Duties of Husband and Wife

    According to Islam, family is a small society. And large societies come into existence fro…
  • Women and Hijab

    The meaning of Hijab is to cover. Hijab means a dress that covers the body of a woman. Isl…
  • Marriage and its benefits

    The family is a small society that starts with the union of man and woman, and by the birt…
مطالب بیشتر از این نویسنده مهدی
بارگذاری بیشتر در ایجاد انگیزه در مدیریت زمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بررسی کنید

 The Comparative Rights and Duties of Husband and Wife

According to Islam, family is a small society. And large societies come into existence fro…