صداقت يکي از برترين صفات اخلاقي است که باعث محکم تر شدن روابط خانوادگي و آرامش همسران مي شود. و در مقابل هر رفتاري بر خلاف صداقت باعث احساس نبود امنيت و بي اعتمادي اعضاي خانواده نسبت به هم مي شود.
پنهان کاري در زندگي علل مختلفي مي تواند داشته باشد. از جمله:
آموزش هاي غلط: گاهي زن و مرد خواسته يا ناخواسته بر اساس تجربه هايي که از خانواده خود دريافت کرده اند رفتاري را از خود بروز مي دهند. معمولا پدر و مادر پنهان کار زمينه يادگيري اين رفتار غلط را در فرزندان خود ايجاد مي کنند.دوستم مي گفت پدرش بعد از ازدواج مدام مي گفت که نبايد بگذاري خانمت از خالي بودن جيبت خبردار شود.
بسياري از ما از ابراز احساسات خود مي ترسيم.احتمال ميدهيم ما را مسخره کنند. گاهى دوستان وآشنايان و وابستگان تجربه هاى خود در اين ارتباط را به ديگران القا مى کنند. مثلاً خانم و يا آقايى که تصور مى کند با پنهان کارى به هدف خود رسيده است، اين نوع رفتار را به نزديکان خود هم انتقال مى دهد و همين مسأله سبب مى شود که خانواده ديگرى هم با القائات ناصحيح دچار مشکل شود.
ترس از ابراز صادقانه رفتار و گفتار: ما ها نسبت به وقايع اطراف خود خيلى سريع شرطى مى شويم. اگر گفتار و يا رفتار صادقانه ما باعث دردسر و بروز مشکل شود، مطمئناً ديگر به راحتى حرف هاى خود را نخواهيم زد و در رفتار خود هم شيوه کتمان را در پيش مى گيريم. شايد همسر شما در گذشته نتيجه خوبى از بيان احساسات و عواطف خود نگرفته است. وقتى که رفتار صريح ما براى ما خطرناک باشد و نگرش منفى ديگران بخصوص همسر ما را دامن بزند، قطعاً به مخفى کارى روى مى آوريم تا دچار دردسر نشويم. در حالى که در شرايط مطلوب خانوادگى همه افراد بايد به صورت صادقانه احساس، گفتار و رفتار خود را ابراز کنند، بدون اين که مورد سرزنش قرار گيرند.
بسيارى از اختلاف ها و درگيرى هاى خانوادگى بخصوص ميان همسران جوان ناشى از بدفهمى و بيان نامناسب مسأله است.

کمى تجديد نظر در شيوه بيان اين مسأله مى تواند جلوى بسيارى از اختلاف ها را بگيرد. براى جلوگيرى از اين تلاطم ها کوچک و بزرگ، اول بايد بدانيد هر موضوعى را به نوعى خاص با همسر خود در ميان بگذاريد. در مطرح کردن مسائل ناخوشايند سعى کنيد خود را هم سهيم کنيد، مثلاً به جاى اين که بگوييد، چرا فلان چيز را از من پنهان کردى؟ بهتر است بگوييد: کاش فلان مطلب را به من مى گفتى.
نگرانى در باره رازدارى و بدبينى : بعضى از افراد به طور باورنکردنى در اعتمادکردن به هرکسى حتى همسر خود مشکل دارند. اين افراد معمولاً داراى بدبينى هستند و ترس آن را دارند که از اين اطلاعات برعليه خودشان استفاده شود. پژوهش ها نشان داده اند که رابطه مثبتى بين اعتماد و عدم پنهان کارى وجود دارد.
يکي از اساتيد در جمعي خطاب به شنوندگان مي گفت:
زندگى مشترک، عرصه کمال است، نه صحنه پيکار، بنابراين زدودن بحران ها مانند يک تن واحد عمل کنيد؛ يار و ياور هم باشيد. سعى نکنيد بر ديگرى تسلط يابيد. با هم و در کنار هم باشيد نه رودرروى هم! بکوشيد از من واقعى بگذريد تا به ماى واقعى برسيد.از ابراز محبت نسبت به يکديگر دريغ نکنيد ، ابراز محبت در زندگى مشترک ، علاقه ، نشاط و طراوت به وجود مى آورد. اين امر فقط لازمه روزهاى نخستين ازدواج نيست ، بلکه با گذشت زمان نهال نوپاى زندگى به درختى تناور تبديل مى شود که نياز بيشترى به آبيارى دارد، با ابراز محبت و نشان دادن عشق و علاقه به هم، مى توان اين درخت تناور را براى هميشه با نشاط، بارور و با طراوت نگه داشت. در صورتى که درهر مرحله از زندگى خود با مشکلى روبرو شديد که شايد نتوانيد آن را حل کنيد، حتماً با ديگران خصوصاً يک فرد با تجربه و متخصص مشورت کنيد.

New layer… • تطابق فرهنگی در ازدواج یعنی

  فرهنگ یعنی باورها،ارزش ها و اخلاق و رفتارهای متاثر از این سه و همچنین آداب و رسوم و عرفیات…
 • از بلوغ جن سي تا بلوغ اجتماعی

  غريزه جنسي انسان نقش مستقيمي در بعد فردي و اجتماعي و اخلاقي و علمي او دارد. تامين صحيح و ا…
 • زنگ ها براي که به صدا در مي آيند

  من خودم 23 ساله هستم و از همه لحاظ ( فکري - عاطفي - خانوادگي- اقتصادي و .. ) آمادگي کامل ب…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • خوشبخت ترين همسر دنيا

  مي گفت: من و همسرم يک زندگي عاشقانه داريم چون: 1- براي همديگر وقت صرف مي کنيم. 2- به هم…
 • آنچه خانم ها دوست دارند مردان بدانند

  بسياري از مردها فراموش مي کنند که از خانمشان تعريف و تمجيد کنند. احتمالاً چيزي در لباس پوش…
 • زندگي،عشق، و ديگر هيچ

  گاهي پيش مي آيد که حتي خودتان هم تحليل درستي از احساسات شخصيتان نداريد. در همين حال از همس…
مطالب بیشتر از این نویسنده آقا معلم
 • همه عشقت منحصر در یک آدم نباشد

  این قدر همه وجودت, احساست, عقلت,ثروتت, دلت,عمرت, آیندت, سرمایه ات و ... را منحصر در یک نفر…
 • تطابق فرهنگی در ازدواج یعنی

  فرهنگ یعنی باورها،ارزش ها و اخلاق و رفتارهای متاثر از این سه و همچنین آداب و رسوم و عرفیات…
 • خوشبخت ترين همسر دنيا

  مي گفت: من و همسرم يک زندگي عاشقانه داريم چون: 1- براي همديگر وقت صرف مي کنيم. 2- به هم…
بارگذاری بیشتر در ازدواج

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

خوشبخت ترين همسر دنيا

مي گفت: من و همسرم يک زندگي عاشقانه داريم چون: 1- براي همديگر وقت صرف مي کنيم. 2- به هم…