خانه سیاسی حکومت اسلامی ايراني ها چه رؤيايي در سر دارند؟

ايراني ها چه رؤيايي در سر دارند؟

2 دقیقه خوانده شده
0
0
25

دم غروب سميرا کنار تخت علي نشسته و گرم گفتگوست. همچون پروانه اي گرد علي مي چرخد و مهر و عاطفه خود را نثار او مي کند. دکتر مي گفت تا آخر هفته تو را مرخص مي کند. تو را نمي دانم اما براي من که شروع زندگي مشترکمان با بستري شدن تو زياد رمانتيک نبود. اما خوشحالم که براي هميشه از دست پاره آهن هاي بعثي خلاص شدي.
ببين علي چند تا متن آورده ام برايت بخوانم. نظرت را بگو. مي خواهيم اين مطالب را ۲۱ بهمن در خبرنامه مسجد منتشر کنيم. حوصله داري برايت بخوانم؟
بله بخوان
ميشل فوکو فيلسوف مشهور فرانسوي مي نويسد: ايرانيان از خلال انقلاب خود در جست و جوي ايجاد تحول و تغيير در خويش بودند. هدف اصلي آنها ايجاد يک تحول بنيادين در وجود فردي و اجتماعي، حيات اجتماعي و سياسي و در نحوه تفکر و شيوه نگرش بود. ايرانيان در صدد ايجاد تحول در تجربه و نحوه زيستن خود بودند و قبل از هر چيز خود را هدف قرار داده بودند، آنان راه اصلاح را در اسلام يافتند. اسلام براي آنان هم دواي درد فردي و هم درمان بيماري ها و نواقص جمعي بود. فوکو براي درک انقلاب اسلامي، مستقيما به سراغ مردم انقلابي در خيابان ها رفته است. به نظر او از ديد مردم حاضر در خيابان ها و تظاهرات و درگيري ها، حکومت اسلامي از يک طرف حرکتي براي ارائه نقشي دائمي و تعريف شده به ساختارهاي سنتي جامعه اسلامي و از جانب ديگر راهي براي وارد کردن ابعاد معنوي در زندگي سياسي بود. مفهوم «معنويت گرايي سياسي» قلب تحليل فوکو از انقلاب اسلامي ايران را تشکيل مي دهد (ايراني ها چه رؤيايي در سر دارند؟، ميشل فوکو، ترجمه حسين معصومي).
اممم…

اين يکي را گوش کن:
عامل احساس و عاطفه که محرکي قوي براي حرکت‏هاي انقلابي است، علاوه بر مشروعيت شرعي، عقلي تواني مضاعف به حکومت ولايي فقيه مي‏ بخشد. اما آن نيروي معنوي و خارق‏ العاده‏اي که در رهبري حکومت ولايي فقيه موجود است ناشي از فقاهت (علم)، تقوي، کفايت و عدالت است که از پشتوانه عقلي و مذهبي برخوردار است؛ برخلاف نيروي خارق‏العاده ‏اي که در رهبراني چون هيتلر، که از بزرگترين رهبران کاريزماي قرن بيستم به شمار مي‏آيد.
اين را هم مهناز نوشته:
اگر انتقادي از مردم مشاهده مي کنيم بازگشت به برخي کوتاهي ها و اهمال کاري هايي که در تحقق احکام و ارزش هاي اسلامي شده است،دارد نه بازگشت از انتخاب اوليه خود.مردم نگران اين موضوع مهم هستند که چرا با گذشت سه دهه از انقلاب اسلامي هنوز ارزش ها و آرمان هاي انقلاب اسلامي، به صورت کامل محقق نمي شود، چرا از ورود افراد غير متعهد و يا بعضا وابسته به بيگانه در بدنه اجرايي و يا سياستگذاري نظام اسلامي، به صورت جدي ممانعت به عمل نمي آيد؟

 • IN THE WORLD OF MICROCOSMS

  If you want to know how small an atom is, you should be aware of the fact that one drop of…
 • انواع ترس عارفان

  انواع خوف سالکان

  خوف ممدوح، خوفى است كه هم چون حالات عالى ديگر روانى براى انسان از ضروريات است.بدون اين خوف…
 • دنیای مدرن عصرحقوق است نه تکلیف

  آیا دنیای مدرن عصرحقوق است نه تکالیف!

  ما مواجه با دو مقام هستيم: مقام تكوين و مقام تشريع. عالم واقعيّات و ديگرى عالم ارزش‌ها. كس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
 • از بلوغ جن سي تا بلوغ اجتماعی

  غريزه جنسي انسان نقش مستقيمي در بعد فردي و اجتماعي و اخلاقي و علمي او دارد. تامين صحيح و ا…
 • زنگ ها براي که به صدا در مي آيند

  من خودم 23 ساله هستم و از همه لحاظ ( فکري - عاطفي - خانوادگي- اقتصادي و .. ) آمادگي کامل ب…
 • نقش صداقت در روابط عاطفي

  بعضى از افراد به طور باورنکردنى در اعتمادکردن به هرکسى حتى همسر خود مشکل دارند. اين افراد …
مطالب بیشتر از این نویسنده آقا معلم
بارگذاری بیشتر در حکومت اسلامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

از بلوغ جن سي تا بلوغ اجتماعی

غريزه جنسي انسان نقش مستقيمي در بعد فردي و اجتماعي و اخلاقي و علمي او دارد. تامين صحيح و ا…