خانه اجتماعی چرا مراجع حج رو در این شرایط حرام نمیکنن

چرا مراجع حج رو در این شرایط حرام نمیکنن

2 دقیقه خوانده شده
0
0
246

چرا با وجود آشکار بودن حمایت عربستان از داعش و خیلی کارای دیگه، چرا مردم به شوق زیارت کعبه که اکثرا هم برای دیدن میرن، جیب عربستان رو پر میکنن
و  چرا مراجع حج رو در این شرایط حرام نمیکنن
سلام
این که اکثرا برای دیدن برن درست نیست چون به عنوان یک تکلیف شرعی و حکم عبادی وظایفی برگردن دارند که با نظارت مسئولین کاروان و کمکشون وظیفه شرعی خودشان را انجام می دهند.
نبي مكرم اسلام (ص) در ضمن بيان علل فرائض الهي، درباره علت وجوب حج فرمود: حج معادل همه شريعت است يك مدل كوچك از اسلام بزرگ است گويا خداوند اراده كرده كه اسلام با همه ابعاد در يك عبادت جمع كند تا حاجي يكباره كل اسلام را بطور خلاصه تجربه نمايد.
با توجه به اين روايت و روايات ديگر استفاده مي‌شود كه حج آئينه تمام نماي دين و تجلي‌گاه اسلام است كه تكرارش در هر سال سبب تضمين اسلام در گذر زمان خواهد شد. شاهد بر اين مدعا اين است هر چه كه از فوائد و آثار براي چهار واجب ديگر در اين روايت ذكر شده در حج هم وجود دارد. چونكه در حج هم توحيد است هم نماز است هم انفاق مالي و هم آزادي از جهنم و …
هر چند با مدیریت تکفیری امروز بر بیت الله الاعظم، همه خواسته قرآن و رسولش از حج ممکن است محقق نشود اما قطعا تعطیل نمودن این فریضه عبادی در دراز مدت تاثیر منفی بر اصل دین اسلام خواهد داشت لذا نه تنها مراجع بلکه از سوی خود پیامبر اسلام و ائمه معصومین هم حتی یک بار بر تعطیلی مراسم حج حکمی وارد نشده است.
البته باید این را هم در نظر داشت که هزینه های گاها ده ها میلیونی و بلکه صدها میلیونی برخی در مراسمات پیش و پس از حج و خرید های کلان و سوغات و … ربطی به اصل فریضه حج ندارد و آنچه خداوند واجب کرده است، طی مسیر سفر و هزینه سکونت در موسم حج است آن هم برای کسی که به استطاعت مالی رسیده باشد، والا کسی که استطاعت مالی ندارد یا سفرش سفر حج واجب نیست، به اهمیت حج واجب نخواهد رسید.
برای همین هزینه های معمول هم بخشی از هزینه ها مربوط به هزینه رفت و برگشت بود که سابق بخش زیادی از آن توسط آژانس های داخلی انجام می شده و بخش زیادی از هتل های پذیرای حجاج نیز توسط خود ایرانی ها انجام می شود. قربانی انجام شده نیز تا جایی که مقدور بوده به کشورهای حجاج برگردانده می شود. و البته با دیپلماسی فعال می شود هزین هایی که به جیب خود تکفیری ها وارد می شود را به حداقل رساند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در اجتماعی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۸ ways Discomfort is Good for Creativity

۸ ways Discomfort is Good for Creativity Discomfort. What does it mean? What is its purpos…