خانه سیاسی حکومت اسلامی ايراني ها چه رؤيايي در سر دارند؟

ايراني ها چه رؤيايي در سر دارند؟

2 دقیقه خوانده شده
0
0
187
جامعه شهر

دم غروب سميرا کنار تخت علي نشسته و گرم گفتگوست. همچون پروانه اي گرد علي مي چرخد و مهر و عاطفه خود را نثار او مي کند. دکتر مي گفت تا آخر هفته تو را مرخص مي کند. تو را نمي دانم اما براي من که شروع زندگي مشترکمان با بستري شدن تو زياد رمانتيک نبود. اما خوشحالم که براي هميشه از دست پاره آهن هاي بعثي خلاص شدي.
ببين علي چند تا متن آورده ام برايت بخوانم. نظرت را بگو. مي خواهيم اين مطالب را ۲۱ بهمن در خبرنامه مسجد منتشر کنيم. حوصله داري برايت بخوانم؟
بله بخوان
ميشل فوکو فيلسوف مشهور فرانسوي مي نويسد: ايرانيان از خلال انقلاب خود در جست و جوي ايجاد تحول و تغيير در خويش بودند. هدف اصلي آنها ايجاد يک تحول بنيادين در وجود فردي و اجتماعي، حيات اجتماعي و سياسي و در نحوه تفکر و شيوه نگرش بود. ايرانيان در صدد ايجاد تحول در تجربه و نحوه زيستن خود بودند و قبل از هر چيز خود را هدف قرار داده بودند، آنان راه اصلاح را در اسلام يافتند. اسلام براي آنان هم دواي درد فردي و هم درمان بيماري ها و نواقص جمعي بود. فوکو براي درک انقلاب اسلامي، مستقيما به سراغ مردم انقلابي در خيابان ها رفته است. به نظر او از ديد مردم حاضر در خيابان ها و تظاهرات و درگيري ها، حکومت اسلامي از يک طرف حرکتي براي ارائه نقشي دائمي و تعريف شده به ساختارهاي سنتي جامعه اسلامي و از جانب ديگر راهي براي وارد کردن ابعاد معنوي در زندگي سياسي بود. مفهوم «معنويت گرايي سياسي» قلب تحليل فوکو از انقلاب اسلامي ايران را تشکيل مي دهد (ايراني ها چه رؤيايي در سر دارند؟، ميشل فوکو، ترجمه حسين معصومي).
اممم…

اين يکي را گوش کن:
عامل احساس و عاطفه که محرکي قوي براي حرکت‏هاي انقلابي است، علاوه بر مشروعيت شرعي، عقلي تواني مضاعف به حکومت ولايي فقيه مي‏ بخشد. اما آن نيروي معنوي و خارق‏ العاده‏اي که در رهبري حکومت ولايي فقيه موجود است ناشي از فقاهت (علم)، تقوي، کفايت و عدالت است که از پشتوانه عقلي و مذهبي برخوردار است؛ برخلاف نيروي خارق‏العاده ‏اي که در رهبراني چون هيتلر، که از بزرگترين رهبران کاريزماي قرن بيستم به شمار مي‏آيد.
اين را هم مهناز نوشته:
اگر انتقادي از مردم مشاهده مي کنيم بازگشت به برخي کوتاهي ها و اهمال کاري هايي که در تحقق احکام و ارزش هاي اسلامي شده است،دارد نه بازگشت از انتخاب اوليه خود.مردم نگران اين موضوع مهم هستند که چرا با گذشت سه دهه از انقلاب اسلامي هنوز ارزش ها و آرمان هاي انقلاب اسلامي، به صورت کامل محقق نمي شود، چرا از ورود افراد غير متعهد و يا بعضا وابسته به بيگانه در بدنه اجرايي و يا سياستگذاري نظام اسلامي، به صورت جدي ممانعت به عمل نمي آيد؟

 • سعید مرتضوی دستگیر شد

  یک منبع آگاه از دستگیری سعید مرتضوی (دادستان سابق تهران) خبر داد. این منبع آگاه تاکید کرد:…
 • حضرت عشق

  #حضرت_عشق# . پیش از تو هیچ دریایی را نمی شناختم، که چنین جزر و مد عمیقی در دلم ایجاد کند .…
 • میلاد امام حسین مبارک

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • مسابقه جمله سازی نماز

  مسابقه جمله سازی نماز سلام در این صفحه قصد داریم مسابقه جمله سازی راه بیندازیم. به این شکل…
 • مطالعه موفق چگونه حاصل می شود؟

  یکی از اساسی ترین دغدغه ها برای اهل علم و دانش و مطالعه,فرا گرفتن شیوه درست مطالعه می باشد…
 • مسابقه طراحی مسجد نمونه

  مسابقه بزرگ طراحی مسجد نمونه به نظر شما مسجد نمونه چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ شکل و ظا…
مطالب بیشتر از این نویسنده آقا معلم
بارگذاری بیشتر در حکومت اسلامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

مسابقه جمله سازی نماز

مسابقه جمله سازی نماز سلام در این صفحه قصد داریم مسابقه جمله سازی راه بیندازیم. به این شکل…