خانه اخلاقی اخلاق عبادی چرا بیمار می‎شویم؟

چرا بیمار می‎شویم؟

1 min read
0
0
610

من دیده‎ام كه ابتلا به معاشرت – بیش از حد – عبادات را هم به فساد كشانیده است، به طورى كه دیدار بیشتر برادران دینى وابسته به سودجویى دنیایى یا رفع خطر مادى مى‎گردد، و معاشرت‎ها از نیات مرض آلود كمتر به سلامت رسته است، و احوالپرسى از بیماران بر سبیل اظهار رنج و درد براى بیمار است .
از سفارشات سید بن طاووس به فرزندش

گویى خداى تعالى به وسیله بیمارى به كسى ستم كرده است، در صورتى كه وظیفه عیادت كننده از بیماران آن است كه آنان را به آن بیمارى تهنیت گویند. چه آنان یا گناهكارند، و خداى تعالى بوسیله بیمارى مى‎خواهد كه آنان كفاره گناهان را بپردازند، یا از زمره جنایتكاران نیستند، پس خداى تعالى بر آن است كه با آن بیماریها مقامات آنان را بالا برد، و بر درجاتشان بیفزاید.
آیا فرزند آدم كه دل و خرد و زبان حالش به پلیدى جنایات كردار و گفتار آلوده است، خرسند نیست كه به وسیله بیماری‎ها از آلودگى‎هاى گناه و از ناشایستگى‎ها، در پیشگاه پروردگار تعالى، كه بیماری‎ها او را از آلودگی‎ها شستشو مى‎دهد و پلیدی‎ها را به دست قدرت حق پاك مى‎گرداند؛ برهد؟
پس اگر به سبب عظمت مخالفت تو پاره سنگى سبك از سنگ‎هاى پرتابى كه كشنده نباشد، از منجنیق تو به سوى تو پرتاب شود، و به تو اصابت كند تا از روى جلالت، كفاره گناهان ترا داده باشد، آیا این حادثه احسان و اكرام است یا اهانت و انتقام؟!»
برگرفته از کتاب «كشف المحجه لثمره المهجه»، تالیف سید بن طاووس كه توسط دكتر اسدالله مبشرى به فارسى ترجمه شده است . با تصرف

Load More Related Articles
Load More By mehdi
  • كدام نماز مردود است؟

    امام صادق عليه السلام مى‏ فرمايد: وقتى بنده نماز را به وقت خودش به جاى آورد و بر شرايط و ح…
  • منظور از چله نشيني چيست؟

    چله نشيني، يكي از رسوم اهل سير و سلوك است كه با رعايت آداب و شرايط خاصي، مدتي به رياضات و …
  • برنامه ای کامل برای زندگی دینی

    • نخست اعمال روزانه ۱) اگر امکان داشت شب هنگام دو رکعت به صورت مستمر و دائم بخوان(تَتَجَاف…
Load More In اخلاق عبادی

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Check Also

كدام نماز مردود است؟

امام صادق عليه السلام مى‏ فرمايد: وقتى بنده نماز را به وقت خودش به جاى آورد و بر شرايط و ح…