نقشه ذهنی چیست؟

2 دقیقه خوانده شده
1
0
754

نقشه ذهن اخرین ابزار سازمان دهی شده برای فکر کردن و یادگیری است و خیلی هم ساده است. نقشه ذهن ساده ترین راهی است که با آن می توانید اطلاعات را وارد مغزتان کنید و هر موقع خواستید از مغزتان خارج کنید. نقشه ذهن کمک می کند شما از دیدن،‌خواندن، فکر کردن در مورد چیزی و به خاطر سپردن آن لذت ببرید. نقشه های ذهن همچنین نقشه های مسیریابی بی نظیری هستند که باعث می شوند حافظه شما واقعیت ها و تفکرات را در مسیری سروسامان بدهد که مسیر طبیعی عملکرد مغز شما از ابتدای کار بوده است.

این حرف به این معنی است که به خاطر سپردن اطلاعات بعدها به یادآوردن آن، در مقایسه با روش های قدیمی یادگیری، بسیار آسان تر و مطمئن تر خواهد بود. اگر اطلاعات طوری طراحی شوند که راحت در مغز جا بگیرند از آنها بهتر می توان استفاده کرد.

نقشه ذهنی مجموعه ای از دیاگرامها برای نمایش کلمات، ایده ها، فعالیتها و موارد دیگر است که حول یک نقطه مرکزی یا کلمه کلیدی بطور محوری کشیده می شود. نقشه ذهنی برای ایجاد، تصویرکردن، ساختاردهی و طبقه بندی ایده ها در زمینه های مطالعات و تحقیق، حل مسئله و تصمیم سازی کاربرد دارد. با استفاده از نقشه ذهنی می توان به سرعت ساختار یک موضوع را شناسایی نمود و همچنین ارتباط بین اجزای سازنده موضوع را درک کرد. استفاده از نقشه ذهنی بسیار آسان است. کافی است برای استفاده از آن یک برگ کاغذ بردارید، یک دایره یا بیضی وسط صفحه بکشید و عنوان موضوع مورد نظر را درون آن بنویسید. سپس با اضافه کردن شاخه های مختلف متصل به مرکز، موضوعات جانبی را اضافه نمایید. هر شاخه می تواند زیر شاخه های مختلف داشته باشد. می توان برای هر موضوع در هر شاخه از رنگهای مختلف استفاده نمود و حتی می توان شکلهای مختلفی را کنار موضوعات اضافه نمود.

 

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده عبدالله
بارگذاری بیشتر در نقشه های ذهنی

یک دیدگاه

  1. م ح م د ي

    دی ۲۲, ۱۳۹۳ در ۹:۱۸ ق.ظ

    نقشه را می کشیم ولی تو اجراش می مونیم چمون شرایط کلا نقشه رو کله پا می کنه

    پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آیا ازدواج من با ایشون درسته؟

برام خاستگاری اومده با شرایطی که من میخاستم ...متاسفانه من هر چقدر تلاش میکنم نمیتونم به ط…